Nové ruské tanky jsou bez Západních technologií znatelně horší, sankce fungují. Rusové si ale poradili a tanky vylepšují sami

Ačkoliv Rusko své tanky modernizuje, co může, chybí mu klíčové technologie ze Západu. Jeho tankisté tak budou mít zásadní nevýhody, které nevyrovnají ani vysokým počtem.

Ruský tank T-72B3 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruské zbrojovky naplno pokračují v modernizaci tanků, aby alespoň částečně vynahradily techniku ztracenou ve válce (nebo „zvláštní vojenské operaci“, jak samo tvrdí). Podle ukrajinských údajů ztratila ruská armáda výrazně přes 3 tisíce tanků, některé konzervativnější odhady ale mluví asi o polovičním počtu. Podle reportáží z ruských médiích sjíždí z výrobních linek zbrojovek i nepočetnější tanky T-72B3 a B3M. Techničtí experti ale upozorňují, že nynější stroje se od těch předchozích liší, ne všechny komponenty totiž mají stejné.

Z tanku T-72 zmizela kvalitní francouzská termovize

Asi první nejviditelnější změnou – a pro bojeschopnost tanku velmi zásadní – je vícekanálový zaměřovač Sosna-U vybavený termovizí od francouzské společnosti Thales. Závěry ukazují, že je místo něj instalován systém 1PN-96MT-02 mnohem horší kvality. Jde o důsledek sankcí, protože Rusko již nemůže přístroje dovážet. Takže zatímco s francouzským zařízením byli ruští tankisté schopni detekovat cíl na vzdálenost až 5 kilometrů, mají nyní handicap v podobě zhruba poloviční vzdálenosti, potažmo zaznamenají nepřítele na 2 až 3 kilometry.

Nejsou to ovšem jediné viditelné změny. Podle všeho se zdá, že se ruští konstruktéři poučili ze ztrát ruských tanků na Ukrajině a snaží se jim co nejvíce zvýšit ochranu na nejzranitelnějších místech. Takže nejenže mají tanky běžně používaný reaktivní pancíř, ale kostky pancéřování jsou namontovány i na jiných místech, což znamená, že se tím ochrana tanku zvýšila. Přídavný pancíř je viditelný i na velmi zranitelných bocích, případně jsou na obrněncích umístěny „slat“ mříže proti kumulativním střelám.

Změny tanku mohou pomoci i uškodit

Záběry ze sociálních sítí také ukazují, že dostal kovovou ochranu také zaměřovač. Její nevýhodou ovšem je, že ji nelze odstranit z vnitřku tanku. Někdo z osádky tedy bude muset opustit bezpečí pancíře a sundat ji ručně, což bude za bojové situace riskantní úkol. Na tancích také evidentně chybí zařízení na kontrolu síly a směru větru, což pomáhalo tankistům zlepšit přesnost palby hlavně na delší vzdálenost. U současných ruských tanků to tak bude dalším handicapem.

Pro ruské tankisty je nicméně pozitivní, že budou jejich tanky lépe chráněny, protože si dosud vedly hůře, než bylo očekáváno. Zůstává ale otázkou, jaký vliv má přidání pancíře na pohyblivost strojů. Dle všeho jim totiž zůstávají starší verze motorů W-84, což znamená, že bude znát navýšení o každý kilogram. Ve výsledku se tak zdá, že budou tanky z pohledu celkové bojeschopnosti spíše horší, a to hlavně kvůli nižší pohyblivosti a přesnosti střelby.

Tváří tvář tankům jako je Leopard 2 nebo Challenger 2, s nimiž se ukrajinští tankisté intenzivně uší ve Velké Británii, to nakonec může být zásadní kámen úrazu. Jeden z ruských expertů přitom nedávno uvedl, že právě vysoká hmotnost Západních tanků je pro východní bojiště značným nepřítelem, přičemž někteří federativní obrněnci jsou o 20 až 30 tun lehčí. O kolik ale přídavné pancéřování jejich váhu zvýší, teď není jasné. Na druhou stranu si v Rusku sílu amerických, německých i dalších tanků uvědomují, obavy ostatně vyjádřil i bývalý ruský důstojník.

Jaké se zlepšila nebo zhoršila kvalita ruských tanků?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články