Video: 3 ruské raketomety a radar podlehly jedinému útoku HIMARS, a padly dokonce i ukryté BM-27 Uragan a TOS-1A

Dělostřelectvo a raketomety je nejlepší zlikvidovat na dálku – pokud k tomu navíc postačí jediná rána, jedná se o mimořádný úspěch.

BM-27 Uragan, ruský raketomet i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny
                   

Významnou roli hraje ve válce na Ukrajině dělostřelectvo a raketomety, a proto také přirozeně patří mezi jedny z nejdůležitějších cílů. Obě strany se snaží detekovat systémy nepřítele všemi možnými prostředky a pak je co nejrychleji zničit – likvidace umožňuje otevřít cestu pro útoky pěchoty i mechanizovaných útvarů, pro něž je jinak palba z raketometů zničující, ale stejně tak pomáhají s obranou zákopových pozic. Jednou z nejúčinnějších metod likvidace je použití přesně naváděných střel, které odpaluje třeba systém M142 HIMARS. Jak moc, to ukázaly Speciální síly Ukrajiny na Telegramu koncem října 2023, a video je k náhledu níže.

3 zničené raketomety a 1 radar

Skvělou dokumentaci zničení tří ruských raketometů a protibaterijního radaru je video pod tímto článkem. Portál MilIn uvedl, že jsou zničenou technikou konkrétně raketomety BM-21 Grad, BM-27 Uragan a obávaný TOS-1A Solncepjok. Střelám z HIMARS se k tomu podařilo zničit i radar Zoopark-1 používaný k detekci pozic dělostřelectva a raketometů. Ukrajinci na to nasadili střely M30A1 s dosahem kolem 80 km, v nichž je 182 000 wolframových kuliček. V místě zásahu pak hlavice působí jako mimořádně účinná brokovnice.

Ruský protibateriový radar 1L219 Zoopark-1 iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
Ruský protibateriový radar Zoopark-1

Video mimochodem ukazuje, že ukrajinské průzkumné drony zvládly zjistit pozice všech zbraní i přes to, že se je ruští vojáci snažili maskovat mezi stromy. Údery střel naváděných prostřednictvím GPS jsou velice přesné a na zničení pokaždé stačila jenom jedna rána – z raketometů i radaru tak zbyly jen doutnající trosky. Video zachycuje i ruské vojáky v okolí – je zřejmé, že údery některé z nich zranily, kdežto ostatní se jim snaží pomoci do bezpečí.

Raketomety vyvinuté ještě Sověty

Raketomet BM-21 Grad je možná nejrozšířenější zbraň svého druhu na světě, vyvinutý byl ještě v době SSSR a odpaluje neřízené rakety ráže 122 mm. Vystřelit jich může 40, a podle typu použité munice mohou mít dosah 20 i více kilometrů. ArmyRecognition uvádí, že i raketomet BM-27 Uragan má původ v SSSR a používá větší rakety ráže 220 mm. Na vozidle ZIL-135 8×8 bývá odpalovač s 16 tubusy, přičemž rakety dokáží relativně přesně zasahovat cíle do vzdálenosti 35 km, i když je jejich dosah větší. Bojová hlavice pak může vážit až 100 kg.

Ukrajinský tank T-64BV

1 proti 4: tankový souboj ve stepích ruští vojáci prohráli, záběry ukazují, jak ukrajinský tank z 60. let dva T-90 zničil a zbylé zahnal

Raketomet TOS-1A je velmi nebezpečný hlavně pro pěchotu, protože používá termobarickou munici, před níž se nemohou vojáci schovat. Je umístěn na tankovém podvozku a odpalovač má 36 tubusů pro střely ráže 220 milimetrů. Dosah ale mají podle typu jen 6 až 10 kilometrů. Radar Zoopark-1 pak zvládne detekovat pozici děl ráže 155 milimetrů na vzdálenost 23 kilometrů, a raketomety jako jsou HIMARS na 65 kilometrů. Díky jeho datům může vést dělostřelectvo protibaterijní palbu, takže je pochopitelně také cenným cílem.

Zničení raketometů a radaru Zoopark-1 střelami z HIMARS

Jak vážné jsou podle vás ztráty ruských raketometů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články