Ukrajinský voják ve videu odhaluje rozdíly ukrajinských a amerických tanků M1A1 Abrams. Některé jsou zásadní

Americký tank Abrams patří k nejlépe chráněným a nejpohyblivějším na světě. Ale mezi jeho verzemi mohou být rozdíly, někdy i docela podstatné.

Americký hlavní bojový tank M1 Abrams i Zdroj fotografie: Rawpixel
                   

Jednou z nejznámějších a možná nejobdivovanějších zbraní ve výzbroji Ukrajiny je americký tank M1A1 Abrams. Celkem by ho měla mít v počtu 31 kusů, přičemž si mnozí slibovali, že zamete s ruskými protějšky tak jako to opakovaně dokázal při střetech v Iráku. Jenomže tankové bitvy jsou dnes výjimečné a navíc je ukrajinská verze trochu jiná než ta používaná americkými vojáky.

Ukrajinský M1A1 Abrams je výrazně lehčí

Tanky dodané Ukrajině jsou označované jako M1A1 SA Abrams – zkratka SA znamená situační povědomí. Defence-Blog uvádí, že ukrajinskou stranou zveřejněné video, které můžete vidět níže, odhaluje rozdíly mezi americkými a ukrajinskými verzemi. Nejmarkantnější to má být v pancéřování – zatímco americká verze má hmotnost 62,2 tun, ta ukrajinská jenom 57,2 tun. Je jasné, že rozdíl hmotnosti musí jít především na úkor pancéřování, tedy ochrany.

Jeden z rozdílů může být přídavný pancíř z ochozeného uranu používaný v tancích ve výzbroji americké armády. PopularMechanics upozornil, že jde o tajné pancéřování a Ukrajina ho do tanků nezískala, ale to není nic divného, Američané ho totiž nikomu jinému neposkytují. Voják ve videu také upozornil, že má tank účinné reaktivní pancéřování na bocích, kdežto na věži chybí – doufá však, že ho Amerika poskytne. Největší hrozbou jsou totiž pro tanky drony nebo protitankové zbraně, proti nimž reaktivní pancíř funguje.

Od americké verze se ta ukrajinská liší také velikým prstencem namontovaným na ozubeném kole pásů. Má zabraňovat hromadění bláta, což asi není nic překvapivého, protože Ukrajinu každé jaro a podzim postihuje takzvaná rasputica pověstná všudypřítomným bahnem, které techniku znehybňuje. Také energetické jednotka má pak slabší výkon, ale stále dokáže produkovat energii pro systémy, i když neběží hlavní motor.

Zbraň ani zaměřování se nijak neliší

Většina systémů je na ukrajinské verzi stejná jako je na té americké, přičemž nejde jenom o dělo ráže 120 milimetrů nebo pohon. Jedná se například také o velitelskou zbraňovou stanici a pokročilé zaměřovací systémy. I ukrajinští vojáci si na videu pochvalují přesnost děla a schopnost munice s ochuzeným uranem prorážet velmi silný pancíř. Zároveň však upozorňují, že boj s tanky nevedou a potřebují tedy spíše munici explozivní.

Ukrajinská verze se samozřejmě ještě více liší od nejnovějšího typu M1A2 SEPv3 Abrams, jehož prototyp se začal testovat v roce 2015, uvádí Wikipedia. Má ještě více vylepšené pancéřování, což zvyšuje ochranu, a jsou na ni montovány systémy aktivní ochrany Trophy. Součástí je také zvýšená výroba a distribuce energie, lepší komunikace a sítě, nový systém řízení stavu vozidla a spoustu dalších vylepšení zvyšujících bojovou hodnotu tanku.

Tank M1A1 Abrams na Ukrajině

Jak schopné jsou podle vás ukrajinské Abramsy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články