Odborníci řekli, proč Rusko ztrácí jeden tank za druhým: na vině je řada faktorů, včetně zastaralé taktiky a neschopnosti vojáků

Tanky sovětské i ruské konstrukce mají problémy obstát proti protitankovým zbraním. Mohly by mít přitom mnohem lepší výsledky.

Ztráty ruských tanků na Ukrajině i Zdroj fotografie Uživatel АрміяInformovat / Creative Commons / CC BY
                   

Při pohledu na některé záběry z konfliktu na Ukrajině se může někdy zdát, že je země doslova poseta zničenými ruskými tanky. Ukrajinci tvrdí, že jich již „poslali na věčnost“ nebo ukořistili kolem 3 tisíc a řadu jich dokonce používají proti jejich bývalým majitelům. Ruská armáda má sice ve skladech další tisíce tanků, ale zničené stroje jsou často modernizované a nahradit je není lehké. Podle mnoha expertů za takovými ztrátami stojí souběh hned několika faktorů.

Své dělá množství protitankových zbraní

Ukrajinci dostali velké množství vyspělých protitankových zbraní, z nichž jsou známé hlavně protitankové střely Javelin nebo NLAW, ale ve velkých počtech obdrželi i další systémy. Některé s menší, a jiné zase s větší přesností zasahování cílů. Ale k dispozici je také inteligentní munice pro houfnice a další zbraně. Ukrajinští vojáci navíc dokázali dodané, nebo u nich vyráběné zbraně velmi efektivně využít, což jejich účinnost značně zvyšuje.

Na druhou stranu efektivní využití protitankových zbraní umožnila a umožňuje i ruská taktika, armáda federace se totiž často drží zastaralé metody vysílání obrněných jednotek bez náležité ochrany. Tanky přitom podle moderních koncepcí musí operovat společně s bojovými vozidly pěchoty (BVP), pěchotou samotnou i dalšími složkami, s nimiž si vzájemně zajišťují ochranu před protitankovými a jinými zbraněmi. Ruští tankisté také opakovaně chybovali a shromažďovali se u nějakého zúžení, kde je mohlo ničit dělostřelectvo.

Špatně umístěný reaktivní pancíř

Dle některých expertů je dalším problémem samotná ochrana ruských tanků. Jejich pancíř údajně není tak odolný jako u moderních západních strojů. Rusko sice vyvinulo moderní typy reaktivního pancéřování, z nichž mají mnohé „papírově“ velmi pozoruhodné vlastnosti, což některé údaje potvrzují, na druhou stranu ale mnohé druhy reaktivního pancíře často selhávají. Ruské posádky ho navíc na tanky často umísťují nevhodným způsobem, což jeho efektivitu snižuje.

Ruský tank zničený na mostě iZdroj fotografie: Ministerstvo vnitra Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
Ruský tank zničený na mostě

Nízká aktivní obrana tanků proti střelám

Řada ruských tanků se chlubí aktivní obranou navrženou tak, aby ničila přilétající střely, případně detekovala a dokázala rušit laserové zaměření některých druhů protitankových zbraní. Ukazuje se ovšem, že systémy dle všeho nejsou tak efektivní, neboť tanky často neochrání ze všech stran, zejména pak seshora. Ukrajinci se navíc naučili některé u nich obcházet. Například laserový značkovač udržují mimo tank a zaměří ho na něj až těsně před dopadem rakety. Mnohé starší ruské tanky pak tyto systémy úplně postrádají.

Dalším vážným problémem je pak známé nevhodné uložení munice v sovětských tancích, která je po zásahu náchylná k explozi. Nutno dodat, že jde o problém, se kterým se musí vypořádat také Ukrajina, neboť používá tanky stejné nebo podobné konstrukce. Na druhou stranu fakt, že obě strany tanky i přes velké ztráty neustále používají, svědčí o tom, jak jsou na bojišti potřebné. Se správnou ochranou a taktikou nasazení určitě mají neocenitelnou hodnotu, leč se také ukazuje, že válku vyhrávají zejména úderná komanda.

Jak úspěšní jsou Rusové v používání tanků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články