Ruská munice Krasnopol je v něčem lepší než Západní a může zničit i silné tanky: dělostřelectvo doufá v oligarchy slíbenou finanční odměnu

Někteří ruští oligarchové se nechali slyšet, že vyplatí za zničení Západního tanku finanční odměnu. Toho se chytilo i dělostřelectvo, které ji hodlá získat díky munici Krasnopol.

Ruská přesně naváděná munice Krasnopol i Zdroj fotografie: Ozbrojené síly Ruské federace
                   

Za první zničení moderního Západního tanku Abrams nebo Leopard 2 údajně slíbili bohatí ruští oligarchové ruským vojákům vysokou odměnu. V peníze přitom nedoufají jenom vojáci v zákopech, ale i třeba ruští dělostřelci, kteří rozhodně nejsou bez šance. Věří tomu, že by jim mohly pomoci především přesně naváděné projektily 2K25 Krasnopol, jejichž výhodou je, že dokáží zasáhnout i pohybující se cíle, přičemž mají sílu na proražení pancíře tanku svrchu.

Naváděný Krasnopol lze použít u více děl

Munice Krasnopol není žádná novinka, protože ji vyvinul již Sovětský svaz a do výzbroje byla zavedena v roce 1986. Jde o granáty určené pro děla ráže 152 milimetrů, i když existuje i exportní varianta granátů pro děla ráže 155 milimetrů. Odpalována je hlavně ze samohybných houfnic 2S3 Akatsiya a 2S19 Msta-S, případně z tažených zbraní jako 2A65 Msta-B a dalších.

Projektil je vybaven čtyřmi skládacími křídly a čtyřmi stabilizátory, pohyb všech umožňuje korigovat jeho dráhu. Naváděn je prostřednictvím laserového paprsku, což znamená, že musí cíl někdo označit laserovým značkovačem. V praxi to bývá buď pozorovatel na zemi, velmi často je ale používán dron jako třeba Orlan 10. Dělostřelci pak dostanou informaci, v jaké oblasti se cíl nachází, a následně do ní zamíří a vypálí. Projektil má v přední části hledací hlavu pátrající po označeném cíli, a jakmile laser zachytí, pohybem křídel se na něj navede.

Právě tímto způsobem ruští dělostřelci doufají, že by mohli moderní tanky zasáhnout a zničit. Nejnovější verze Krasnopolu mají dosah až 25 kilometrů, takže pokud operátor nebo dron drží na cíli laserový značkovač, nevadí jim ani pohyb cíle rychlostí do 36 kilometrů v hodině. Projektily mají bojovou hlavici o hmotnosti 11 kilogramů, což je dost na to, aby tank při zásahu do slabě pancéřované vrchní části zničily.

Kalašnikov výrobu Krasnopolu navýší

O munici Krasnopol není z Ruska moc slyšet, ale informace o jejím nasazení už byly zaznamenány. Použita totiž nemusí být jenom proti tankům, skvělá je i proti stacionárním cílům, například opevněným bunkrům nebo skladům munice. Kapacity její výroby byly přitom ještě donedávna omezené, ale nově ji má vyrábět ruský koncern Kalašnikov, který slíbil produkci významně navýšit.

I přes podobnosti se Krasnopol liší od známého amerického granátu M982 Excalibur. Oba sice mají podobnou korekci dráhy, ale Excalibur je naváděn prostřednictví GPS, pročež nemůže zasáhnout pohybující se cíl; na druhou stranu má dosah přes 50 kilometrů a je-li vypálen ve správnou chvíli, zničí i velmi cennou techniku jakou je třeba těžký minomet 2S4 Tulpan.

Krasnopol se velmi podobá italské munici Vulcano pro děla ráže 155 milimetrů, která je naváděna jak GPS, tak laserem s dosahem až 80 kilometrů. Ukrajina dostala této munice stovky kusů a k dispozici má i protitankovou dělostřeleckou munici SMArt 155 a 155 BONUS, ale ta si obrněné cíle aktivně vyhledává sama.

Střelba naváděnou municí Krasnopol

Zničí první Západní tank právě Krasnopol?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články