Ruské tankové zoufalství. Nejspíše pro ukrajinskou válku ukradlo indické tanky T-90S, které mělo modernizovat

Ruská federace patřila k největším exportérům tanků na světě. Ruské nebo bývalé sovětské stroje v Rusku upravované jsou ve výzbroji mnoha zemí.

i Zdroj fotografie: Uživatel cell105 / Creative Commons / CC BY
                   

Válka na Ukrajině způsobuje ruské armádě na její moderní technice nejspíše velké ztráty, a proto se uchyluje k zoufalým řešením. Jedním z nich bylo vytažení starých tanků T-62 ze skladů, jež měly ztracené stroje nahradit. Nyní se ukázalo, že na Ukrajině jsou nasazeny i stroje T-90S, což je exportní verze tanků T-90. Navíc dle všeho nejde o stroje, které by Rusko vyrobilo a neprodalo. Má se jednat o tanky patřící Indii. A ta je kvůli tomu údajně velmi rozzlobená.

Tanky T-90 Indie nakupuje přes 20 let

Indie je velkým provozovatelem Tanků T-90. Začala je v Rusku nakupovat v roce 2001. První stroje byly postaveny v Rusku, ale další se pak montovaly přímo v Indii ze zde vyrobených dílů a částí dovezených z Ruska. V současné době Indie provozuje více než 2 000 těchto tanků, které se označují jako T-90S Brishma. Byly zakoupeny ve třech vlnách a liší se. První tanky měly ještě nemoderní litou věž, naopak poslední verze T-90MS má mnoho nových doplňků.

Starší tanky se Indie pokouší modernizovat, aby je udržovala na výši. Moderní silné tankové vojsko potřebuje kvůli svým napjatým vztahům s Pákistánem, se nímž svedla několik střetnutí. Nedobré vztahy má i s Čínou, se kterou se pře o linii hranic. V uplynulých letech se na hranici střetli čínští a indičtí vojáci. I když po sobě nestříleli, používali různé hole a kamení. Během střetů mohlo zahynout i několik desítek lidí.

Nové dělo a pomocná jednotka

Indie chtěla tanky modernizovat sama za pomoci transferu technologií, ale dle všeho zvládá jenom část prací. Proto některé starší stroje poslala do Ruska, kde se o ně měl postarat ruský výrobce tanků Uralvagonzavod. Podle dostupných informací měly dostat novou pomocnou energetickou jednotku, která posiluje jejich výkon. Instalováno mělo být dělo 2A46M-5, jež umožňuje používat výkonnější munici. Nejspíše byl modernizován i systém řízení palby, možná i novější typ reaktivního pancíře.

Indie žádné informace o tom, že by měla s modernizací tanků problém, nepotvrdila. Naopak indický ministr zahraničí v září novinářům tvrdil, jak vše probíhá dobře. Ovšem informace, které pronikly do některých médií, říkají opak. Indie má být kvůli přivlastnění některých jejích strojů Ruskem velmi rozezlena, a tak začala prý vůči tomuto státu uplatňovat smluvní sankce. Pro Rusko může být situace velmi nepříjemná, protože Indie tradičně patřila k největším odběratelům ruských zbraní.

Případná ztráta důvěry tak velkého zákazníka, jako je druhá nejlidnatější země světa, pro ruský zbrojní průmysl může znamenat katastrofu. Pokud je však Rusko opravdu v situaci, kdy mu nezbývá nic jiného, než zcizit na frontu indické zbraně, může to ukazovat zoufalství, v jakém se jeho armáda nachází. Samozřejmě tanky T-90S, pokud navíc prošly modernizací, by patřily k tomu nejmodernějšímu, co by mohlo nasadit. S výjimkou nejnovějších T-90M, kterých je jenom hrstka.

Jaký je ruský důvod zcizení indických tanků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Falešná rakovina nebo pomoc lidem v tíživé situaci: Podvodníci lákají z lidí peníze přes sociální sítě
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Co když se střetnou moderní tanky T-90M a Leopard 2: Stroje Ukrajiny jsou rychlejší, ale ruští vojáci mají lepší dovednosti
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jaká je ideální teplota v bytě a proč: Zdraví dospělí by neměli jít pod dvacet, senioři a nemocní po 18 °C
adbz.cz
adbz.cz
Starý chleba najde uplatnění při smažení i vaření vývaru. Přišla na to kdysi jedna moudrá hospodyňka