Legenda v novém kabátu: americké BVP M2 Bradley zničí i ruský tank T-90M na vzdálenost téměř 4 km a sám odolá protitankové střele

Schopnosti bojového vozidla M2 Bradley se stále ukazují jako fenomenální. Není proto divu, že s jeho modernizovanou verzí mnohé armády stále počítají.

Nejnovější verze Bradley označená M2A4E1 i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Bojové vozidlo pěchoty M2 Bradley již opakovaně v různých akcích prokázalo, že je velmi nebezpečným protivníkem, jehož je i velice obtížné ho zničit. Americká armáda a další uživatelé s ním proto počítají i do budoucna, pročež je neustále modernizováno a vyvíjeno. Nejpokročilejší verzí by se přitom měla stát M2A4E1, která bude pro soupeře tvrdým oříškem, protože si nejenže zachovává sílu, ale bude oproti předchozí verzi také mnohem lépe chráněna.

M2 Bradley dostane ochranu Iron Fist

Výhodou nové verze zmíněných bojových vozidel pěchoty ve výzbroji americké armády bude její osazení systémem aktivní ochrany Iron Fist. Defence-Blog uvádí, že je navržen tak, aby poskytoval ochranu proti různým hrozbám, ať jde o protitankové řízené střely nebo různé granáty, ale také drony, a to po celém obvodu konstrukce. Systém umí přilétající hrozbu za pomoci radaru a dalších systémů detekovat a poté ji zlikvidovat výbušnou střelou ještě před dopadem na vozidlo. K odolnému pancéřování se tak ani nemusí dostat.

Bradley M2A4E1 si zároveň zachovává údernou sílu – ve věži má rychlopalný kanon M242 Bushmaster ráže 25 milimetrů, a Wikipedia uvádí, že využívá protipancéřové střelivo proti obrněným vozidlům a explozivní proti živé síle, a jeho dosah jsou 2 km. Vozidlo také disponuje dvojicí řízených protitankových střel BGM-71 TOW; nejnovější typy zasáhnou cíle na vzdálenost až 3 750 m a prorazí pancíř o síle až 900 mm RHAe, uvádí WeaponSystems. Ze správné strany tedy neodolá většina existujících a mnohé nejspíše ani zepředu.

Do M2 Bradley se vejde výsadek 6 vojáků

Vozidlo M2 Bradley vstoupilo do výzbroje amerických ozbrojených sil již v roce 1981. Jeho osádku tvoří 3 vojáci a v zadní části má pak prostor pro výsadek 6 plně vyzbrojených vojáků. Dokáže se přitom pohybovat rychlostí až 66 km/h a jeho dojezd na plnou nádrž vychází na 480 kilometrů, uvádí MilitaryToday. Ochrana se pak liší podle verze, z nichž mají některé na bocích i velmi účinné reaktivní pancéřování schopné zastavit dokonce protitankové střely.

Testy technologií pro nové BVP na M2 Bradley

Amerika nahrazuje legendární M2 Bradley, nové BVP XM30 má nepřítele zničit, aniž by ho viděl, a může ho dodat i evropská firma

Verze M2A4 se dostala do výzbroje v roce 2018 a oproti předchozím typům má mít silnější motor a vylepšené elektronické systémy, což zvyšuje její bojovou hodnotu, a rovněž to umožňuje zvýšení hmotnosti a tím i ochrany bez ztráty pohyblivosti. Bude-li systém aktivní ochrany na M2A4E1 účinný i proti dronům, což je dnes na bojišti asi největší hrozbou, bude z nejnovějšího M2 Bradley soupeř, kterého se musí každý právem obávat.

Bradley M2A4E1

Jak hodnotíte nejnovější verze vozidla M2 Bradley?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články