Nejdražší tanky, které kdy byly vyrobeny. Jejich ceny dosahují astronomických výšin

Tanky mají zásadní vliv na vývoj válek, pročež některé země investují do jediného z nich až 200 milionů korun. Nejdražší tanky má Evropa i blízký východ.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Navzdory dnešnímu poklesu jejich používání ve prospěch efektivnějších alternativ v boji, patří tanky stále mezi nejobávanější vojenská vozidla a hrají klíčovou roli v průběhu boje. Někteří z těchto „ocelových obrů“ získali pověst nejrychlejších tanků, jiné vynikají především svou surovou silou a bojovými schopnostmi. A kromě toho existují takové, na jejichž výrobu bylo vynaloženo neuvěřitelné množství peněz.

Merkava – cena 5 milionu dolarů

Známý svým dokonalým brněním a schopností udržet svoji posádku naživu, je Merkava nejen jedním z nejdražších tanků na světě, ale také jedním z nejbezpečnějších. Je navržen pro vynikající manévrovatelnost v izraelském terénu, za což vděčí také přeplňovanému vznětovému motoru o výkonu 1118,5 kW (1500 koní), s nímž dosáhne maximální rychlosti 60 km/h a dojede až 500 km. Na jeho palubu se vejde čtyřčlenná posádka – velitel, řidič, střelec a nabíječ – která obsluhuje jedny z nejlepších zbraní a obranných systémů na světě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Leopard 2 – cena 5,7 milionu dolarů

S více než 3 500 vyrobenými jednotkami byl hlavní německý bitevní tank Leopard 2 navržen a vyroben v 70. letech jako nástupce chvályhodného Leoparda 1. Tento tank je obohacen o nejsilnější dostupné pancéřování, které se skládá z oceli s vysokou tvrdostí, wolframu a dalších tvrdých materiálů. Pohání ho dvanáctiválcový vodou chlazený dieselový motor o výkonu 1118,5 kW (1500 koní) a jeho maximální rychlost je 72,6 km/h. Na svou palubu pojme čtyřčlennou posádku, která s ním díky jeho dojezdu může urazit až 550 km.

iZdroj fotografie: Depositphotos

C1 Ariete – 7,5 milionu dolarů

Tento hlavní bitevní tank byl vyroben v Itálii a jeho cílem je vozidlo s palebnou silou, mobilitou a moderními technologiemi ochrany srovnatelné s konkurencí. Jeho vysoká cena je způsobena především nejmodernějším softwarem a systémy pro řízení palby. Díky robustní struktuře čelní věže, pancéřování z oceli a jiných silných materiálů, poskytuje Ariete své posádce téměř nedotknutelnou ochranu. Je imunní vůči jaderným, biologickým i chemickým útokům.

iZdroj fotografie: Unsplash

K2 Black Panther – 8,5 milionu dolarů

Jedná se o jihokorejský hlavní bojový tank, který se začal vyrábět v roce 2013. Jeho hlavní zbraní je kanon Rheinmetall L55 s hladkým vývrtem hlavně, ze kterého se dá střílet i protitankovými střelami. Je poháněn dvanáctiválcovým dieselovým motorem o výkonu 1118,5 kW (1500 koňských sil) a dovoluje tomuto vozidlu jet rychlostí až 70 km/h. Bezpečnost jeho posádky je zajištěna vrstveným pancéřováním a na věži má systém, který ho varuje před přibližujícími se řízenými střelami. Nechybí však ani přístroje pro rušení radaru a laserového signálu.

iZdroj fotografie: Unsplash

AMX-56 Leclerc – 9,3 milionu dolarů

S přibližně 800 vyrobenými jednotkami, z nichž polovinu nasazují Spojené arabské emiráty, je Leclerc nejdražší tank, jaký byl kdy vyroben. Jeho vysokou cenu ovlivňuje několik faktorů, jako je vynikající mobilita a síla, stejně jako výkonné zbraně a špičkové systémy. Ačkoli to není nejlépe pancéřovaný tank, který Leclerc nabízí, stále používá pevné a robustní pancéřování složené z titanu, při zachování nízké hmotnosti. Francouzský Leclerc proto zastínil ostatní tanky v mobilitě a rychlosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zdroj: HotCars

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti