Rusko na Donbasu nasadilo odminovávací robot Uran-6. Má eliminovat hrozbu min pro pěchotu i tanky, ustojí výbuch 60 kg TNT

Miny jsou nebezpečnou zbraní, které se vojáci velmi obávají. Dokážou zničit těžkou techniku, nebo zabít či zmrzačit mnoho lidí. Odstranit je není nikdy jednoduché.

i Zdroj fotografie: Ministry of Defence of the Russian Federation / Creactive Commons / CC BY
                   

Již déle než měsíc se ruská armáda snaží překonat ukrajinskou obranu v oblasti Donbasu. Ten po neúspěchu u Kyjeva označila za hlavní cíl. Ačkoli sem soustředila síly, které stáhla odkud se dalo, a podle posledních zpráv měla houževnatou obranu Ukrajinců přece jen prorazit, stále se musí potýkat nejen s odhodlanými obránci podporovanými spojenci jejich vlasti, ale i s velkým problémem – rozsáhlými minovými poli, jež se velmi obtížně likvidují. Proto zde Rusko nasadilo i robotický odminovávací systém.

Nasazení robota chrání život vojáků

Jedná se o speciální pásové dálkově ovládané vozidlo nazývané Uran-6, které je schopno odstranit miny různými druhy zařízení, jež je možné na něj přidělat. Uran-6 je multifunkční robotický systém pro odminování, vyrobený společností JSC 766 UPTK pro Ozbrojené síly Ruské federace. Technicky nejde samozřejmě o žádnou převratnou novinkou, podobné systémy využívala například spojenecká vojska při vylodění v Normandii. Liší se však tím, že toto robotické vozidlo je pro tuto práci speciálně navržené.

iZdroj fotografie: Ministry of Defence of the Russian Federation / Creactive Commons / CC BY
Uran-6 s řetězovým odminovávacím zařízením

Nevyužívá jen jeden odminovávací systém, ale celou řadu. Navíc obsluha je zcela v bezpečí v tzv. „jednotce dálkového ovládání”, která se nachází až kilometr od samotného robota. Odminovávací robotický systém Uran-6 se tak v principu skládá z malého lehkého odminovacího robota, jednotky dálkového ovládání (to má být podle několika málo zveřejněných fotografií umístěno zřejmě v nějakém pásovém obrněném vozidle) a užitečného zatížení, jež tvoří na robotovi nesené odminovávací systémy. Je určen k provádění operací i v městském či horském terénu.

Informaci o nasazení tohoto vozidla přineslo samo ruské ministerstvo obrany. Konkrétně prý bylo použito v oblasti Luhansku. Podle něho ukrajinské síly nastražily v oblasti mnoho minových léček z protipěchotních a protitankových min. Vozidlo nyní pomáhá ženistům, aby je zlikvidovali. Často je nasazené na cestách a jejich okolí. Již několik existujících záběrů z války přitom ukazuje, jak nastražené miny zničily třeba ruské tanky.

Rusové disponují až 40 komplexy Uran 6

Uran-6 je relativně nový ruský vojenský systém. Robot se poprvé představil na Mezinárodním vojenském technickém veletrhu Armáda-2016, který se konal v Rusku v září 2016. Jeho testy měla ruská armáda provádět v roce 2014. Ženijní jednotky Jižního vojenského okruhu Ruské federace provedly v červnu 2014 odminovací testy s roboty Uran-6 v odlehlých horských oblastech Čečenské republiky.

Stroj během testů zničil přibližně 20 kg výbušných zařízení. Vzápětí v listopadu 2015 dodal výrobce JSC 766 UPTK dva robotické systémy Uran-6 ženijním jednotkám Jižního vojenského okruhu a další sadu pro Východní vojenský okruh. Dálkově ovládané odminovávací systémy Uran-6 byly nasazeny ruskými jednotkami k odstranění výbušných zařízení i v Palmýře v Sýrii v dubnu 2016.

Testy pokračovaly i při odminovacích operacích prováděných ženijní jednotkou Jižního vojenského okruhu v Čečensku a Ingušsku v dubnu 2016. Podle ruských zpráv se Uran-6 plně osvědčil. Do roku 2021 měla ruská armáda k dispozici minimálně 40 komplexů Uran-6. Od roku 2016 nabízí Rusko tento systém i na export.

Vozidlo jde snadno přepravit i vrtulníkem

Jednou z výhod Uran-6 je jeho relativně malá hmotnost, která činí 6 tun. Na místo tak lze přepravit na korbě nákladního automobilu nebo vrtulníkem. Pohybuje se na pásech, zvládá tedy i obtížný terén, překoná i kolmé 1,2 metru vysoké překážky. Na délku měří 4,45 metru, je široký 2,01 metru a vysoký 1,49 metru. Je schopen odstraňovat miny v pruhu o šířce 1,72 metru. Vybaven je čtyřmi kamerami, jež obsluze umožňují pohled v rozsahu 360 stupňů.

Hlavním zařízením na stroji je speciální rameno, na které lze umístit různé systémy. Podle toho, jaký je terén a úkol, je po vozidle požadován daný typ systému. Může zde být například klasická buldozerová radnice šíře 1,8 m, zametač min Boikova, pevný válec nebo sada rotujících řetězů se závažím, jež jsou známé z druhé světové války. A několik dalších systémů, jako je například odminovací vlečná síť. Přidělat sem lze i jeřábový mechanismus nebo robotické úchopové kleště o nosnosti 1 tuny.

iZdroj fotografie: Ministry of Defence of the Russian Federation / Creactive Commons / CC BY
Uran-6 lze přepravit na korbě nákladního vozu

Jednočlenná obsluha robota je v bezpečí, protože vozidlo lze ovládat s přenosem povelů a obrazů z kamer on-line v reálném čase, až na vzdálenost jednoho kilometru. Řídící systém Uran-6 je naprogramován tak, aby byl schopen identifikovat nástražné výbušné systémy, které při své misi objeví, operátor pak podle typu zjištěného zařízení na dálku použije jeden z připravených a nesených systémů k odminování.

Uran-6 byl také navržen tak, aby přežil i bojové situace. Ustojí prý výbuch nálože o hmotnosti 60 kilogramů TNT. Je schopen odstraňovat miny do hmotnosti čtyř kilogramů. Při odminování se pohybuje díky speciální převodovce spřažené s dieselovým motorem o výkonu 176 kW (240 koní) rychlostí dva kilometry v hodině. Jeho maximální rychlost je pět kilometrů v hodině, dokáže překonat příkop až 1,5 m široký a zvládne svah 20 stupňů.

Jak užitečný může být robot při ruské snaze překonat obranu Ukrajiny?

Zdroj: ArmyTechnology, BulgarianMilitary

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti