Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad

Nové výrobní závody by měly Rusku vrátit věhlas z dob Sovětského svazu. Sjíždět by z nich mohly nejméně vyšších stovky tanků ročně, ale rozhodně to nebude zítra ani za měsíc.

Tanky v Uralvagonzavodu i Zdroj fotografie: Falcon Photography / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoliv není přesné číslo ztrát ruských tanků během války na Ukrajině známo, reálné odhady mluví o více než 2, aktuálně už možná 2,5 tisících, strojů. Federace má sice ve skladech mnoho dalších tanků, ale ty nejsou modernizované, takže by proti vycvičené a dobře vyzbrojené ukrajinské armádě obstály jen těžko. A nezachrání to ani pohotová modernizace, protože země nemá dostatek potřebných systémů, a dokonce dnes ani dostatek podniků, které by tankovou flotilu v takovém množství upravily. Má se to ale změnit.

Tankový průmysl po SSSR z velké části zanikl

Produkce tanků v Sovětském svazu byla významná, ale po rozpadu zůstala část na Ukrajině, další zanikla, a v Rusku zbyl vlastně jediný podnik s tímto zaměřením, a sice Uralvagonzavod. Společnost aktuálně dokáže produkovat moderní stroje, ale její kapacity jsou silně omezené, a ještě se potýká s nízkou efektivitou. Příkladem je plánovaná sériová výroba tanků T-14 Armata, která měla začít již před několika lety, ale dosud není jasné, zda se vůbec rozběhne. Nyní je továrna vytížena hlavně opravami poškozených tanků a modernizacemi starších.

Ačkoliv se to ne vždy musí zdát až tak podstatné, jsou kvalitní modernizace tanků velmi důležité, jinak proti dnešním strojům jednoduše neobstojí. Vylepšit je přitom často lze pouze za zlomek těch nejnovějších. V Rusku to dobře demonstruje tank T-72. Původní sovětská verze T-72B a nejlepší ruská modernizace T-72B3M jsou zcela odlišné, mají jinou míru ochrany, řízení palby, ale také senzory umožňující vidět nepřítele i za špatných podmínek. S nadsázkou je přitom možné tvrdit, že by si původní varianta z dob SSSR proti té ruské „ani neškrtla“.

Uralvagonzavod zaměstnává asi 20 tisíc lidí a v současnosti musí všichni pracovat na 110 %. Není to však pouze o nich, společnost dlouhodobě nemá dostatečné kapacity a dělníci se potýkají i s nedostatkem komponent – typickým příkladem jsou termovizní zaměřovače. Do tanků tak nyní musí montovat díly horší kvality než před válkou, neboť klíčové komponenty pocházely z Francie, ale kvůli embargu už nejsou k dispozici. O stavu ruských tankových jednotek vypovídá i rozhodnutí k modernizaci starých T-62.

Nové podniky u Moskvy a Rostova

Situaci v ruském tankovém průmyslu mají změnit dvě nové tankové továrny – jedna by měla vzniknout u Moskvy a druhá u Rostova – ale mluví se ještě o třetí; v tuto chvíli o ní však nejsou podrobnosti známy. Továrny budou spadat přímo pod tamní ministerstvo obrany, rozloha dvou závodů by měla tvořit asi polovinu rozlohy Uralvagonzavodu (ten má 827 000 m²). V jedné mají dělníci tanky opravovat, v druhé by se pak zaměřili na modernizaci starších. Je ale pravděpodobné, že bude chtít Rusko rovněž vyrábět i tanky nové (možná právě ve třetí továrně).

Ačkoliv to může znít pro ruskou armádu dobře, rozhodně ji to v příštích měsících, a možná ani letech, na frontě nijak nepomůže. I za nejpříznivějších okolností trvá výstavba takové továrny minimálně rok, ale spíše déle. I v ruských médiích zaznívají zprávy, že by mělo být tanků dostatek až kolem roku 2026. Nikdo ale neví, zda v ruských skladech do té doby nějaké tanky k modernizaci zbydou, anebo je federace nechá všechny zničit v současné válce.

I tyto kroky nicméně poukazují, že federace počítá s dlouhotrvajícím konfliktem, eventuálně s mohutným a rychlým zbrojením do budoucna. A možná je to jenom reakce na nedávné oznámení německé zbrojovky Rheinmetall, která chce na západní Ukrajině postavit obří továrnu na nové evropské tanky KF51 Panther, které by případně dokázaly bojovat s Ruskem bez zdlouhavé logistiky, a zároveň je bylo možné hned na místě opravovat.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv v Uralvagonzavodu

Jak na tom Rusko může reálně být se zásobami tanků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články