Rusko rozmisťuje na Ukrajině také nový termobarický raketomet TOS-2 Tosochka. Je to celkem problém, oproti TOS-1 je výrazně lepší

NÁZOR: Ruské termobarické raketomety jsou pro pěšáky velikou pohromou. Nejnovější typ se navíc ani nemusí přibližovat k frontě tak blízko.

Termobarický raketomet TOS-2 i Zdroj fotografie: Uživatel Mike1979 Russia / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pakliže chtějí Rusové ve válce na Ukrajině eliminovat ukrajinské pěšáky v úkrytech, mohou nasadit obávané termobarické raketomety. Ve své výzbroji mají asi nejznámější TOS-1A Solntsepyok na odolném tankovém podvozku, který potřebuje, neboť se musí kvůli nevelkému dosahu přiblížit k frontě, kde může být vystaven nepřátelské palbě. Ve výzbroji ruské armády se nicméně objevil i další termobarický raketomet, a to s mnohem větším dosahem, díky němuž už tankový podvozek nepotřebuje. Označován je jako TOS-2 Tosochka.

TOS-2 je extrémně účinný

Nasazení této nové zbraně v bojích na Ukrajině potvrdily záběry zveřejněné ruskými médii, jak uvedl portál Defence-Blog. Pro ukrajinské vojáky v obranných pozicích přitom představuje veliké nebezpečí, protože termobarické střely v místě dopadu rozptýlí do vzduchu mrak hořlavého aerosolu, a ten se následně vznítí. Zabíjí pak nejen plamen, ale i podtlak vytvořený v okolí, což zabije nebo zraní i lidi schované v úkrytech. A protože má TOS-2 údajně dosah 15 kilometrů, je mnohem dále od fronty, takže je jeho lokalizace obtížnější.

Nabíjecí jeřáb na termobarickém raketometu TOS-2 iZdroj fotografie: Uživatel Mike1979 Russia / Creative Commons / CC BY-SA
Nabíjecí jeřáb na termobarickém raketometu TOS-2

Jedná se přitom o žhavou novinku v ruské výzbroji. Portál MilitaryToday uvádí, že byla poprvé představena teprve v roce 2020, ačkoliv musela nejdříve projít zkouškami. Do aktivní výzbroje byl pak TOS-2 zařazen někdy na jaře nebo v létě 2023, a prvního nasazení proti ukrajinským vojákům se nejspíše dočkal v červnu 2023 v oblasti Záporoží. Vzhledem k tomu, že se jedná o zcela novou zbraň, není jasné, kolika kusy mohou ruští vojáci na Ukrajině disponovat.

Raketomet TOS-2 má být přesný

Od předchozí verze se TOS-2 v mnohém odlišuje, ovšem oba raketomety využívají rakety ráže 220 mm. Novější z nich má disponovat lepším řízením palby a pálit tak s vyšší přesností – to je pro TOS-2 velmi důležité, protože má k dispozici jenom 18 raket oproti 24 na TOS-1A, takže při plošném zásahu nepokryje takovou plochu. Palbu je přitom schopný zahájit během 90 sekund od zastavení na pozici, a mnohem snazší má být i přebíjení systému za pomoci jeřábu.

BM-27 Uragan, ruský raketomet

Video: 3 ruské raketomety a radar podlehly jedinému útoku HIMARS, a padly dokonce i ukryté BM-27 Uragan a TOS-1A

Zásadní změnou je potom i podvozek, který není tankový , ale kolový – konkrétně sedí na automobilu Ural-63704-0010 s pancéřovanou kabinou. To mu umožňuje rychlou přepravu po silnici po vlastní ose, zatímco pásový raketomet bývá dopravován vlakem a posléze na taženém návěsu. Po vypálení střel se navíc může z pozice rychle vzdálit, což u tankového podvozku nebylo tak snadné. Rychlost vozidla je až 100 km/h a na plnou nádrž zvládne ujet až tisíc km.

Raketomet TOS-2 na Ukrajině

Jak může Ukrajině uškodit nový ruský termobarický raketomet?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články