Video: plamenometný pes Thermonator vypadá jako z budoucnosti, na bojišti by mohl pořádně zatopit. Ale prý nejde o zbraň

Smrt v ohni je právem jednou z nočních můr všech vojáků. O to horší to může být, když na ně udeří z ničeho nic, protože ji nese malý robot.

Robopes Thermonator s plamenometem i Zdroj fotografie: Throwflame
                   

Plamenomet není žádnou novou zbraní, používán byl již za první světové války a ve vojácích budil oprávněně hrůzu. V posledních desetiletích už se v bojích příliš nepoužívá, neboť je těžkopádný a dokázaly ho nahradit termobarické zbraně. Vše by se ale mohlo změnit, jelikož některé armády stále častěji experimentují s roboty. A právě plamenomet by se mohl stát jednou z jejich zbraní. Funkční systém takového typu již existuje, nazýván je Thermonator.

Robopes s plamenometem prý není zbraní

Systém Thermonator je produktem americké společnosti Throwflame. Jedná se vlastně o malý plamenomet připevněný k robotickému psu, uvádí Twz, ale výrobce ho neprezentuje jako zbraň – má se jednat o zařízení ke kontrole a prevenci před divokou zvěří, správu zemědělství, ekologickou ochranu a odstraňování sněhu a ledu, stejně jako zábavu a speciální efekty, uvádí TheGuardian. Jeho fungování lze dobře vidět i na videu pod článkem.

Robopes Thermonator má sloužit třeba k vypalování iZdroj fotografie: Throwflame
Robopes Thermonator má sloužit třeba k vypalování

Jak je asi patrné, nelze vyloučit, že by takový robot mohl sloužit i v reálném boji. Je dost dobře představitelné, že by robotický pes mohl dojít například k zákopům bráněným nějakými vojáky a za pomoci plamenometu by se je snažil zabít nebo vyhnat. Výhodou by bylo, že by nejspíše mohl překonat i minová pole, protože se nejedná o žádné velké ani těžké zařízení. V zákopech by tak mohl rozpoutávat ohnivé peklo. Na druhou stranu lze předpokládat, že by byl robotický pes snadno zranitelný i střelbou z ručních zbraní.

Plamen Thermonatora má dosah přes 9 metrů

Na robotu je plamenomet označovaný jako Throwflame ACR; společnost Throwflame na svých internetových stránkách uvádí, že je schopen vyprodukovat plamen o délce 9,1 metru, k robotovi je připevněn za pomoci klasické picatinny lišty. Měl by se tedy dát připevnit např. i k útočným puškám a dalším zařízením. Video ukazuje, že je zaměřován za pomoci laserového paprsku, a na robotovi je i nádrž s hořlavou směsí, kterou lze doplnit z běžného kanystru.

Plamenomet RPO-A Šmel

Video: RPO-A Šmel je jedním z mála plamenometů na Ukrajině, ohnivé pole vytvoří až 1,2 km daleko a nic v něm nepřežije

Žádné další informace nejsou o samotném robopsovi, na němž je plamenomet umístěn, k dispozici – pouze to, že jeho hmotnost je 16,9 kg a cena i s plamenometem necelých 220 tisíc korun. Takových konceptů existuje ve světě více a již prokázaly, že jsou schopné se vypořádat i s relativně náročným terénem. Na videu je vidět, jak se robot pohybuje například v listí, nejspíše v zalesněném terénu, ale také ve sněhu. Ovládaný bude zřejmě na dálku pomocí nějakého dálkového ovladače, ale záležet bude i na tom, jakou bude mít výdrž na jedno nabití.

Robopes Thermonator s plamenometem

Za jak hrozivého považujete robotického psa s plamenometem, pokud by sloužil jako zbraň?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články