Video: vyslat ruské BVP přes otevřené pole bez jakékoliv ochrany je přinejmenším riskantní

Tma už dnes poskytuje výhodu jenom zdánlivě, moderně vybavené vojáky útok během ní nepřekvapí. Možná naopak znevýhodní útočníky.

BMP-2 při výsadkové operaci i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Někteří vojáci opakovaně zkouší metody, jak se bránit proti útokům sebevražedných dronů, protože během útoků doslova masakrují jejich obrněnou techniku. Jedním z řešení by teoreticky mohlo být pořádat útoky v noci, protože pak by dron ani v otevřeném terénu neviděl svůj cíl, velmi často to ale nefunguje. I relativně obyčejné FPV drony jsou totiž často vybavené termovizí, na níž pak obrněnci v otevřeném terénu doslova svítí.

S termovizí je BMP-2 snadno viditelné

Noční útoky bývaly v minulosti velmi úspěšné, protože vojáci neměli technologie, jak je skrze tmu pořádně odhalit. V současné době je ovšem situace zcela jiná a na videu pod článkem můžete vidět, že s tím pomohou i obyčejné drony. Záběry zobrazují nejspíše noční útok BVP, pravděpodobně jde o BMP-2, osazeného pěchotou, a to i na korbě. Jenomže sebevražedný dron, z něhož část záběrů pochází, je vybaven termovizí, uvádí MilIn.

Dvojice BMP-2 iZdroj fotografie: Uživatel Termos / Creative Commons / CC BY-SA
Dvojice BMP-2

Relativně rychle jedoucí vozidlo je tak velmi dobře viditelné, a operátor proto mohl s dronem vybaveným nějakým typem kumulativní hlavice zamířit do zadní části vozidla. Exploze hlavice ho zničila a pravděpodobně zabila nebo zneškodnila i část vezených vojáků, ale počet nelze určit. Druhý dron pak mohl o nějakou dobu později pouze potvrdit, že je bojové vozidlo pěchoty opravdu zničené, neboť přinesl záběry, jak je celé v plamenech.

Vozidlo s lepším kanonem než předchůdce

BMP-2 je bojové vozidlo pěchoty vyvinuté v Sovětském svazu a do výzbroje armády bylo zavedeno v roce 1980, uvádí MilitaryToday. V Česku je známá jeho licencovaná výroba označovaná jako BVP-2. Podobá se staršímu BMP-1, ale na první pohled je odlišná výzbroj, která disponuje kanonem ráže 30 mm a má také lepší protitankové řízené střely. Kromě tříčlenné osádky je uvnitř místo pro sedmičlenný výsadek vojáků, další se mohou udržet i na střeše vozidla.

BMP-1TS

50letý šrot přeměnili Ukrajinci v účinnou zbraň: BMP-1TS tak dokáže „pocuchat“ i nejsilnější ruské tanky, ale hlavní problém mu zůstal

Technologie termovize, díky níž mohl dron spatřit jedoucí bojové vozidlo pěchoty i za absolutní tmy, využívá tepla vyzařovaného různými objekty, vysvětluje Fluke. Termovize pak zobrazuje jednotlivé teploty pod různou barvou, v tomto případě je termovize černobílá, ale i zde jsou objekty velmi dobře viditelné. Technologie termokamer nicméně není využívána jenom ve vojenské oblasti, má i řadu užitečných civilních uplatnění.

Dron s termovizí zničil BMP-2

Jak by podle vás mohlo BVP útočit, když je nepřítel vybaven termovizí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články