Polsko by mohlo „mluvit na světové úrovni“: podílet se může na výrobě munice pro M142 HIMARS, který by mohla koupit i AČR

Jelikož si polská armáda objednala velký počet raketometů HIMARS a bude jich mít zdaleka nejvíce v Evropě, dávalo by smysl, aby zároveň vyrábělo munici.

Systém M142 HIMARS i Zdroj fotografie: Uživatel 3dmardivcommstrat / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Raketomet M142 HIMARS se stal v posledních letech doslova legendou, a to v mnoha směrech oprávněnou, protože dokáže cíle ničit na dlouhé vzdálenosti a s vysokou přesností. Na druhou stranu je pravdou, že jím používané rakety, stejně jako ty systémem M270, jsou sofistikované a jejich výroba není jednoduchá ani levná. A jelikož je o M142 HIMARS, případně jiné raketomety využívající stejnou munici, ve světě stále větší zájem, bude muset jeho americký výrobce Lockheed Martin výrobu raket navýšit. S tím může v Evropě pomoci třeba Polsko.

Samo Polsko má M142 HIMARS objednaný

Vyrábět rakety do M142 HIMARS a jemu podobných raketometů v Polsku je vlastně logické, a navíc mu to umožní zapojení se do projektu světové úrovně. I tamní armáda si objednala celkem 486 těchto raketometů, uvádí ArmyRecognition, a bude tak jejich největším evropským uživatelem, což znamená i nároky na munici. M142 HIMARS pak mají i některé další evropské země a jiné si ho nejspíše pořídí – mezi nimi by mohla být dokonce i ČR, zatímco munice vyráběná u sousedů by možná byla levnější než ta z Ameriky.

Raketomet M142 HIMARS při odpalu rakety iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
Raketomet M142 HIMARS při odpalu rakety

Raketomet M142 HIMARS je umístěn na podvozku nákladního automobilu a do výzbroje byl zaveden v roce 2005, uvádí WeaponSystems. Do odpalovacího systému je nabíjeno pouzdro s raketami – nejčastěji se jedná o GMLRS ráže 227 mm, jichž je v jednom 6 kusů. Může se však jednat také o pouzdro s taktickou balistickou raketou ATACMS nebo dvěma řízenými střelami Precision Strike Missile, event. 6 raket GLSDB k vynesení klouzavé pumy GBU-39 SDB.

Polsko by produkovalo nejpoužívanější munici

V Polsku by nejspíše mohly být vyráběny nejpoužívanější rakety GMLRS. Lockheed Martin na svých internetových stránkách uvádí, že jich v současné době produkuje několik typů. Klasická raketa GMLRS má explozivní hlavici o hmotnosti 91 kilogramů a je schopna zasahovat cíle do vzdálenosti více než 70 kilometrů, ale některé zdroje uvádí vzdálenost až 92 kilometrů. Všechny rakety typu GMLRS pak mají satelitní a inerciální navádění.

BM-30 Smerč vs. M142 HIMARS

Americký M142 HIMARS vs. ruský BM-30 Smerč: oba dva systémy jsou dobré, ale jeden technologicky lepší, a druhý tradičně ničivější

K dalšímu typu patří střela s takzvanou alternativní hlavicí, která nahradila dříve používanou kazetovou hlavici, od níž je upouštěno. V jejím vnitřku je 182 tisíc malých wolframových kuliček, které se v cíli rozletí a dokáží provrtat i lehce obrněné cíle – jejich účinek je tedy plošný. Nejnovějším druhem munice je pak GMLRS-ER se zvýšeným dosahem, která by měla být schopná zasahovat cíle do vzdálenosti až 150 km. Jak silná je její hlavice, však společnost neuvádí; do výzbroje by každopádně měla být zavedena v roce 2025.

Rakety GMLRS

Považujete výrobu munice do M142 HIMARS v Polsku za správný krok tamní vlády?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články