Americká jednotka „Černý kůň“, která patří k nejzkušenějším vůbec, má k dispozici i „falešná“ ruská vojenská vozidla

Vojáci musí v ideálním případě umět reagovat na veškerá nepřátelská vozidla, jejich zbraně i další systémy. Nejlepší proto je, pokud s nimi mohou trénovat.

Obrněné vozidlo BTRK-60K i Zdroj fotografie: Hugh Llewelyn / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V arzenálu americké armády je i technika pocházející ze Sovětského svazu, Ruska nebo dalších zemích, s jejichž vojáky a zbraněmi by se mohli američtí vojáci reálně někdy setkat. Používají je takzvané síly OPFOR, tedy velmi zkušené jednotky, jejichž úkolem je sehrávat na cvičištích roli nepřátelských sil, aby proti nim američtí vojáci cvičili co nejvěrohodněji. USA se přitom podařilo získat celou řadu „nepřátelských“ zbraní, ovšem ty moderní nemá. A proto se často uchyluje k tomu, aby si vyrobila alespoň jejich napodobeniny.

Jaké zbraně nepřátel USA má

Americká armáda má ve výzbroji například tanky jako T-72 nebo bojová vozidla pěchoty BMP-2, která po pádu SSSR nebyl problém kupit. Horší to je ale s novými zbraňovými systémy z Ruska, jehož armáda dostala v posledních letech novou techniku, a sehnat ji na volném trhu není možné. Podobné to pravděpodobně bude i s technikou čínskou, protože se americké ozbrojené síly mohou v budoucnu právě s čínskou armádou utkat.

Když ale taková technika k dispozici není, lze ji alespoň simulovat. Např. 11. obrněný jezdecký pluk známý jako Blackhorse Regiment (volně přeloženo „pluk černý kůň“) má ve své výzbroji napodobeniny moderních ruských zbraní. Prvním je obrněný transportér BTR-87, ale je udělaný z amerického obrněného transportéru Stryker. Ruské vozidlo GAZ Tigr pak zase z Humvee, a za použití doplňků a masek jsou vozidla změněna tak, aby se ruským co nejvíce podobala. Američtí vojáci jsou následně cvičeni, aby na ně uměli reflexivně reagovat.

Stryker dostal napodobeninu zbraní

BTR-87 je modifikace ruského moderního transportéru BTR-82A s posunutým motorem tak, aby z něj mohli vojáci vystupovat zadními poklopy a nikoliv z boku. Má mít také vylepšenou ochranu a na střeše disponuje dálkově ovládanou stanicí s kanonem ráže 30 milimetrů. Americký Stryker je stejně jako ruský transportér vozidlem na osmikolovém podvozku. Zbraňovou stanici však nemá, ale na maskovaném BTR-87 je alespoň její maketa.

Jevgenij Prigožin

Jevgenij Prigožin: ohlédnutí za brutálním „vojevůdcem“, který dokázal velké věci a s Putinovým posvěcením páchal nezměrné zlo

GAZ Tigr je, podobně jako Humvee, lehké obrněné terénní vozidlo na čtyřkolovém podvozku, a v ruských ozbrojených silách se objevuje v různých modifikacích. Uvnitř je prostor pro několik vojáků a na mnoha verzích se nachází věž s výzbrojí na střeše. Američané namontovali na Humvee masky, pravděpodobně plastové, aby se tvarem ruskému vozidlu podobalo. Jízdní vlastnosti budou podobné, v obou případech jde o poměrně rychlé automobily s dobrou průchodností terénem, ale zcela 1:1 to samozřejmě není.

Existuje lepší způsob nácviku proti zbraním nepřítele?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články