Leopard 2AX může být nový evropský tank 21. století, ale jeho osud je nejistý, ač nabídne skvělou ochranu i palebnou sílu

Moderní tanky budou muset reagovat na zkušenosti z konfliktů, které konstruktérům hodně otevřely oči. Jedním z nich má být pokračovatel Leopardu 2.

Tanky Leopard 2A5 německého Bundeswehru i Zdroj fotografie: Bundeswehr / Creative Commons / CC BY
                   

Francie a Německo společně pracují na projektu evropského tanku MGCS, který by měl splňovat požadavky evropských obrněných sil v druhé polovině 21. století. Stále však není jisté, zda se partnerství dostane ke zdárnému cíli, jelikož v minulosti již podobné projekty opakovaně ztroskotaly kvůli rozdílným názorům. V Německu také proto pracují i na možném pokračovateli tanku Leopard 2, jehož nejnovější verzí je 2A8 označovaná jako Leopard 2AX.

Lepší (i aktivní) ochrana a palebná síla

Projekt německého tanku Leopard 2AX však nemá být jenom reakcí na možný krach projektu evropského tanku, ale vlastně i pragmatický krok, soudí ArmyRecognition. O tanku ale nejsou žádné bližší informace, většinou se jedná o spekulace. Obecně lze říci, že by se jednalo o modernizovaný typ Leopardu 2A8, oproti němuž by měl nabídnout lepší míru přežití a reagovat na stávající hrozby, čímž jsou zřejmě myšleny sebevražedné drony, a větší má být i palebná síla.

Zesílit ochranu tanku je možné i pasivní ochranou, ale není příliš praktické a reálné zvyšovat jeho hmotnost. Novým trendem je aktivní ochrana, na Leopardu 2A8 je systém Trophy – lze tedy předpokládat, že podobný a nejspíše vyspělejší systém by byl i na nové verzi. Určitě bude nutné, aby byl schopen likvidovat přilétající drony, případně dokázal rušit jejich navádění. Budoucí typy aktivní ochrany by mohly být účinné i proti kinetickým projektilům.

Ráže 130 mm, ovšem osud tanku nejistý

Zmíněné zvýšení palebné síly by mohlo znamenat instalaci nového kanonu ráže 130 mm, uvádí Meta-Defense, potažmo stejného kanonu, jakým je vybaven tank společnosti Rheinmetall Panther KF51. V budoucnu by se mohl stát standardní zbraní tanků NATO a lze očekávat i používání nových typů munice – jedním z trendů je munice víceúčelová. Nový tank by byl jistě vybaven nejmodernějšími typy řízení palby i systémem sdílení dat a řízení bojiště.

Tank KF51 Panther

Nový evropský tank budoucnosti KF51 Panther je výrazně lepší než vše v dosavadní výzbroji, otestovat ho chce i Ukrajina

Leopard 2AX by byl pravděpodobně vybaven i silnějším motorem než stávající tanky, uvádí WarriorMaven, a rovněž není vyloučeno, že by mohl dostat systém automatického nabíjení – většina západních tanků ho zatím nepoužívá, ale mohl by snížit počet členů osádky na tři. Jestli nový německý tank nakonec skutečně vznikne, je dnes stále velikou neznámou, ale být připravený na to, že bude potřeba, je určitě velmi užitečné.

Tank Leopard SA7HU pro Maďarsko

Až 77 moderních tanků Leopard 2A8 by z AČR udělalo jednu z nejlépe vybavených v Evropě. Sloužit nám budou minimálně 30 let

Vsadí nakonec Evropa na Leopard 2AX, nebo dá přednost jinému?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články