Zajímavý ruský hybrid vozidla BRDM-2 a „raketometu“ z vrtulníku: když udeří, tak opravdu tvrdě, sám je ale snadným cílem

Namontování raketometu z letounu na transportér vytváří rychlý a zároveň extrémně silný hybrid, který dokáže jediným úderem zničit i celé nepřátelské postavení.

Odpalovače UB-32 na rakety S-5 i Zdroj fotografie: Benjamín Núñez González / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jelikož mají ruští i ukrajinští vojáci zjevný nedostatek některých zbraní, pokouší se je nahrazovat různými improvizacemi. Jedním z příkladů je namontování provizorních raketometů pro plošné bombardování cílů na nějaký podvozek. Takové komplety byly viděni hlavně na ukrajinské straně, ale zprávy naznačují, že je začala využívat i protistrana. Zda je důvodem nedostatečná podpora ze strany hlavňového a raketového dělostřelectva, anebo jde jenom o ojedinělý pokus, však není známo.

Odpalovač z vrtulníků na transportéru

Takovým zachyceným hybridem je transportér BRDM-2, na němž je umístěn odpalovací systém UB-32, „převzít“ se ho podařilo z rukou ruských jednotek ze separatistických území. Je to pozoruhodná kombinace, protože jde o odpalovač běžně umísťovaný na bojové letouny nebo vrtulníky – vidět ho lze například na bitevnících Suchoj Su-25 Frogfoot nebo na vrtulnících Mil Mi-17, stejně jako na bitevních Mil Mi-24. Kombinace tak slouží jako raketomet usazený na obrněném podvozku s dobrou průchodností terénem.

Vozidlo BRDM-2 je čtyřkolový sovětský obrněný transportér vyvinutý již v roce 1962, a dobře je znám i v Česku, protože ho stále používá AČR. Má čtyřčlennou osádku, která je však chráněna pouze proti palbě z ručních zbraní; více toho pancíř o maximální tloušťce 14 mm nezvládne. Pokud by si tedy špatně najel do nepřátelské pozice, může rychle padnout. Transportér bývá vyzbrojený těžkým kulometem KPVT ráže 14,5 milimetrů a dokáže se pohybovat rychlostí až 100 kilometrů v hodině. Běžně může přitom i plavat, je však otázkou, zda i s namontovanou raketnicí.

Dosah raket ze země je poloviční

Odpalovač UB-32 je určen pro standardní ruské rakety S-5, celkem se jich do něj vejde 32. Každá z nich je 1,4 metru dlouhá a její hmotnost se pohybuje kolem 5 kilogramů. Nabíjeny mohou být rakety různých typů, od různých tříštivých až po kumulativní určené proti obrněným cílům. Při odpálení z vrtulníku nebo letadla mají dosah 3 až 4 kilometry, ale pokud jsou odpalovány ze země, bude to pravděpodobně o něco méně, experti odhadují dosah na zhruba 2 kilometry.

Přesto mohu být velmi užitečné – pakliže se transportér dokáže připlížit k pozici nepřítele, může ho zasypat raketovou salvou. To může zneškodnit i celé postavení vojáků, případně je to přimět, aby se zdržovali v úkrytu, zatímco se ruské jednotky přiblíží. Není to přitom poprvé, co si vojáci využití raket S-5 tímto způsobem všimli. Ukrajinci třeba namontovali dvojici UB-32 na bojové vozidlo pěchoty BMP-1 a sovětská armáda kdysi nasadila podobné improvizace v Afghánistánu.

Improvizace s raketami S-5

Nakolik užitečné mohou být takové improvizace?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články