RM-70 Grad je díky Čechům opravdu smrtonosná zbraň, která má navíc hodně navrch nad sovětským protějškem BM-21

Salvové raketomety jsou obávanou zbraní, která zdecimuje nepřítele na rozhlehlém území. Ty české přitom mají velmi zvučné jméno i daleko za hranicemi.

Raketomet RM-70 na Ukrajině i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Raketomet RM-70 Grad je mobilní zbraň a prakticky generační souputník sovětského BM-21 Grad. Oproti tomu má však několik technologických vylepšení ryze domácí provenience. Ve výsledku udělaly z již tak poměrně dobrého a účinného raketometu skutečný nástroj zkázy. Jeho kvality oceňují vedle českých například ještě ukrajinští vojáci.

Mnohé části dostal RM-70 Grad tuzemské

RM-70 Grad byl v Československu vyráběn od roku 1971 až do roku 1989. Tehdy šlo o praktickou kombinaci československé a sovětské techniky. Ovšem zatímco sovětské BM-21 využívaly podvozku Ural-375D 6×6, pro našince byl praktičtější domácí model. Volba tedy padla na Tatra 813 Kolos 8×8, s nímž raketomet získal úplně jiné operační možnosti, uvádí Wikipedia.

Podvozky Tatra totiž zvládají mnohem těžší terén a osmiválcový motor vozidla T3-930 s výkonem 184 kW je oproti tomu sovětskému, resp. ruskému, silnější i kvalitnější. Na silnici se přitom mohl pohybovat rychlostí až 85 km/h, kdežto v terénu zhruba 25 km/h.

iZdroj fotografie: Tomas Kovarik / Creative Commons / CC BY-SA
RM-70 v době používání v AČR

Společná zůstala zbraňová platforma, a to odpalovací zařízení Grad 122,4 mm tvořené 40 tubusy, z nichž může střílet jak jednotlivé rakety, tak vypálit naráz celou salvu, udává STVGroup. Cílem je pokrytí velkého prostoru smrtícími fragmenty, kdy RM-70 dokáže „přeorat“ až 30 000 metrů čtverečních.

Užívané rakety se obvykle skládají ze sovětských modelů 9M22 nebo 9M28, případně jejich tuzemských ekvivalentů typu JROF, Križna-R, Trnovnik a Kuš. V jedné salvě tak může směrem k nepříteli letět až 256 kg výbušného materiálu, a to na maximální vzdálenost zhruba 20 km.

Je zajímavé, že oproti sovětským raketometům měl československý RM-70 ještě jednu značnou výhodu. Bylo to množství přepravované munice a rychlost nabíjení. Díky podvozku Tatra, který byl větší, bylo možno přepravovat dalších 40 raketových kazet a pomocí hydraulického systému je rychle připravit k nové salvě. Sovětský se musí stáhnout nebo mít doprovodné vozidlo, doplňuje MilitaryToday.

Vozidlo je také vybaveno systémem regulace tlaku pneumatik pro přizpůsobení se nerovnému povrchu a v případě potřeby ho lze dovybavit sněžnými pluhy. Pro bezprostřední ochranu je potom k dispozici i kulomet vz. 59 ráže 7,62 milimetrů.

O raketomety je stále veliký zájem

RM-70 Přemysl má ve výzbroji zhruba 20 světových armád a své kvality prokázal v mnoha krvavých konfliktech. I vyřazené staré raketomety jsou tak dnes stále žádaným zbožím, přičemž obrovský zájem je hlavně o modernizované verze RM-70M1, RM-70 Vampire, a nejvíce o poslední modernizace RM-70 Vampire 4D. Asi nejznámějším raketometem RM-70 se přitom stal kus, který dostal název Přemysl, neboť dokáže „přeorat“ významnou plochu.

Jak hodnotíte RM-70 Grad?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Kulík

Zobrazit další články