Systém NLAW jako symbol ukrajinského odporu: Na vrakoviště poslal již stovky ruských tanků, pro ukrajinské síly je ideální zbraní

Střely lze odpalovat jednak v režimu přímé palby a jednak z vyvýšených pozic při útoku shora. Ve výjimečných situacích pak ukrajinští vojáci odpalují střely i ze zákopů.

i Zdroj fotografie: Roy Robinson / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rusko-ukrajinská válka se vleče již několik měsíců a škody na obou stranách rapidně rostou. Zatímco se ukrajinská města i okolní krajina proměnily k nepoznání a životy milionů lidí se navždy změnily, ruské jednotky zaznamenávají ve svých řadách značné ztráty, a to jak personální, tak i materiální. Ukrajina je doslova poseta zničenou ruskou technikou, především tedy zničenými tanky, za jejichž zkázou stály povětšinou relativně jednoduché, a přesto vysoce účinné obranné systémy. Například lehká protitanková zbraň NLAW.  

Zbraň se mezi vojáky těší velké oblibě

Projekt NLAW byl zahájen již v 90. letech minulého století, ovšem vzhledem k velmi přísným požadavkům se vývoj této lehké protipancéřové řízené střely protáhl až do roku 2008. Nová zbraň nesměla například překročit hmotnost 28 kg, síla zpětného rázu měla být snížena a předpoklad pro minimální dostřel byl alespoň 20 metrů. Systém musel rovněž splňovat řadu požadavků pro použití na mezinárodních operacích.

Vývoj nové zbraně byl nakonec úspěšný a konečný produkt šikovně integruje všechny požadavky programu do jednoho poměrně lehkého, účinného a vcelku levného balení. Ostatně vizitkou účinnosti NLAW je právě válka na Ukrajině, kde Rusko podle posledních odhadů přišlo již o více než 1 500 tanků. Z tohoto počtu je 30 až 40 % připisováno systému NLAW. Poměrně velké ruské ztráty jsou mimo jiné potvrzeny i skutečností, že ruské síly uvádějí zpět do provozu i zastaralé, mnohdy ne zrovna spolehlivě fungující tanky T-62 a posílají je na Ukrajinu do prvních linií.

Použití systému NLAW je velice snadné a pro ukrajinské ozbrojené síly, které se často uchylují k partyzánskému způsobu boje, je největší přednostní tohoto zbraňového systému jeho lehkost, snadná přeprava i pokrokový naváděcí systém. U ukrajinské pěchoty se tak těší velké oblibě.  

Ruská propaganda úspěchy západních zbraní popírá

S dostřelem od 20 do 600 metrů vynikají protipancéřové střely NLAW zejména v boji na krátkou vzdálenost. Zbraň je tedy ideální například pro bojové operace v městských oblastech, kdy vojáci odpálí střelu přímo z úkrytu, aniž by se museli vystavovat zbytečnému nebezpečí. Mimo to lze NLAW odpalovat téměř odkudkoliv, tedy ze střech budov, ze stromů, či dokonce ze zákopů a aut. V případě ukrajinských sil tedy spíše ze speciálně upravených bojových vozů typu buggy. Jelikož NLAW váží pouze 27,5 kg, zvládne operátor navíc nést i další zbraně, například pušku.  

 A zatímco si ukrajinské ozbrojené síly zbraň doslova pochvalují a její úspěchy na bojišti hojně vyzdvihují, ruské propagandistické zprávy účinnost NLAW znevažují. „Tolik vychvalované přenosné protitankové raketové systémy Javelin a NLAW dodané Ukrajině zeměmi NATO se na bojišti vůbec neosvědčily a těší se spíše četným neúspěchům,“ uvádí ruská státní tisková agentura TASS. Ovšem trosky ruských tanků hromadící se kolem ukrajinských silnic i v ulicích měst naznačují zcela jinou realitu. Více o vlastnostech protitankové zbraně NLAW se dozvíte zde.  

Jak účinný je podle vás NLAW ve srovnání s jinými lehkými protitankovými systémy?

Zdroj: BusinessInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články