Nejdražší tanky, které kdy byly vyrobeny. Jejich ceny dosahují astronomických výšin

Tanky mají zásadní vliv na vývoj válek, pročež některé země investují do jediného z nich až 200 milionů korun. Nejdražší tanky má Evropa i blízký východ.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Navzdory dnešnímu poklesu jejich používání ve prospěch efektivnějších alternativ v boji, patří tanky stále mezi nejobávanější vojenská vozidla a hrají klíčovou roli v průběhu boje. Někteří z těchto „ocelových obrů“ získali pověst nejrychlejších tanků, jiné vynikají především svou surovou silou a bojovými schopnostmi. A kromě toho existují takové, na jejichž výrobu bylo vynaloženo neuvěřitelné množství peněz.

Merkava – cena 5 milionu dolarů

Známý svým dokonalým brněním a schopností udržet svoji posádku naživu, je Merkava nejen jedním z nejdražších tanků na světě, ale také jedním z nejbezpečnějších. Je navržen pro vynikající manévrovatelnost v izraelském terénu, za což vděčí také přeplňovanému vznětovému motoru o výkonu 1118,5 kW (1500 koní), s nímž dosáhne maximální rychlosti 60 km/h a dojede až 500 km. Na jeho palubu se vejde čtyřčlenná posádka – velitel, řidič, střelec a nabíječ – která obsluhuje jedny z nejlepších zbraní a obranných systémů na světě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Leopard 2 – cena 5,7 milionu dolarů

S více než 3 500 vyrobenými jednotkami byl hlavní německý bitevní tank Leopard 2 navržen a vyroben v 70. letech jako nástupce chvályhodného Leoparda 1. Tento tank je obohacen o nejsilnější dostupné pancéřování, které se skládá z oceli s vysokou tvrdostí, wolframu a dalších tvrdých materiálů. Pohání ho dvanáctiválcový vodou chlazený dieselový motor o výkonu 1118,5 kW (1500 koní) a jeho maximální rychlost je 72,6 km/h. Na svou palubu pojme čtyřčlennou posádku, která s ním díky jeho dojezdu může urazit až 550 km.

iZdroj fotografie: Depositphotos

C1 Ariete – 7,5 milionu dolarů

Tento hlavní bitevní tank byl vyroben v Itálii a jeho cílem je vozidlo s palebnou silou, mobilitou a moderními technologiemi ochrany srovnatelné s konkurencí. Jeho vysoká cena je způsobena především nejmodernějším softwarem a systémy pro řízení palby. Díky robustní struktuře čelní věže, pancéřování z oceli a jiných silných materiálů, poskytuje Ariete své posádce téměř nedotknutelnou ochranu. Je imunní vůči jaderným, biologickým i chemickým útokům.

iZdroj fotografie: Unsplash

K2 Black Panther – 8,5 milionu dolarů

Jedná se o jihokorejský hlavní bojový tank, který se začal vyrábět v roce 2013. Jeho hlavní zbraní je kanon Rheinmetall L55 s hladkým vývrtem hlavně, ze kterého se dá střílet i protitankovými střelami. Je poháněn dvanáctiválcovým dieselovým motorem o výkonu 1118,5 kW (1500 koňských sil) a dovoluje tomuto vozidlu jet rychlostí až 70 km/h. Bezpečnost jeho posádky je zajištěna vrstveným pancéřováním a na věži má systém, který ho varuje před přibližujícími se řízenými střelami. Nechybí však ani přístroje pro rušení radaru a laserového signálu.

iZdroj fotografie: Unsplash

AMX-56 Leclerc – 9,3 milionu dolarů

S přibližně 800 vyrobenými jednotkami, z nichž polovinu nasazují Spojené arabské emiráty, je Leclerc nejdražší tank, jaký byl kdy vyroben. Jeho vysokou cenu ovlivňuje několik faktorů, jako je vynikající mobilita a síla, stejně jako výkonné zbraně a špičkové systémy. Ačkoli to není nejlépe pancéřovaný tank, který Leclerc nabízí, stále používá pevné a robustní pancéřování složené z titanu, při zachování nízké hmotnosti. Francouzský Leclerc proto zastínil ostatní tanky v mobilitě a rychlosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zdroj: HotCars

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články