Obrněný vůz MaxxPro je extrémně odolný proti výbušninám. Ukrajině se může hodit proti minám rozmísťovaným salvovými raketomety

Při různých protiteroristických operacích se vojáci často setkávají s minami a nástražnými náložemi. Potřebují techniku, která jim umí spolehlivě odolat.

i Zdroj fotografie: Uživatel Grippenn / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když Američané začali operace v Iráku a Afghánistánu, narazili na jeden problém, s nímž se potýká více armád po světě. Místní bojovníci, kteří se silou a výzbrojí nemohli vojákům rovnat, často na cesty nebo vedle nich kladli miny a různé nálože, jež odpálili, když jelo kolem vojenské vozidlo. Automobily jako Humvee takovým náložím nedokázaly odolat. Řešením se ale nakonec stalo vozidlo MRAP M1224 MaxxPro. Nyní jich 200 zamíří i na Ukrajinu.

Dno ve tvaru V je odolné

Úlohy připravit odolné vozidlo se chopila společnost Navistar, která navázala spolupráci s izraelskou firmou Plasan. Jako základ si zvolily podvozek firmy Navistar International 7000 4×4. Na něj osadily speciální pancéřovanou kabinu, jejíž dno je vytvarováno do V. Toto uspořádání pomáhá směrovat výbuchy pod vozidlem stranou, a chrání tak posádku. Takové řešení se ukázalo jako účinné a dokázalo odolat výbuchu až sedmi kilogramů výbušnin.

Samozřejmě je vozidlo pancéřované a posádku chrání proti střelbě z ručních zbraní. Na rozdíl od jiných vozidel ale kabina není svařovaná, ale sešroubovaná. To usnadňuje opravy vozidel například poškozených explozí. Poškozené části pak lze snadno odstranit a nahradit novými. Vozidlo se začalo vyrábět v roce 2007 a slavilo mimořádný úspěch. Bylo jich vyrobeno kolem 9 tisíc a pořídila si je řada zemí. V Afghánistánu je používali i čeští vojáci.

Na MaxxPro lze připevnit přídavný pancíř a kulomet

Vozidlo se vyrábí ve dvou velikostech délky 6,5 a 7,2 metru. Je široké 2,5 metru a poměrně vysoké, téměř 3 metry. Jeho hmotnost je 12,7 až 13,4 tuny. Ale značně ji může zvýšit přídavné pancéřování nebo výzbroj. Přídavný pancíř však dokáže zajistit ochranu proti granátům z RPG. Auto dosahuje rychlosti až 105 kilometrů v hodině a jeho dojezd je 600 kilometrů. Na střeše vozidla je často instalován kulomet ráže 7,62 nebo 12,7 milimetrů.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
MaxxPro s přídavným pancířem

Pro Ukrajinu je podobný typ vozidla velmi vítanou pomocí. Její vojáci například v Charkovské oblasti podnikali poměrně rychlé výpady obrněnými vozidly a dokázali ruskou armádu překvapit. Zároveň ale čelí velkému nebezpečí ze strany mnoha položených min, často rozmístěných palbou salvových raketometů. Průjezd takovými nečekanými minovými poli může být pro jiná vozidla doslova smrtelný.

K čemu může Ukrajina používat MaxxPro nejčastěji?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články