Modernizace T-62 dává možná mnohem větší smysl, než se může zdát. Rusko potřebuje tanky doplnit co nejsnadněji

Moderní bitevní tank je vybaven mnoha pokročilými technologiemi, které zlepšují jeho schopnosti. Ovšem často jsou nasazovány stroje, které je vůbec nemají.

i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Po ztrátách své obrněné techniky v bojích na Ukrajině Rusko překvapivě oznámilo, že se jeho továrny zaměří na tanky T-62 a budou je modernizovat. Pro mnohé je to šokující volba, protože jde pravděpodobně o nejstarší stroje, které Rusko ve svých skladech . Tam lze přitom najít novější, i když nemodernizované T-72 a pravděpodobně i nějaké T-80. Přesto ruská armáda zvolila ty nejstarší z nich.

Jen o málo starší než ukrajinský tank

Volba může vyvolávat úsměvy, protože konstrukce tanku T-62 pochází již z počátku 60. let, a je tedy opravdu zastaralá. Ve srovnání s moderními T-90 nebo západními stroji daleko zaostává. Ale může mít i některé své výhody. Navíc je třeba si uvědomit, že nejpočetnějším ukrajinským tankem je T-64, který je jen o několik let mladší. Má sice silnější dělo, což by byla jeho velká výhoda, ale v mnoha dalších ohledech, pokud Rusko T-62 dobře modernizuje, by mohly být stroje většinou srovnatelné.

Tanků T-62 mají být v ruských skladech tisíce, ale to nejspíše není jejich největší přesnost. Tou jsou hlavně jejich nižší nároky na údržbu, nízké provozní náklady a především jednoduchá obsluha. Pro ruskou armádu, která se potýká s mnoha logistickými problémy, by to byla bezesporu výhoda. Také ztratila mnoho vycvičených tankistů, již ovládali její modernější stroje. Jestliže povolává do armády rezervisty s omezenými dovednostmi, bude mnohem jednodušší naučit je ovládat méně složité obrněnce.

V mnoha ohledech T-62 stačí

Tanků T-62 si v mnohém cení třeba Severní Korea, která je ve větší míře modernizovala. Rusko je také v uplynulých letech dodávalo do Sýrie, kde se velmi osvědčily v městských bojích. Mají sice jen dělo ráže 115 milimetrů s hladkým vývrtem, ale to by nebyl tak velký handicap. Ukrajinské tanky používají dělo ráže 125 milimetrů, avšak vzájemné souboje obrněnců jsou na bojišti spíše výjimkou. Používají se spíše k podpoře pěchoty. Dělo T-62 na boj s pěchotou nebo lehčími jednotkami plně dostačuje.

I když tank nemá silný pancíř, jeho vlastnosti se dají v mnohém vylepšit instalací reaktivního pancéřování. To významně pomůže proti slabším a starším protitankovým zbraním. Proti moderním, jako jsou Javelin nebo NLAW, jsou bezmocné i mnohem lépe chráněné T-90, takže uvažovat o ochraně před nimi stejně nemá moc smysl. Pokud inženýři do T-62 nainstalují například laserový dálkoměr, systémy termálního zaměřování a další, mohl by takový stroj být i lepší než nemodernizovaný T-72.

Rusko tvrdí, že chce modernizovat zhruba 500 tanků T-62 – a vyloučeno není, že jich bude až tisícovka. Možná by mohly dostat nové označení T-62M2, aby bylo jasné, že se jedná o jiné zbraně. Pokud západní státy Ukrajině nedodají moderní západní tanky, mohly by tyto stroje v bojích stačit. Nemusí být nasazovány na ta nejohroženější místa. A kromě jednotek ruské armády by byly jistě vhodné do jednotek vytvořených bývalými separatistickými regiony, i když o nich Rusko tvrdí, že jsou jeho, a jednotky by tedy měly spadat i pod jeho ozbrojené síly.

Jak hloupý nebo chytrý je nápad modernizovat T-62?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články