Společnost Milrem Robotics představila nové bojové armádní vozidlo Type-X. Těší se velké poptávce, již přes 10 zemí čeká na jeho dodání

Type-X je nové autonomní bojové vozidlo, které se dá řídit na dálku, pro minimalizaci rizik. Je vybaven dronem pro lepší mapování situací v bojích.

i Zdroj fotografie: Uživatel Bojový stroj / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V poslední době se v armádní technice začínají objevovat nová bojová vozidla, která jsou autonomní a schopna řízeného útoku na dálku. Pro jakoukoliv armádu je tento stroj velmi přínosný zejména proto, že na své palubě, ani v její blízkosti, není žádný voják, který by se mohl při případném neúspěchu zranit. Navíc tito roboti mohou nerušeně prozkoumávat terén v okolí protivníka, bez rizika újmy na zdraví některých z vojenských příslušníků. Právě tato budoucnost se tedy jeví jako velmi pravděpodobná.

Program vývoje bojových robotických vozidel dostal název RCV-M

Armády z různých koutů světa se daly na vývoj autonomních bojových vozidel. Například americká armáda má už v tuto chvíli několik programů, které jsou určeny právě k vývoji robotických bojových technologií pro různé vojenské mise. Tento program nese název RCV-M, který znamená Robotic Combat Vehicle-Medium. Účastní se ho celá řada společností, které mají za úkol vyvinout ty nejlepší robotické stroje pro armádu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

První prototypy se objevily už začátkem roku

Na začátku roku 2021 se již objevilo několik prvních prototypů, avšak k plně dokončenému bojovému vozidlu mají ještě daleko. Společnost Milrem Robotics sídlící v Estonsku nedávno představila svůj nový vynález RCV-M. Jmenuje se Type-X a jedná se o armádní bojové autonomní vozidlo, které bylo navrženo jako podpora obojživelných misí. Přesněji byl vytvořen s cílem poskytnout palebnou podporu pro vozidla a pěchotu, a narušit tak nepřátelskou obranu s minimálním rizikem ztrát.

iZdroj fotografie: Uživatel Milremrobotika / Creative Commons / CC BY-SA

Estonské bojové vozidlo Type-X

Type-X se pohybuje prostřednictvím gumových pásů a k pohonu využívá hybridní pohon kombinující dieselový a elektrický motor. Do jeho výbavy se dají namontovat děla do průměru 50 mm a protitankové rakety. Velkou výhodou tohoto stroje je dron, který je jeho součástí a může spolehlivě mapovat okolí. Díky němu tak řídící vojáci mohou získat lepší přehled o celé bojové situaci.

Tento robot je vybaven tou nejlepší technologií

Type-X má celou řadu chytrých autonomních funkcí, mezi které patří například follow-me, navigace waypointem, anebo třeba detekce překážek. Ve standardní výbavě má ochranu proti minám a anti-dělostřelectvo. Na silnici je schopen dosahovat maximální rychlosti až 80 km/h a lze ho využívat při plném autonomním řízení. Společnost Milrem by měla podle plánů toto bojové vozidlo představit americké armádě ještě v roce 2021, a jeho objednávku už podepsalo deset zemí.

Zdroj: AutoEvolution

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články