Ruské zoufalství: federace nejspíše ukradla indické tanky T-90S, které měla modernizovat, místo toho ale jezdí na Ukrajině

Ruská federace patřila k největším exportérům tanků na světě. Ruské nebo bývalé sovětské stroje v Rusku upravované jsou ve výzbroji mnoha zemí.

i Zdroj fotografie: Uživatel cell105 / Creative Commons / CC BY
                   

Válka na Ukrajině způsobuje ruské armádě na její moderní technice nejspíše velké ztráty, a proto se uchyluje k zoufalým řešením. Jedním z nich bylo vytažení starých tanků T-62 ze skladů, jež měly ztracené stroje nahradit. Nyní se ukázalo, že na Ukrajině jsou nasazeny i stroje T-90S, což je exportní verze tanků T-90. Navíc dle všeho nejde o stroje, které by Rusko vyrobilo a neprodalo. Má se jednat o tanky patřící Indii. A ta je kvůli tomu údajně velmi rozzlobená.

Tanky T-90 Indie nakupuje přes 20 let

Indie je velkým provozovatelem Tanků T-90. Začala je v Rusku nakupovat v roce 2001. První stroje byly postaveny v Rusku, ale další se pak montovaly přímo v Indii ze zde vyrobených dílů a částí dovezených z Ruska. V současné době Indie provozuje více než 2 000 těchto tanků, které se označují jako T-90S Brishma. Byly zakoupeny ve třech vlnách a liší se. První tanky měly ještě nemoderní litou věž, naopak poslední verze T-90MS má mnoho nových doplňků.

Starší tanky se Indie pokouší modernizovat, aby je udržovala na výši. Moderní silné tankové vojsko potřebuje kvůli svým napjatým vztahům s Pákistánem, se nímž svedla několik střetnutí. Nedobré vztahy má i s Čínou, se kterou se pře o linii hranic. V uplynulých letech se na hranici střetli čínští a indičtí vojáci. I když po sobě nestříleli, používali různé hole a kamení. Během střetů mohlo zahynout i několik desítek lidí.

Nové dělo a pomocná jednotka

Indie chtěla tanky modernizovat sama za pomoci transferu technologií, ale dle všeho zvládá jenom část prací. Proto některé starší stroje poslala do Ruska, kde se o ně měl postarat ruský výrobce tanků Uralvagonzavod. Podle dostupných informací měly dostat novou pomocnou energetickou jednotku, která posiluje jejich výkon. Instalováno mělo být dělo 2A46M-5, jež umožňuje používat výkonnější munici. Nejspíše byl modernizován i systém řízení palby, možná i novější typ reaktivního pancíře.

Indie žádné informace o tom, že by měla s modernizací tanků problém, nepotvrdila. Naopak indický ministr zahraničí v září novinářům tvrdil, jak vše probíhá dobře. Ovšem informace, které pronikly do některých médií, říkají opak. Indie má být kvůli přivlastnění některých jejích strojů Ruskem velmi rozezlena, a tak začala prý vůči tomuto státu uplatňovat smluvní sankce. Pro Rusko může být situace velmi nepříjemná, protože Indie tradičně patřila k největším odběratelům ruských zbraní.

Případná ztráta důvěry tak velkého zákazníka, jako je druhá nejlidnatější země světa, pro ruský zbrojní průmysl může znamenat katastrofu. Pokud je však Rusko opravdu v situaci, kdy mu nezbývá nic jiného, než zcizit na frontu indické zbraně, může to ukazovat zoufalství, v jakém se jeho armáda nachází. Samozřejmě tanky T-90S, pokud navíc prošly modernizací, by patřily k tomu nejmodernějšímu, co by mohlo nasadit. S výjimkou nejnovějších T-90M, kterých je jenom hrstka.

Jaký je ruský důvod zcizení indických tanků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články