Na cíle vystřeluje hypersonické střely rychlé skoro Mach 9: Pancir-SM je poslední verze ruského systému protivzdušné obrany

Jelikož měl ruský systém Pancir-S1 některé slabiny, došlo k jeho modernizaci na verzi SM, která je měla nejenom odstranit, ale celý ho povýšit na vyšší úroveň.

Protivzdušný systém Pancir S-1 i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Od roku 2012 má ruská armáda ve své výzbroji mobilní systém protivzdušné obrany krátkého až středního dosahu Pancir-S1, který je vydáván za jeden z nejlepších na světě. Kombinuje střely a kanony, což mu dává řadu schopností, ale během jeho nasazení, třeba v Sýrii nebo Libyi, se ukázalo, že je celkem snadno zranitelný, neb nezvládá některé drony. Nedostatky by však měl odstranit modernizovaný systém označovaný jako Pancir-SM.

Hypersonické střely a lepší radar

Modernizovaná verze Pancir-SM byla v Rusku poprvé odhalena v roce 2019, uvádí MilitaryToday, ale čekaly ji ještě testy, a do výzbroje se dostala až roku 2023. A i když je původnímu S1 podobná, v mnohém se liší. Největší změnou mají být střely s hypersonickou rychlostí a mnohem větším dosahem, a dále nový typ radaru. To má zvyšovat šanci na zasažení cíle a činit systém účinný i proti nízko letícím dronům, které jsou dnes na bojištích problém.

Nový radar systému Pancir-SM má být typu AESA, přičemž je dosah detekce zvýšen na 75 km, zatímco verze S-1 se mohla pochlubit jenom 36 km. To je dokonce méně, než je dosah nového typu střel, protože ty mohu zasáhnou cíl ve vzdálenosti až 40 km a výšce 15 km, kdežto předchozí střely měly dosah jenom 30 km. Nová raketa by navíc měla dosahovat rychlosti až Mach 8,7, což znamená, že se k cíli dostane velmi rychle. Některé zprávy tvrdí, že místo 1 běžné střely lze umístit i 4 malé účinné proti dronům a minometným granátům.

Fungování i v 5členné baterii

Kromě 12 střel by mělo jedno vozidlo Pancir-SM disponovat i dvojicí dvouhlavňových kanonů ráže 30 milimetrů s dosahem až 4 kilometry a kadencí až 5 000 ran za minutu. Využít je lze zejména proti vzdušným cílům, ale v omezené míře i proti pozemním, a to dokonce s protipancéřovou municí. Ve vývoji má být také modifikace Pancir-SM, kde kanony nebudou, a ponese jenom 24 střel. Výhodou systému je, že může fungovat samostatně, ale také lze až 5 vozidel spojit do spolupracující baterie, kdy je jedno z vozidel velitelské.

Pancir-SM je umístěn na podvozku KamAZ K-53958, uvádí ArmyRecognition, a má 3člennou osádku usazenou v pancéřované kabině, která ji chrání před palbou z ručních zbraní a výbuchy o síle až 2 kilogramů TNT. Vozidlo dosahuje rychlosti 90 km/h a jeho dojezd je za ideálních podmínek až 1 000 kilometrů. Ve výsledku se jedná o citelné posílení ruské protivzdušné obrany, ale o kolik přesně, to ukáže až praxe. Jak totiž upozorňuje třeba Defence-Blog, Rusko informace o svých zbraních rádo zkresluje a přikrášluje ve svůj prospěch.

Systém Pancir-SM v akci

K čemu nejlépe poslouží Pancir-SM, a věříte deklarovaným vlastnostem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články