Severokorejský raketomet neuvěřitelné ráže 600 mm je nejvýkonnější na světě. Následky salvy lze srovnat s bombardováním

Severokorejský režim je značně nevypočitatelný a vlastnictví ničivých zbraní z něj dělá ještě větší hrozbu. V arzenálu má i zřejmě nejvýkonnější raketomet světa.

Odpálení balistické rakety i Zdroj fotografie: Pxfuel
                   

Severní Korea investovala značnou část svých relativně skromných zdrojů do ambiciózního programu balistických raket a podobných zbraní schopných zasahovat cíle na dlouhé vzdálenosti a často i přesně. Ve výzbroji má tak v současnosti severokorejská armáda celý arzenál různých typů raket a jejich schopnosti neustále vyvíjí a zlepšuje. Jednou z nejnovějších a také nejhrozivějších, tedy hlavně pro Jižní Koreu, je raketomet s balistickými raketami KN-25.

Rakety odpálilo 18 raketometů najednou

Program vývoje balistických raket KN-25 ráže 600 mm a raketometu k jejich odpalování je tajemný. První informace o jejich vlastnostech se na veřejnost dostaly v roce 2019 při prvních testech a od té doby je Severní Korea testovala při různých příležitostech. Nic ale nevyrovná nedávné ukázce , při níž severokorejská armáda odpálila rakety najednou hned z 18 raketometů, uvádí ArmyRecignition, což i zdokumentovala a veřejně předvedla.

Raketomet s KN-25 je možná nejvýkonnější zbraní svého druhu na světě a provedený test mohl být zásadním vzkazem pro Jižní Koreu. S tou je Severní Korea ve válečném stavu a podepsané má jenom příměří. Různé provokace jsou tak na hranicích států velmi časté, ostatně vojenskou sílu používají opakovaně. Reuters uvádí, že mohl být test i ukázkou pro potenciálního zákazníka – nabízí se Rusko, jemuž Severokorejci zbraně ve velkém prodávají.

KN-25 není přesná, ale salva to vyváží

Možné parametry raket jsou pouhými odhady a i ráže 600 mm z nich vychází. Odborníci se každopádně shodují, že mají prokázaný dolet 380 kilometrů, ale může být i větší. Wikipedia dodává, že má KN-25 hmotnost kolem 3 tun a bojovou hlavici těžkou přibližně 300 kg. Její přesnost je pak 80 až 90 m, což by svědčilo o tom, že nemá sofistikované přesné navádění. Třeba nejnovější verze balistické rakety MGM-140 ATACMS má přesnost zhruba 1 m.

Raketa Iskander v Bělorusku

„Kimskander“ je velice moderní taktická balistická raketa, kterou může Severokorejcům sestřelit jenom pár systémů na světě

Raketomet odpalující rakety KN-25 je montován na osmikolový podvozek vozidla TEL a údajně byl zaznamenán i na podvozku Tatra 813. Vozidlo nese odpalovač na čtyři rakety, což je v současnosti téměř nevídané. Třeba raketu ATACMS lze z kolového M142 HIMARS odpálit pouze jedinou a z pásového M270 to mohou být dvě. Veliká baterie severokorejských raketometů tak může při mohutné salvě napáchat v místě dopadu obrovské škody, možná srovnatelné s kobercovým bombardováním ze strategického bombardéru.

Salva 18 raket KN-25

Jak hodnotíte severokorejské balistické rakety KN-25?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články