Ukrajinský „odminovávací“ traktor je úplnou novinkou: rozlehlá území Ukrajiny pomůže udělat znovu bezpečná, operovat umí sám

Ukrajinu čeká odminování rozsáhlých území po dobu několika let, její konstruktéři se tak rozhodli k této činnosti využít obyčejné zemědělské traktory.

Ukrajinský odminovávací traktor i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Osvobozená místa Ukrajiny a okolí bojišť představují v současné době doslova smrtelné pasti. V konfliktu totiž vojáci používají k obraně také miny, a hlavně Rusko pak prostory zaminovává prostřednictvím raketometů, takže zůstávají v některých místech i zbytky kazetové munice nebo úmyslně nastražené výbušniny. Pyrotechniky čekají v takových oblastech roky nebezpečné práce, pomoci jim ale mohou upravené traktory.

Z traktoru je dron s detektorem min

Samy zemědělské stroje jsou pochopitelně v tomto směru k ničemu a musely být k odminovávání zvláštním způsobem upraveny. Jde o společný projekt společnosti Frendt LLC a ukrajinské národní technické univerzity Vinnycja. Inženýři nejdřív traktory vybavili dálkovým ovládáním, aby na nich při detekci min nemuseli být lidé, čímž je vlastně změnili v pojízdné drony, a následně na ně nainstalovali speciální detektor k odhalování min.

Zveřejnil(a) Вячеслав Соколовий – голова Вінницької обласної Ради dne Čtvrtek 19. ledna 2023

Traktor má hned několik výhod; jednou z nich je, že na tradičně zemědělské Ukrajině je jich dostatek, a jelikož se musí pohybovat v polích, zvládají i relativně náročný terén. Sice ne takový jako třeba pásová vozidla, ale přesto mají skvělou prostupnost i dosah na širokém území země. A v případě, že odminovávací traktor minu odpálí, nikdo nezahyne a stroj je možné opravit nebo snadno nahradit.

Upravené traktory pomohou s minami v polích

Stroje budou hojně vysílány do polí před tím, než je budou chtít zemědělci osít. Upravený traktor pracuje víceméně samostatně, ale pokud jeho detekční systém narazí na minu nebo jiný podezřelý předmět, okamžitě zastaví a odešle signál obsluze. Pyrotechnici pak mohou místo prohlédnout a vyhodnotit, na co traktor narazil, a případně minu odpálit. Díky jisté autonomii se tak rychlost odminovávacích prací výrazně zvýšila.

Zveřejnil(a) Вячеслав Соколовий – голова Вінницької обласної Ради dne Čtvrtek 19. ledna 2023

Válka na Ukrajině stále pokračuje, i když už na menším území než dříve. Přesto je ale možné předpokládat, že počet min nebo nevybuchlé munice bude až do ukončení konfliktu přibývat. Odborníci odhadují, že je zamořeno minami asi 30 procent území Ukrajiny. Jeho kompletní vyčištění si bude vyžadovat práci mnoha pyrotechniků a řadu let. Například ani po válce v bývalé Jugoslávii v 90. letech nejsou všechna místa min stále ještě zbavena.

Jaká další technika může při likvidaci min pomoci?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články