Video: přesný úder dokáže poslat ruský raketový systém Tor na věčnost; odhalen může být paradoxně i drony, které jindy likviduje

Systémy protivzdušné obrany patří na ukrajinském bojišti mezi nejcennější cíle. A právě ruský Tor je přitom obávanou zbraní, která může padnout i vinou obsluhy.

Vozidlo TLAR ruského systému 9K331 Tor i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruská armáda má ve své výzbroji mnohé druhy systémů se schopností chránit jednotky před útoky letadel, vrtulníků, dronů, a i některých řízených střel. Mezi nejschopnější patří nejspíše systém 9K331 Tor; Tor přitom existuje v několika verzích, které se v některých detailech a schopnostech liší. Pro ukrajinské dělostřelce jde vždy o velmi cenný cíl, a pokud odhalí jeho pozici, co nejrychleji ho zničí; stejně jako to je vidět ve videu pod tímto článkem.

Tor zasáhla přesně naváděná munice

Na záběrech je vidět, jak ruští vojáci ukryli systém Tor, konkrétně se jedná o TLAR 9A331M verze 9K332 Tor-M2, do zalesněného pruhu mezi ukrajinskými poli. Ale ani to nepomohlo, neb ho tam objevil průzkumný ukrajinský dron. Dělostřelci pak použili k jeho zničení přesně naváděnou munici, jejíž typ však nebyl specifikován, ale mohlo se jednat o dělostřelecké granáty M982 Excalibur. Dle všeho byly vypáleny 2 kusy, a jakmile systém zasáhly, ocitl se v plamenech.

Protivzdušný systém Tor iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Protivzdušný systém Tor

Jde přitom o velmi cenný cíl, verze označovaná jako Tor-M2 je totiž modernizovaná. Do služby vstoupila kolem roku 2007, má vylepšený radar a může navádět střely až na 4 cíle najednou. Vozidlo je umístěno na pásovém podvozku, díky čemuž má vysokou mobilitu, a je využíváno i k ochraně vzdušného prostoru v blízkosti fronty. Ohrožovat může i drony, ale zdá se, že průzkumný dron, který ho objevil, jeho obsluha nezaznamenala.

Na vozidle Tor bývá většinou 8 střel

Původní systém Tor vstoupil do služby v roce 1986, ale byl postupně modernizován. Vozidlo TLAR 9A331M nese vlastní radar s dosahem zhruba 20 kilometrů a je na něm umístěno 8 střel, ačkoliv existují i verze s 16 střelami. Ty dokáží zasahovat cíle do vzdálenosti až 12 kilometrů a výšky až 6 kilometrů, přičemž létají rychlostí až Mach 2,8 a mají vysokou možnost manévrování. Zvládají přitom zasahovat cíle pohybující se rychlostí až Mach 2.

Vyzbrojení ruský bitevní vrtulník Kamov Ka-52 Alligator

Blesková smrtící síla: ruský vrtulník Ka-52 Alligator dokáže zlikvidovat 2 tanky za 24 sekund, „sundá“ jak nehybné, tak jedoucí

Ve vozidle operuje 3členná obsluha a jeden řidič. Systém má hmotnost kolem 34 tun, ale na silnici se může pohybovat rychlostí až 65 km/h, a jeho dojezd na plnou nádrž je 500 kilometrů. Systém Tor existuje i v námořní verzi, Rusko dokonce moduly Tor provizorně připevnilo na vzletové paluby vrtulníků některých svých plavidel v Černém moři, aby tím zvýšilo jejich protivzdušnou obranu, i když je tak připravilo o možnost vrtulníkových operací.

Jak si vede systém Tor v konkurenci jiných zbraní?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články