Až 77 moderních tanků Leopard 2A8 by z AČR udělalo jednu z nejlépe vybavených v Evropě. Sloužit nám budou minimálně 30 let

Moderní armáda potřebuje i velice kvalitní tanky, které zajistí dobrou palebnou sílu a vysokou míru ochrany, nejlépe pak ve více úrovních.

Tank Leopard SA7HU pro Maďarsko i Zdroj fotografie: Matěj Fric / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Česká armáda má v současnosti ve výzbroji několik desítek tanků T-72 sovětské konstrukce, z nichž je 30 modernizovaných na verzi T-72M4CZ. Tyto zastarávající letité stroje však nevyhovují požadavkům na moderní obrněnce a 14 starších tanků Leopard 2A4 spolu s 1 vyprošťovacím vozidlem darovaným z Německa k jejich nahrazení rozhodně nestačí. Budoucností českého vojska se proto stanou moderní tanky Leopard 2A8.

Leopard 2A8 je nutný pro těžkou brigádu

O koupi Leopardů 2A8 spekuluje ČR již řadu měsíců, ale až nyní je jasné, že se připojí k nákupu prováděném německou vládou, čímž získá až 77 kusů, uvádí ArmyRecognition. Jistý je nákup 61 tanků, protože ty Česko potřebuje na vybudování těžké brigády, k níž se země zavázala u spojenců. Mělo by ji sice mít již v roce 2026, což ale nestihne, protože první nové tanky začne dostávat až v roce 2027, a na dalších 16 tanků má mít potom Česko opci. Za všechny má zaplatit 52 miliard korun a počítá s nimi zhruba do roku 2060.

Jedná se rozhodně o jednu z nejlepších koupí, neboť je tank Leopard 2A8 nejmodernější hlavní bojový tank na evropském trhu. Vychází z předchozích modelů Leopardu 2, takže bude vyzbrojen kanonem ráže 120 mm s délkou hlavně 55 ráží a bude mít i případné moduly výrazně zvyšující jeho ochranu. Velkým rozdílem oproti předchozím modelům je systém aktivní ochrany Trophy, uvádí Wikipedia. Ten dokáže ničit přilétající protitankové střely a nejspíše i drony. Vedle toho má mít i nový systém senzorů schopný fúze dat.

Česko má mít i starší Leopard 2A4

Tanky Leopard 2A8 však nejsou jediné, na něž česká armáda sází. Jak již bylo řečeno, má i 14 straších modelů 2A4 s vyprošťovacím vozidlem, a další takové může získat – starší tanky by tak těm novým sekundovaly. Další dar z Německa a koupě tanků by mohlo znamenat 42 Leopardů 2A4 a 3 vyprošťovací vozidla. Tanky budou sloužit k výcviku, ale třeba i pro potřeby aktivních záloh. Lze je navíc modernizovat na úroveň, kdy jsou uvnitř jako Leopard 2A7 a zvenku jako Leopard 2A4. Podobný postup volí třeba Rakousko, uvádí Defence-Ua.

Tank T-72M4CZ

Český tank T-72M4CZ: ve své době byl nejlepší T-72 světa, ale dnes už nestačí. V AČR ho nejspíše nahradí Leopard 2A8

Ač není koupě tanků za 52 miliard levnou záležitostí, zkušenosti ukazují, že jsou silné obrněnce nezbytnou součástí armád. Spolupracovat také budou s nejmodernějšími BVP CV90, které Česko kupuje. Těžká brigáda tak bude jednou z nejlépe vybavených jednotek v Evropě a po jejím dokončení snese srovnání s jakoukoliv podobnou jednotkou v NATO. Vybavit ji bude nutné i dalšími systémy, třeba mobilními prostředky protivzdušné obrany krátkého dosahu.

ČR kupuje Leopard 2A8

Jak hodnotíte rozhodnutí koupit Leopard 2A8?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články