112 zapomenutých rakouských tanků SK-105 Kürassier: jeden vypálí i 12 ran za minutu, do bojů na Ukrajině se ale dostat nemusí

Rakousko kdysi vyvinulo vlastní tank unikátní konstrukce. Podařilo se ho i exportovat, a ačkoliv jich přes stovku stojí v Belgii, na Ukrajinu nemohou.

Rakouský tank SK-105 Kürassier i Zdroj fotografie: Uživatel Marinha do Brasil / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Od druhé světové války bylo Rakousko neutrální zemí, ale přesto se za studené války neustále připravovalo, že se přes jeho území mohou začít valit vojska SSSR a jeho spojenců, s nimiž mělo dlouhou hranici. Armáda naší sousední země tehdy potřebovala zbraně, s nimiž by se mohla nepříteli efektivně postavit, takže musely být zároveň vhodné do často hornatého terénu. Výsledkem byla konstrukce unikátního a rychlého lehkého tanku SK-105 Kürassier, kterých je mj. 112 uskladněných v Belgii.

SK-105 je spojením transportéru a AMX-13

V 60. letech 20. století se pustila do vývoje stroje společnost Saurer-Werk, která ho dovedla až do zdárného konce, když byl v roce 1971 zaveden do výzbroje. Konstruktéři tehdy využili dvou osvědčených konceptů spojených dohromady: prvním byl podvozek vycházející z rakouského obrněného pásového transportéru Saurer 4K 4FA, zatímco druhý představovala věž s dělem vycházející z designu francouzského lehkého tanku AMX-13.

Jelikož je Rakousko z velké části hornaté, chtěla armáda vozidlo, které takový terén rychle zdolá. Nový tank SK-105 Kürassier to splňoval, a to hlavně díky své nízké hmotnosti 17,7 tun. Dokázal se pohybovat rychlostí 70 kilometrů v hodině a problém mu nedělalo ani prudké stoupání. To si ovšem vybralo svoji daň na pancéřování. V přední části odolal jen projektilům ráže 20 milimetrů a ze strany akorát palbě z ručních zbraní. Tank je sice možné osadit přídavným pancéřováním, ale i tak odolá maximálně projektilům ráže 35 milimetrů.

Rakouský tank SK-105 Kürassier iZdroj fotografie: Uživatel Naturpuur / Creative Commons / CC BY

Tank SK-105 je vyzbrojen dělem ráže 105 milimetrů v oscilační věži, v níž se nachází dvojice šestiranných revolverových zásobníků, které umožňují velice rychlou palbu. Osádka může díky nim vypálit všech 12 nábojů za pouhou minutu a nepřítele tak doslova zasypat. V SK-105 Kürassier je zásoba celkem 42 nábojů, ale výzbroj tanku je ještě doplněna koaxiálním kulometem ráže 7,62 milimetrů.

Po vystřelení zásobníků se musí SK-105 stáhnout

Vlastnosti tanku vyžadují specifickou taktiku boje. Kvůli slabému pancíři se v žádném případě nemůže postavit jiným obrněncům čelem, ale musí na ně někde skrytě číhat. Následně je může zasypat velmi rychlou palbou, ale po vystřílení zásobníků se musí stáhnout, aby osádka munici doplnila, což je zdlouhavý úkol. SK-105 Kürassier může v tomto případě pomoci jeho rychlost, ale během dobíjení je v podstatě bezbranný.

Rakousko mělo těchto tanků ve výzbroji 286, ale celkem jich bylo vyrobeno kolem 700; zemi se je totiž dařilo exportovat. Ve výzbroji je měl Irák, dodnes je provozuje třeba Argentina, Maroko, Tunisko, ale i další státy. Belgická společnost OIP Sensor Systems má pak na skladě 112 těchto tanků a tvrdí, že by je mohla dodat i na Ukrajinu na pomoc proti ruské invazi. Zatím to ale není možné, protože by k tomu byl nutný souhlas rakouské vlády, která ho dosud neudělila.

Střelba brazilského SK-105

Jak může fungovat koncept lehkého tanku se zásobníkem?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články