Mnohdy nezaměřitelné autonomní vozidlo Alpar z Turecka by mohlo „kosit“ nepřátele i v opevněných bunkrech, budoucnost má

NÁZOR: Robotické vozidlo, která dokáže samo pohotově reagovat na možné hrozby, je další z tureckých ambicí. A vypadá to, že má Alpar našlápnuto dobře.

Alpar, obrněný dron od firmy Otokar i Zdroj fotografie: Otokar Otomotiv
                   

Po úspěchu leteckých dronů se snaží armády aplikovat podobné technologie i na zemi, kde vznikají různé typy robotických vozidel. Ty pomáhají třeba s přepravou nákladu nebo odminováním, ale velikou výzvou je jejich vyzbrojení a nasazení do bojových akcí. Některé, třeba ruský Uran-9, už nasazeny byly, ale často s rozpačitými výsledky. Se zajímavým projektem multifunkčního robotického bojového vozidla Alpar přišla turecká společnost Otokar. Podle mnoha armád je právě tento druh zbraní v budoucnu zastoupen.

Robot na pásech poháněný elektřinou

O Alparu, který byl vystaven například na veletrhu IDEF 2023, je známo, že jde o vozidlo s hybridním elektrickým pohonem o hmotnosti až 15 tun a délkou 6,25 metrů – to naznačuje, že bude disponovat ochranou zhruba na úrovni bojového vozidla pěchoty. Umístěno je na pásovém podvozku, což mu bude umožňovat průchod těžkým terénem, a turecký výrobce tvrdí, že by vozidlo mohlo doprovázet obrněné bojové útvary s vozidly s lidskou osádkou, ale plnit i různé úkoly v oblasti průzkumu, strážení základen a konvojů.

Mezi ty hlavní by samozřejmě patřil samotný boj, s čímž také výrobce evidentně počítá. Na výstavě byl Alpar vybaven věží s rychlopalným kanonem ráže 25 milimetrů, ale to je jenom jedna z možností. Vyzbrojit ho lze i různými typy děl malých a středních ráží, kulomety nebo granátomety, případně jejich kombinací. Na věži mohou být umístěny i řízené protitankové střely, ale stejně tak další raketová výzbroj určená například k ničení bunkrů.

Provoz Alparu má zajistit pokročilá UI

Vozidlo má být vybaveno pokročilou umělou inteligencí (UI), díky čemuž zvládne vykonávat řadu činností autonomně, tedy bez zásahu operátora. Jedním ze systémů má být i rozpoznávání přátelských a nepřátelských jednotek, není ovšem jasné, zda by Alpar mohl palbu vést v autonomním režimu, nebo pouze na pokyn obsluhy. Vozidlo má i prostor na malé drony a robotická vozidla, která může vysílat na průzkumné mise.

Bezpilotní dron Ghatak, Indie

Nový turecký dron Anka-3 má tvar samokřídla, které je typické pro stealth. A díky proudovému motoru má unést až 7 tun nákladu

Hybridní elektrický pohon mu pak zajišťuje tichý chod a nízkou tepelnou signaturu, což by ho mohlo alespoň částečně chránit před termovizí a některými druhy zaměření. Pohon je doplněn dieselovým prodlužovačem dojezdu, s nímž by měl Alpar zvládat až 500 km, a baterie lze pak velmi snadno vyměnit. Pohon dokáže vyvinout rychlost až 70 km/h, vozidlo se udrží na boku ve svahu s náklonem až 30 %, překoná svislé překážky vysoké 70 cm a příkop široký 1,8 m.

Turecké robotické vozidlo Alpar

Jsou robotická obrněná vozidla budoucností?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články