Amerika nahrazuje legendární M2 Bradley, nové BVP XM30 má nepřítele zničit, aniž by ho viděl, a může ho dodat i evropská firma

NÁZOR: Americké bojové vozidlo pěchoty M2 Bradley je již konstrukčně zastaralé. Armáda chce proto chce nové s vysokou ochrannou i palebnou silou.

Testy technologií pro nové BVP na M2 Bradley i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Mezi nejdůležitější zbraně pozemních armád patří bojová vozidla pěchoty (BVP). Ta mohou nejenom doprovázet tanky, ale díky nim je také v oblasti okamžitě k dispozici pěchota, a zároveň mají velikou palebnou sílu – zničit tak mohou cíle od pěchoty až po tanky, a někdy i ty vzdušné. Je tak pochopitelné, že se je armády snaží udržovat na vysoké úrovni. Ta americká chce přitom svá letitá a velice úspěšná M2 Bradley, jichž vzniklo 4 641 kusů, nahradit vozidlem označovaným jako XM30. Zatím jsou však známy pouze jeho obecné specifikace.

Prototyp XM30 vytvoří dvě firmy

Americké ozbrojené síly jsou aktuálně vybavené legendárním a velmi schopným vozidlem M2 Bradley. Jak uvedl portál Defence-Blog, do služby vstoupilo již v roce 1981, a je tedy konstrukčně velmi staré. Americká armáda proto vypsala soutěž na vozidlo nové, a nakonec se dohodla se dvěma výrobci, konkrétně s GDLS a Rheinmetall, že jí dají k posouzení své prototypy. Na jejich vytvoření jim dala dle požadavků k dispozici celkem 36 miliard korun, i když možnou vizi XM30 představili také ilustrátoři – ta se však může od reality velmi lišit.

Americká armáda ve své tiskové zprávě uvedla, američtí konkurenti v posledních letech v mnoha ohledech vylepšili vlastnosti svých zbraní a dostávají se na úroveň současných amerických BVP. Nové vozidlo by proto mělo mít vyšší schopnost přežití na bojišti a zároveň vylepšené možnosti pro přežití vojáků, a stejně tak být velmi modulární, aby do něj mohly být instalovány různé (i budoucí) druhy technologií.

2násobná ráže děla oproti M2 Bradley

Nové XM30 by mělo být, stejně jako M2 Bradley, umístěno na pásech. Americké ozbrojené síly požadují, aby mělo 2člennou osádku a v zadní části prostor pro výsadek 6 plně vyzbrojených vojáků. V horní části vozidla pak bude bezosádková věž vyzbrojená kanonem ráže 50 mm – M2 má oproti tomu kanon ráže 25 mm, což znamená značné zvýšení palebné síly. Dále bude vozidlo vyzbrojeno protitankovými střelami a pravděpodobně i kulometem.

Švédské bojové vozidlo pěchoty CV-90

AČR zná konečnou podobu svých nových BVP CV90 MkIV: významně přispějí i české firmy, na rozdíl od Gripenů jsou švédský úspěch

Nové BVP XM30 by také mělo již v základu dostat systém aktivní ochrany proti protitankovým střelám, a současně by mělo mít nejmodernější druhy senzorů a řízení palby, ale i vysokou rychlost. Obecným požadavkem americké armády pak je, aby dokázalo nepřítele zničit na vzdálenost, na kterou on není schopen XM30 ohrozit. V případě střetu na krátkou vzdálenost by potom měla být výhodou kromě palebné síly i vyšší pohyblivost a ochrana.

Simulace nového BVP XM30 od evropského zbrojního giganta Rheinmetall

Co by dnes mělo splňovat opravdu schopné BVP?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články