Rusko na Donbasu nasadilo odminovávací robot Uran-6. Má eliminovat hrozbu min pro pěchotu i tanky, ustojí výbuch 60 kg TNT

Miny jsou nebezpečnou zbraní, které se vojáci velmi obávají. Dokážou zničit těžkou techniku, nebo zabít či zmrzačit mnoho lidí. Odstranit je není nikdy jednoduché.

i Zdroj fotografie: Ministry of Defence of the Russian Federation / Creactive Commons / CC BY
                   

Již déle než měsíc se ruská armáda snaží překonat ukrajinskou obranu v oblasti Donbasu. Ten po neúspěchu u Kyjeva označila za hlavní cíl. Ačkoli sem soustředila síly, které stáhla odkud se dalo, a podle posledních zpráv měla houževnatou obranu Ukrajinců přece jen prorazit, stále se musí potýkat nejen s odhodlanými obránci podporovanými spojenci jejich vlasti, ale i s velkým problémem – rozsáhlými minovými poli, jež se velmi obtížně likvidují. Proto zde Rusko nasadilo i robotický odminovávací systém.

Nasazení robota chrání život vojáků

Jedná se o speciální pásové dálkově ovládané vozidlo nazývané Uran-6, které je schopno odstranit miny různými druhy zařízení, jež je možné na něj přidělat. Uran-6 je multifunkční robotický systém pro odminování, vyrobený společností JSC 766 UPTK pro Ozbrojené síly Ruské federace. Technicky nejde samozřejmě o žádnou převratnou novinkou, podobné systémy využívala například spojenecká vojska při vylodění v Normandii. Liší se však tím, že toto robotické vozidlo je pro tuto práci speciálně navržené.

iZdroj fotografie: Ministry of Defence of the Russian Federation / Creactive Commons / CC BY
Uran-6 s řetězovým odminovávacím zařízením

Nevyužívá jen jeden odminovávací systém, ale celou řadu. Navíc obsluha je zcela v bezpečí v tzv. „jednotce dálkového ovládání”, která se nachází až kilometr od samotného robota. Odminovávací robotický systém Uran-6 se tak v principu skládá z malého lehkého odminovacího robota, jednotky dálkového ovládání (to má být podle několika málo zveřejněných fotografií umístěno zřejmě v nějakém pásovém obrněném vozidle) a užitečného zatížení, jež tvoří na robotovi nesené odminovávací systémy. Je určen k provádění operací i v městském či horském terénu.

Informaci o nasazení tohoto vozidla přineslo samo ruské ministerstvo obrany. Konkrétně prý bylo použito v oblasti Luhansku. Podle něho ukrajinské síly nastražily v oblasti mnoho minových léček z protipěchotních a protitankových min. Vozidlo nyní pomáhá ženistům, aby je zlikvidovali. Často je nasazené na cestách a jejich okolí. Již několik existujících záběrů z války přitom ukazuje, jak nastražené miny zničily třeba ruské tanky.

Rusové disponují až 40 komplexy Uran 6

Uran-6 je relativně nový ruský vojenský systém. Robot se poprvé představil na Mezinárodním vojenském technickém veletrhu Armáda-2016, který se konal v Rusku v září 2016. Jeho testy měla ruská armáda provádět v roce 2014. Ženijní jednotky Jižního vojenského okruhu Ruské federace provedly v červnu 2014 odminovací testy s roboty Uran-6 v odlehlých horských oblastech Čečenské republiky.

Stroj během testů zničil přibližně 20 kg výbušných zařízení. Vzápětí v listopadu 2015 dodal výrobce JSC 766 UPTK dva robotické systémy Uran-6 ženijním jednotkám Jižního vojenského okruhu a další sadu pro Východní vojenský okruh. Dálkově ovládané odminovávací systémy Uran-6 byly nasazeny ruskými jednotkami k odstranění výbušných zařízení i v Palmýře v Sýrii v dubnu 2016.

Testy pokračovaly i při odminovacích operacích prováděných ženijní jednotkou Jižního vojenského okruhu v Čečensku a Ingušsku v dubnu 2016. Podle ruských zpráv se Uran-6 plně osvědčil. Do roku 2021 měla ruská armáda k dispozici minimálně 40 komplexů Uran-6. Od roku 2016 nabízí Rusko tento systém i na export.

Vozidlo jde snadno přepravit i vrtulníkem

Jednou z výhod Uran-6 je jeho relativně malá hmotnost, která činí 6 tun. Na místo tak lze přepravit na korbě nákladního automobilu nebo vrtulníkem. Pohybuje se na pásech, zvládá tedy i obtížný terén, překoná i kolmé 1,2 metru vysoké překážky. Na délku měří 4,45 metru, je široký 2,01 metru a vysoký 1,49 metru. Je schopen odstraňovat miny v pruhu o šířce 1,72 metru. Vybaven je čtyřmi kamerami, jež obsluze umožňují pohled v rozsahu 360 stupňů.

Hlavním zařízením na stroji je speciální rameno, na které lze umístit různé systémy. Podle toho, jaký je terén a úkol, je po vozidle požadován daný typ systému. Může zde být například klasická buldozerová radnice šíře 1,8 m, zametač min Boikova, pevný válec nebo sada rotujících řetězů se závažím, jež jsou známé z druhé světové války. A několik dalších systémů, jako je například odminovací vlečná síť. Přidělat sem lze i jeřábový mechanismus nebo robotické úchopové kleště o nosnosti 1 tuny.

iZdroj fotografie: Ministry of Defence of the Russian Federation / Creactive Commons / CC BY
Uran-6 lze přepravit na korbě nákladního vozu

Jednočlenná obsluha robota je v bezpečí, protože vozidlo lze ovládat s přenosem povelů a obrazů z kamer on-line v reálném čase, až na vzdálenost jednoho kilometru. Řídící systém Uran-6 je naprogramován tak, aby byl schopen identifikovat nástražné výbušné systémy, které při své misi objeví, operátor pak podle typu zjištěného zařízení na dálku použije jeden z připravených a nesených systémů k odminování.

Uran-6 byl také navržen tak, aby přežil i bojové situace. Ustojí prý výbuch nálože o hmotnosti 60 kilogramů TNT. Je schopen odstraňovat miny do hmotnosti čtyř kilogramů. Při odminování se pohybuje díky speciální převodovce spřažené s dieselovým motorem o výkonu 176 kW (240 koní) rychlostí dva kilometry v hodině. Jeho maximální rychlost je pět kilometrů v hodině, dokáže překonat příkop až 1,5 m široký a zvládne svah 20 stupňů.

Jak užitečný může být robot při ruské snaze překonat obranu Ukrajiny?

Zdroj: ArmyTechnology, BulgarianMilitary

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články