Rusko našlo inspiraci v improvizovaných „klecích“, na tancích budou povinné. Velký efekt ale nepřinesou, míní Západní experti

Ačkoliv se dříve jednalo spíše o nepovedené vtipy, vidí v nich ruská armáda příležitost na zvýšení obrany tanků. Rozhodnutí ale vyvolává nemalé pochyby.

Ruský tank s klecí i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ukrajinští vojáci sklízí při likvidaci ruské obrněné techniky značné úspěchy. Internetem koluje nespočet videí, kde jimi vypálená raketa „rozlouskne“ tank federace jako ořech. Velkou zásluhu na tom mají hlavně americké systémy Javelin, proti nimž Rusové nemají adekvátní odpověď. Nešťastní ruští tankisté se pokusili svou situaci vylepšit pochybnou ochranou, která se nakonec stala spíše zdrojem posměchu, protože nejenom nefungovala, ale často vypadala „podivně“ a naopak tankistům v mnoha směrech škodila.

První ochranné klece působily spíše problémy

Ačkoliv byly ruské tanky na svou dobu vybaveny relativně dobrým pancířem, protipancéřovým zbraním typu Javelin dlouho vzdorovat nedokázaly. Dokonce ani relativně moderní tank T-90 neustál přesný zásah amerického „oštěpu“. Střela se obvykle pohybuje po křivce a na cíl dopadá seshora, kde je pancíř obrněnce zpravidla nejslabší. Úspěšnost zásahů systému Javelin navíc dosahovala úctyhodných 95 %. Ztráty ruských tanků tak byly značné a okupační armáda přišla o relativně zkušené tankové posádky, které nelze dostatečně rychle nahrazovat.

Někteří ruští tankisté zkoušeli tento problém neúspěšně řešit montáží improvizovaných klecí a jiných zařízení na věže tanků, nicméně jediným výsledkem byla vyšší úmrtnost posádky, která se kvůli „roštu“ nemohla po zásahu z hořícího stroje dostat včas. Podobné montáže navíc narušovaly i chod radiostanic, jimž klec zkratovala okruh antény. Takové konstrukce proto na čas z ruských tanků téměř vymizely, respektive dnes už není možné dohledat aktuální foto s nějakou podobnou nástavbou.

Sériové klece mají chránit hlavně před drony

Ačkoliv se dříve jednalo o improvizace samotných tankistů, chce dát zřejmě tomuto konceptu ochrany šanci samotné velení. Několik ukrajinských zpravodajských webů uvedlo, že dostaly vybrané ruské podniky za úkol vyrábět nová ochranná zařízení, která se výrazně podobají některým improvizacím. Od průmyslové výroby si slibují hlavně vyšší kvalitu zpracování a dostupnost takových prvků. Pro změnu však už nebudou určeny k ochraně proti raketovým systémům, ale výhradně proti dronům a různým granátometům.

Takové zbraně totiž tank obvykle nezničí (i když také mohou), ale spíše ho vyřadí z provozu. Ukrajinci tak mohou drahé tanky protivníka velice levně ničit, nemluvě o jejich případné konfiskaci. Nové ruské klece tak mají chránit nejen věž, ale také palivové nádrže a ostatní zranitelná místa. Otázkou je, jak dobře si tato aktivní ochrana v boji povede, mnozí analytici o nějaké zásadní změně pochybují.

Vedle toho budou také klece zvyšovat profily tanků, takže je půjde hůře schovat za nějakou překážku, například i terén. Je ale nutné zmínit, že o „klecích“ uvažují i některé Západní společnosti, například britská BAE Systems, která by je ráda instalovala na obrněná vozidla. Ukázalo se přitom, že dron může někdy zastavit i obyčejné pletivo, načež ho také ukrajinští vojáci často natahují nad různé napevno umístěné zbraňové systémy.

Jaký je vás názor na podobné úpravy?

Zdroj: TechWP
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Kulík

Zobrazit další články