Řecký laserový systém Minotaur předběhl všechny armády světa: extrémní 300kW kanón usmaží dron do 3 vteřin

Řecký vynálezce ukázal světu odpověď proti dronům, které vmžiku spálí výkonným laserem. Jmenuje se Minotaur a zájem o něj projevilo třeba Turecko.

Minotaur, řecké laserové vozidlo i Zdroj fotografie: SoukosRobots
                   

Několik konfliktů posledních let, ale především pak válka na Ukrajině ukazuje, jak zásadně vzrostl význam dronů pro bojové operace. Stroje různé velikosti mohou provádět průzkum nad bojištěm, útočit pumami a raketami, nebo sebevražedně narazit do zvoleného cíle. Vojáci proto řeší, jak se proti dronům efektivně, ale zároveň i levně, bránit. S jedním nápadem zvaným Minotaur přišel řecký konstruktér a vynálezce Konstantinos Soukos.

Minotaur je laser na obrněném vozidle

Svého zabijáka dronů veřejnosti představil v listopadu 2022 a na první pohled vypadá systém impozantně. Stojí na obrněném vozidle a dle všeho jde o značně upravený sovětský nebo ruský obrněný transportér řady BTR. Na jeho střeše je namontovaný systém, který umožňuje drony zaměřit, a doplňuje ho laser na jejich následné zničení. Zbraň je ale možné umístit i na jiné platformy nebo na plavidla námořnictva. Vozidlo za sebou táhne veliký generátor, aby mělo pro své použití dostatek energie.

Tu určitě potřebuje, protože laser ničící zaměřené drony má mít výkon plných 300 kW (třeba Britové představili laser 6krát slabší). Údajně je dokáže během tří sekund zapálit nebo alespoň oslepit, aby je jejich obsluha nemohla řídit. Videa na sociálních sítích také ukazují, že osádka Minotaura má k dispozici radar na odhalení dronů na obloze, a pak optický systém k jejich zaměření. Celé vozidlo má být navíc pokryto nátěrem, který znesnadňuje jeho odhalení třeba pomocí systémů bitevních vrtulníků.

Minotaur mohl vznikat s pomocí armády

Velké podrobnosti ke zbrani zatím vynálezce neuvedl. Údajně na jejím vývoji pracoval 13 let a podle některých zpráv i ve spolupráci s řeckým ministerstvem obrany. Jiné naopak říkají, že spolupracuje s Ukrajinou a využívá jejích současných zkušeností z bojů proti dronům. Svého Minotaura prý také nabídl Turecku, které o něj projevilo velký zájem. Nutno dodat, že ačkoliv jsou Řecko a Turecko spojenci v NATO, panuje mezi zeměmi již desetiletí značné napětí; hlavně vůli Kypru.

Využití laserů proti dronům je však perspektivní metodou, na níž pracují například i ve Spojených státech a Izraeli, kde už také podobné systémy existují. Třeba v USA montují lasery na některé stíhací letouny. Jak efektivní je systém řeckého vynálezce ale ukáže až praxe. Nemusí se jednat o žádnou nesmyslnou zbraň, protože její vynálezce Soukos za sebou má celou řadu úspěchů a unikátních strojů. Jeho nejznámější je pravděpodobně systém Castalia sloužící ke zneškodňování prošlé munice, a to včetně té chemické. Pořídit si ho měly i americké ozbrojené síly.

Může být Minotaur budoucností v boji proti dronům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články