Neobvyklý sovětský hybrid mezi houfnicí a minometem Nona-K je silný jako dělo a zvládá používat i Západní munici, šlo o sovětský záměr

Když sovětští výsadkáři potřebovali lehkou a silnou zbraň, dostali minomet křížený s houfnicí. Jeho síla se vyrovnala dělostřelectvu a střílet mohl dvěma způsoby.

2B16 Nona-K, minomet a houfnice i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ve válečném konfliktu na Ukrajině používají obě strany i zbraně běžně ve světě nevídané, protože se jedná o unikáty ze Sovětského svazu, které nebyly nikam vyváženy. Jedním z nich je hybrid mezi minometem a houfnicí známý jako 2B16 Nona-K. Ve výzbroji ho mělo na začátku války jenom Rusko v počtu 124 kusů, ale Ukrajina jich minimálně 5 ukořistila a ihned je začala využívat. Střílí z nich dokonce i americkou minometnou munici.

2B16 Nona-K vznikla ze samohybné Nona-S

Historie Nona-K je velmi neobvyklá, protože vznikla ze samohybného minometu 2S9 Nona-S, jehož zbraň je umístěna na pásovém podvozku. Ale protože hlavně výsadkové jednotky požadovaly lehčí a snadno přepravitelnou zbraň značné síly, předělali ji konstruktéři ze samohybného podvozku na tažený typ. Neobvyklé je to hlavně v tom, že většinou existuje jako první tažená verze, a teprve ta je pak transformována na samohybnou. Nona-K se pak od samohybné liší i v tom, že má na svém konci úsťovou brzdu tlumící zpětný ráz.

Konstrukcí se jedná o zbraň s drážkovanou hlavní ráže 120 milimetrů. Hybridem mezi minometem a houfnicí je pak především z důvodu, že může projektily vystřelovat nejen jako minomet po vysoké balistické křivce, ale použít ho lze i k přímé střelbě. Do 2B16 Nona-K existují třeba kumulativní protitankové projektily schopné probít pancíř o síle 600 milimetrů RHAe na vzdálenost půl kilometru.

Projektily Nona-K se silou vyrovnají těžkým dělům

Hlavní úlohou tohoto hybridu je střelba vysoce výbušnými projektily. Zbraň tak byla a je oblíbená mezi výsadkáři nebo námořní pěchotou, protože vysoce explozivní těžké miny mají podobný účinek jako těžké dělostřelecké granáty ráže 152 milimetrů. Dostřel mají přitom až 12 kilometrů, ale záleží na typu munice, kdežto rychlost střelby je 8 ran za minutu. Zbraň byla zkonstruována tak, aby zvládala nejen sovětskou minometnou munici ráže 120 milimetrů, ale i některé druhy Západní.

I to je důvod, proč ukrajinští vojáci do zbraně používají americkou munici M1101 ráže 120 milimetrů. Tato vlastnost byla u zbraně sovětským záměrem, protože 1,2 tuny těžký hybrid měli ve výzbroji výsadkáři, kteří ho mohli snadno přepravovat letecky a shodit jej třeba na padáku. V případě působení v týlu nepřítele tak mohla 5členná posádka snadno použít i ukořistěnou munici (tehdy šlo hlavně o americkou). Zbraň je také možné přepravit za lehčími typy vojenských vozidel.

Jaké zbraně ještě dokáží používat sovětský i západní typ munice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články