Rheinmetall vytvořil BVP Lynx „nové generace“, které patří k nejlepším. Česko ho přesto odmítlo, úspěch má ale v Řecku nebo Maďarsku

Bojové vozidlo pěchoty Lynx je mimořádně silné a relativně odolné. Postupně se dostává do výzbroje evropských zemí, naposledy si ho ve stovkách objednalo Řecko.

KF41 Lynx i Zdroj fotografie: Uživatel Lukas1325 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Řecká armáda, která patří k jedné z nejsilnějších v Evropě (což souvisí hlavně s mnohaletým soupeřením s Tureckem), se rozhodla pro radikální modernizaci svých obrněných sil. Jedním ze zásadních kroků bude vylepšení starších tanků Leopard 2 na novější verzi, ale především pak pořízení nových bojových vozidel pěchoty. Řecká armáda si zvolila německé KF41 Lynx od společnosti Rheinmetall, což jsou stejná vozidla, která se neúspěšně ucházela o zakázku na moderní BVP české armády.

Řecko posílá stará bojová vozidla Ukrajině

Jihoevropský stát prochází v oblasti bojových vozidel pěchoty velikou obměnou. Dosud se spoléhal na vozidla BMP-1 nakoupená za začátku 90. let 20. století v Německu, ale jelikož se Řecko připojilo k pomoci Ukrajině, takže 120 z nich poslalo nebo pošle napadené zemi. Za to také na oplátku získá z Německa stovku vyřazovaných starších BVP Marder 1A3, ale nově se rovněž dohodlo na nákupu 250 moderních vozidel Lynx. V minulosti se pro jejich zavedení rozhodlo i Maďarsko; Řecko tak bude jejich druhým uživatelem.

Jedná se o jedno z nejmodernějších vozidel na trhu, německý Rheinmethall je jako svoji soukromou aktivitu představil v roce 2015 ve verzi KF31 Lynx, a o 3 roky později pak ukázal větší KF41 Lynx. A ačkoliv se jedná o čistě německý produkt, samotná Bundeswehr je ve výzbroji nemá. Jde o velké vozidlo o délce 7,73 metrů, jehož hmotnost může dosahovat v závislosti na pancéřování až 50 tun. BVP Lynx má standardně osádku 3 vojáků, v jeho zadním prostoru je pak místo pro osmičlenný výsadek.

KF41 Lynx jako vozidlo palebné podpory iZdroj fotografie: Rheinmetall Defence / Creative Commons / CC BY-SA
KF41 Lynx jako vozidlo palebné podpory s dělem ráže 120 milimetrů

Vozidlo má být vysoce mobilní a zároveň dobře chráněné. Výrobce uvádí odolnost proti projektilům střední ráže, což by mělo znamenat, že jej neprostřelí minimálně děla ráže 30 milimetrů. Lynx má mít také silnou odolnost proti minám a může disponovat aktivním systémem ochrany. Přesné detaily odolnosti jsou však tajné. I přes svoji hmotnost může dosahovat rychlosti 70 kilometrů v hodině a dojezdu kolem 500 kilometrů.

Bojové vozidlo Lynx unese různou výzbroj

Rheinmetall standardně nabízí BVP Lynx ve variantě vyzbrojené dělem ráže 30 nebo 35 milimetrů. Doplněno je potom kulometem ráže 7,62 milimetrů a dvěma odpalovači protitankových raket Spike. Existuje ale i ve variantě velitelského a sanitního vozidla, stejně jako vozidlo palebné podpory s dělem ráže 120 milimetrů nebo nosič těžkého minometu. Jaké konfigurace si Řecko přesně objednalo, není jasné.

Součástí dodávky BVP KF41 Lynx je ovšem i zakázka na modernizaci 123 tanků Leopard 2A4, které má současně řecká armáda v arzenálu. Rheinmetall by je měl „upgradovat“ na verzi Leopard 2A7, což znamená, že získají novou věž s mnohem silnějším pancéřováním a novým dělem ráze 120 milimetrů o délce hlavně 55 ráží. Posílené bude však i pancéřování korby a v tanku bude například nová termovize.

Prezentace bojového vozidla pěchoty KF41 Lynx

Mohlo si Řecko zvolit i lepší BVP než KF41 Lynx?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články