Německo chce na Ukrajině postavit továrnu na tanky, a to hned největší v Evropě: chrlit by dokázala až 400 nových tanků Panther KF51 ročně

Ukrajina potřebuje tanky a německá firma má nápad, jak pro ni zajistit stovky obrněnců Panther KF51 budoucnosti. Má se jednat o dosud největší továrnu svého druhu v Evropě.

Tank KF51 Panther i Zdroj fotografie: Rheinmetall Defence / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoliv Ukrajina čelí ruské invazi a odstřelování infrastruktury už více než rok, přesto německá zbrojní společnost Rheinmetall zvažuje, že by v zemi postavila nový výrobní závod na produkci moderních tanků, případně bojových vozidel pěchoty. Firma o tom jedná nejenom s představiteli Ukrajiny, ale i Německa, jehož vláda by musela s takovým krokem souhlasit. A pokud by dala stavbě zelenou, mohla by „žlutomodrá“ země z továrny každý rok dostávat stovky nových evropských tanků KF51 Panther a bojových vozidel pěchoty Lynx.

Továrna na tanky za skoro 5 miliard korun

Představitelé německé společnosti se domnívají, že i přes ruské útoky by bylo možné takový podnik na Ukrajině postavit a provozovat. Teoreticky by pak mohl vyrábět až 400 zmíněných tanků za rok, což dnes nejspíše nedokáže žádná evropská zbrojovka. Na výstavbu takové továrny by údajně bylo třeba kolem 4,7 miliard korun, a kromě výroby tanků a bojových vozidel pěchoty by v ní bylo možné stroje opravovat mnohem rychleji než za hranicemi. Otázkou ale je, zda vůbec Ukrajina může takové množství tanků do budoucna potřebovat.

BVP Lynx iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
BVP Lynx na testech v ČR

Je více než jasné, že by kolem továrny musela být rozmístěna i kvalitní protivzdušná obrana, která by ji bránila před ruskými útoky. Ty by mohly přicházet z lodí nebo bombardérů, a to i v případě, že by továrna byla úplně na západě země. Ukrajina by musela na její ochranu vyčlenit (nebo obdržet) další systémy v dostatečném počtu, které by se dokázaly vypořádat i s hromadnou salvou. Pravděpodobně by to znamenalo i rozmístění amerického MIM104 Patriot. I přes takové požadavky by to ale pro napadenou zemi mělo nesmírný přínos.

Nový evropský tank s nevídaně silným dělem

Panther KF51 je vlastně postaven na podvozku německých Leopardů 2, díky čemuž má mnoho společného s tanky, které mají Ukrajině dorazit v rámci Západní pomoci. Oproti nim by měl ale dostat zejména novou věž s dělem ráže 130 milimetrů, jehož síla bude mnohem vyšší než u dosud používaných zbraní v Evropě. Díky modernímu automatickému nabíjení má pak dosahovat i vysoké rychlosti palby. Rheinmetall na něj chce navíc instalovat systém aktivní ochrany, který by měl údajně zvládat nejen protitankové střely, ale i kinetické penetrátory z tankových děl.

Dalším produkovaným strojem má být vysoce moderní bojové vozidlo Lynx, které si zatím pořídilo Maďarsko nebo Řecko, zatímco ČR ho odmítla. Mj. dokáže přepravit 3člennou osádku a výsadek až 8 vojáků. Standardně je vybaveno dělem ráže 30 nebo 35 milimetrů a mohou na něj být namontovány i protitankové střely; například Spyke. Vedle toho existuje také možnost instalovat na podvozek věž s tankovým dělem ráže 120 milimetrů a používat ho jako lehký tank, a stejně tak může sloužit třeba v roli nosiče těžkého minometu.

Lynx s dělem 120 milimetrů

Jak reálné je, že na Ukrajině vyroste továrna na moderní tanky?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články