Důvody, proč dosud není možné nasadit ruský „veletank“ T-14 Armata

Ačkoliv je papírově ruský tank T-14 Armata naprosto skvělý, ruská armáda ho v žádných výrazných počtech neprovozuje, a do budoucna nejspíše ani nebude.

Tank T-14 Armata i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Skvělý hlavní bitevní tank musí splňovat řadu požadavků počínaje silnou výzbrojí schopnou poradit si s protějšky, a mít takovou ochranu a odolnost, aby proti němu byla většina zbraní bezmocná, ale také musí být dostatečně mobilní. V Rusku už spoustu let věří, že je právě takovým tankem T-14 Armata, která by v současnosti měla dle několik let starých plánů tvořit základ ruských tankových vojsk – existují však pouze v počtu několika prototypů.

T-14 Armata je odolný a silně vyzbrojený tank

Na veřejnosti se poprvé objevila T-14 Armata v roce 2015, kdy doslova způsobila revoluci. Zcela se odlišovala od koncepce moderních sovětských a ruských tanků začínajících modelem T-55 a končících nemodernějším T-90. Rusko se chlubilo, že je mimořádně schopný a osádka sedí v samostatné pancéřové kapsli, což je oproti předchozím významný posun. ArmyRecognition uvádí, že má také novou generaci děla ráže 125 milimetrů a pancéřování, které mělo spolu s novou generací reaktivního pancíře zajistit vysokou odolnost.

T-14 Armata iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
T-14 Armata

I přes ambiciózní plány o produkci stovek tanků však v současné době existuje pouhých 20 prototypů, uvádí Defence-Ua. Společnosti Uralvagonzavod, která za ním stojí, se nepodařilo rozeběhnout sériovou výrobu, ačkoliv na ni dostala od vlády peníze. Třeba v roce 2023 měla vyrobit 29 kusů, ale z montážní haly údajně nevyjel ani jediný, i když jiné zprávy mluví o dodaných 40 kusech – nelze to však věrohodně ověřit. Šéf vládní agentury Rostec navíc přiznává, že je tank tak drahý, že ho armáda i přes jeho kvality provozovat nebude.

Tank zůstává jako pozlátko na přehlídky

V podstatě lze říci, že je T-14 Armata v současnosti tankem pouze na vojenské přehlídky; ruská armáda se jím ostatně opakovaně chlubila, i když si utrhla velikou ostudu, když se jednomu z nich přímo na přehlídce zadřel motor. Výrobní náklady na tank navíc dodnes nejsou veřejně známé, BusinessInsider je nicméně odhaduje na 117 až 210 milionů Kč za kus. To je cena, kterou si Rusko minimálně v současnosti nemůže dovolit, a ke všemu pořídí dle Forbes nový T-90M, což je nyní jeho nejmodernější tank, za asi 105 milionů Kč.

Severokorejský tank M2020

Severokorejský tank M2020 vypadá velice moderně, některé prvky možná přebírá z ruského T-14 Armata a v něčem nejspíše klame

Jaký bude osud tanku T-14 Armata, je v současnosti velmi nejasné. Sice by se ruským vojákům hodil, tedy za předpokladu, že již byly dokončeny všechny jeho testy a úpravy, neboť některé zdroje uvádí, že má v některých směrech stále problém s kvalitou. Rusko však bude pravděpodobně i nadále produkovat tanky T-90M, protože ty už jeho průmysl vyrábět umí, vůbec nejsou špatné a jeho armáda potřebuje hlavně kvantitu.

Uvnitř tanku T-14 Armata

Jak odhadujete budoucnost tanku T-14 Armata? Dočká se někdy nasazení, nebo to je spíše další projekt „papír snese všechno“?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články