Paramount Marauder: Obrněný transportér z Jihoafrické republiky

Na seznamech známých zbrojařských firem se začíná stále častěji objevovat jihoafrická firma Paramount. Ta byla založena až v roce 1994, ale ve své domovině se velmi rychle etablovala.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

A její výrobky začínají velmi rychle pronikat do armád mnoha zemí světa, ať už jde o bezpilotní letouny, helikoptéry, lodě a čluny nebo právě o obrněná vozidla. Také Marauder zaslouženě sklidil v odborných kruzích slušný ohlas.

Obrněnci v Top Gear: Marauder vs Hummer

A nejen v odborných kruzích, svých pět minut slávy si Marauder užil také v televizi. To když účinkoval ve známé britské show Top Gear. Tady se utkal s Hummerem H3 o titul „nejdrsnějšího auta na světě“ a zvládl to znamenitě, na rozdíl od svého soupeře přežil i výbuch trhaviny pod podvozkem a z místa exploze s lehkým poškozením odjel, zatímco Hummer byl poškozen vážně a po výbuchu zůstal zcela nepojízdný. Nicméně Marauder je samozřejmě jiným typem obrněnce než Hummer.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Jihoafrická republika je místem, kde vznikl
Pozemní technika
K čemu jsou AČR tři různé platformy obrněnců?
23. srpna 2020

Bezpečí posádky především

Jak už ale z předchozích řádků vyplývá, Marauder je zkonstruován tak, aby své posádce i případným pasažérům mohl garantovat maximální bezpečí v případě najetí na minu nebo raketového útoku. To zajišťují i takové maličkosti, jako jsou bezpečnostní sedadla se stabilizačními prvky, které se aktivují v případě, že je vůz vystaven explozi. Té se brání především dvojitou samonosnou opancéřovanou karosérií, která ma certifikovanou odolnost 3. úrovně standardu STANAG 4569.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Zaujme svými špičkovými parametry

Až 120 km/hod

I když Marauder není se svými 15 tunami žádný drobek, s vhodnými pneumatikami dokáže jet po silnici až 120 km/h. Tuhle rychlost svedou obě dvě jeho varianty – s pohonem 4×4 i 6×6. Dojezd bez dotankování je přibližně 700 kilometrů. Pokud jde o výzbroj, Marauder nabízí pestrou škálu možností, obvykle bývá vybaven samopaly střední ráže, případně odpalovači samonaváděcích raket. Může však působit také jako průzkumné vozidlo se senzory a naváděcími systémy. Pokud je využíván pro transport nákladu a vybavení, uveze 6 tun.

Vysoká variabilita

Moderní ozbrojené konflikty jen zdůraznily nutnost adaptability a variability všech vojenských vozidel, neboť jednotlivé armády dnes mohou v rámci misí OSN či NATO zasahovat prakticky po celém světě a ve všech myslitelných podmínkách. Marauder je původně koncipován s přihlédnutím k charakteristikám afrických savan, je však možné přizpůsobit ho jiným podmínkám. I proto je zařazen do výzbroje zhruba tuctu států, mezi něž patří například:

  • Alžírsko
  • Ázerbájdžán
  • Jordánsko
  • Kazachstán
  • Singapur
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články