EuroPULS, raketový dělostřelecký systém nové generace, bude pro každou zemi NATO a dostřelí téměř 500 km

NÁZOR: Užitečnost raketometů prokázal zejména americký M142 HIMARS, je však nedostatkový. Alternativou by za něj mohla být zcela nová evropská platforma.

Raketomet Elbit PULS i Zdroj fotografie: Elbit Systems
                   

Moderní ozbrojené síly potřebují (vedle jiného) těžké raketové dělostřelectvo, jímž budou schopné zasahovat cíle na dlouhé vzdálenosti a s vysokou přesností. Jeho užitečnost ukazuje i nasazení pouhých 20 raketometů, konkrétně M142 HIMARS, na Ukrajině. Jelikož je těchto systémů obecně nedostatek, snaží se výrobci přijít s alternativami. Opravdovou revolucí by měl být evropský systém zvaný EuroPULS, jeho největší výhodou má být univerzálnost, protože může využívat různé střely různých velikostí i dosahu.

Raketomet určený pro země NATO

Za vývojem nového raketometu stojí evropské konsorcium KNDS, což je společný podnik německého KMW, francouzského NEXTER Defense Systems a izraelského výrobce zbraní Elbit System. Cílem je vyvinout raketový systém nové generace určený pro země NATO i jejich spojence. Základem zbraně má být existující izraelský systém Elbit PULS, a odpalovat má být schopen přesně naváděné rakety a střely nejen od společnosti Elbis, ale rovněž od dalších západních výrobců, což z něj udělá široce univerzální platformu.

Představený koncept je instalován na vozidle IVECO 8×8, ale záměr počítá s tím, že by mohl být umisťován na celou řadu mobilních platforem používaných v zemích NATO. Mohl by tak být snadno integrován do výzbroje mnoha armád, z nichž mnohé uvažují po zkušenostech z Ukrajiny o pořízení moderních raketometů. Například česká armáda v současné době raketové dělostřelectvo zcela postrádá, ale zdaleka není jediná.

EuroPULS zvládne střely z HIMARS i jiné

Zatím představené spektrum střel pro tento systém je široké a vůbec nemusí být konečné. EuroPULS by měl v první radě umět odpalovat střely M31 dnes používané v raketometech HIMARS a M270, do odpalovače se jich má vejít 12. Dále by zvládal 36 střel Elbit Accular ráže 122 milimetrů s dosahem 35 až 40 kilometrů, a další možností je 8 raket Elbit Extra ráže 306 milimetrů s dosahem 150 kilometrů a hlavicí o hmotnosti 140 kilogramů.

BM-30 Smerč vs. M142 HIMARS

Americký M142 HIMARS vs. ruský BM-30 Smerč: oba dva systémy jsou dobré, ale jeden technologicky lepší, a druhý tradičně ničivější

Armády by ovšem mohly s raketometem útočit i na mnohem delší vzdálenosti. Projekt počítá s využitím 4 vyvíjených střel MBDA Joint Fire Support Missile s dosahem až 499 kilometrů. Nabít by do něj bylo možné i 4 izraelské taktické balistické rakety Predator Hawk s dosahem 300 kilometrů nebo 4 střely Naval Strike Missile s dosahem 250 kilometrů určené proti pozemním, ale i námořním cílům. Ačkoliv to firmy zatím nespecifikovaly, je pravděpodobné, že systém zvládne i americké střely ATACMS nebo GLSDB používané v raketometu HIMARS.

Izraelský raketomet Elbit PULS

Jak velký zájem může být o raketomet nové generace EuroPULS?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články