AČR dostane první nejmodernější BVP CV90 již za 2 roky, více než 200 jich bude zkompletováno u nás

Švédská bojová vozidla pěchoty CV90 budou upravena dle českých specifikací, přičemž mnohé díly vyrobí české společnosti a vozidla také zkompletují.

Švédské bojové vozidlo pěchoty CV-90 i Zdroj fotografie: Uživatel Jorchr / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Česká armáda se zavázala spojencům v NATO, že bude mít těžkou brigádu schopnou nasazení v misích aliance. Aby to bylo možné, potřebuje k tomu nová bojová vozidla pěchoty, protože stávající BVP-2 sovětské konstrukce již rozhodně nedostačují. Novými českými BVP se tak stanou švédské CV90MkIV s různými modifikacemi dle přání české armády. Koupě 246 těchto vozidel za skoro 60 miliard korun byla schválena již v roce 2023.

Významná podpora českého průmyslu

Podepsání dohody o dodávkách CV90 neznamená, že začnou okamžitě proudit. Už jenom proto, že výrobce BAE Systems přizpůsobuje nejmodernější verzi MKIV českým požadavkům. Už dnes ale jezdí do Švédska zástupci české armády, a to včetně budoucích instruktorů, aby dohlédli na to, že dostanou přesně to, co chtějí. Ministerstvo obrany na svých stránkách uvádí, že je jim k dispozici i přesná 3D maketa, kterou si vojenští instruktoři osahali.

Testování modelu CV90 českými odborníky iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany České republiky
Testování modelu CV90 českými odborníky

Na dodávku prvních CV90 si ale vojáci budou muset ještě počkat. V roce 2025 bude hotový teprve první prototyp, který čeká ho řada zkoušek. Do Česka pak první vozidlo dorazí někdy v průběhu roku 2026. Na výrobě se přitom bude podílet i několik českých firem – třeba VOP CZ by měl být hlavním integrátorem a vyrobí části podvozků, kdežto Excalibur Army zase věž, uvádí Wikipedia, ale podílet se budou i další společnosti. V ČR bude zkompletováno více než 200 kusů objednaných CV90, poslední vozidla pak armáda dostane do roku 2030.

Česká verze vychází z té aktuálně nejmodernější

Ve službě švédské armády je CV90 od roku 1994, ale bylo modernizováno a jeho nejnovější verze MkIV je v mnohém vylepšená. Má mít lepší ochranu nebo mobilitu, uvádí ArmyRecognition. Česká verze bude vyzbrojena kanonem ráže 30 mm, což byl český požadavek, ale BVP mívá i jiné kanony. Dále ponese protitankové řízené střely Spike-LR a nechybí mu kulomet. Uveze výsadek až 8 vojáků a v přední části má odolat minimálně munici ráže 30 mm.

Švédské bojové vozidlo pěchoty CV-90

AČR zná konečnou podobu svých nových BVP CV90 MkIV: významně přispějí i české firmy, na rozdíl od Gripenů jsou švédský úspěch

Česká republika se o výběr nových bojových vozidel pěchoty snažila několik let – v soutěži bylo nakonec kromě CV90 ještě vozidlo ASCOD od španělského GDELS a německý Lynx od Rheinmetallu. Čeští vojáci se nakonec rozhodli pro švédské, údajně jim nejvíce vyhovovalo. Jde o osvědčené BVP používané některými státy NATO, kromě Švédska třeba Norskem, Finskem a Dánskem, spolu s českou armádou ho koupí i slovenská, i když vybavené jiným kanonem.

Prezentace BVP CV90MkIV

Hodnotíte CV90 jako nejlepší možnou volbu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články