Rusko ukazuje supermoderní laser Zadira: pravda nebo propaganda? Dron prý spálí do 5 sekund až na 5 km, a to opakovaně

Laserové zbraně jsou jedním z řešení, jak se vypořádat s problémem dronů a cenou za jejich zničení. Protidronových laserových systémů vzniká ve světě celá řada.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Před moderními armádami stojí v blízké budoucnosti úkol obrany proti různým typům dronů. Běžné protiletadlové zbraně na ně nemusí stačit. Například kvůli jejich malé velikosti nebo počtu, když budou vypuštěny v rojích. Dalším problémem je cena, jakou stojí zničení jednoho dronu třeba protiletadlovou střelou. Jednou z nejslibnějších technologií, která to může vyřešit, jsou lasery. Ruská armáda dnes údajně může nasadit systém, který se nazývá Zadira.

Jak to vlastně je, se pořádně neví

O tom, co přesně Zadira dokáže, se vedou jen spekulace, protože technické specifikace Rusko nikdy nezveřejnilo. Každopádně když na jaře roku 2022 ruský vicepremiér Jurij Borisov existenci této protidronové zbraně ohlašoval, tvrdil, že dokáže během pěti sekund spálit cíl na vzdálenost pěti kilometrů. Také údajně může sloužit k oslepení objektů, nejspíše špionážních družic, na oběžné dráze Země a to až do výšky 1 500 kilometrů.

Zadira má být vylepšenou verzí systému Peresvět, jehož existenci Rusko poprvé oznámilo v roce 2018. Podle propagačních záběrů, které Rusko zveřejnilo, jde o systém přepravovaný na nákladním automobilu, či spíše zařízení připomínající kamionový návěs. Má být tedy vysoce mobilní, aby ho bylo možné snadno přepravit na místo určení. Rusko tvrdí, že Zadiru používá v současné době proti dronům Ukrajiny a další kusy má ve výrobě. Důkazy o tom, že je tato laserová zbraň opravdu nasazena, ale zatím schází.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
Přeprava systému Peresvět

Laser střílí levně a opakovaně

Obecně platí, že laser je k boji s drony velmi vhodný. Jedním z důvodů je jeho levný provoz, potřebuje jenom elektrickou energii k vyprodukování laserového paprsku, zatímco protiletadlové střely mohou stát miliony korun za kus. Velikost Peresvětu na prezentovaných obrázcích napovídá, že součástí systému nejspíše bude i mobilní generátor elektrické energie. Takže při dostatku energie může zbraň střílet opakovaně.

Rusko není jediným státem, který se o laserovou protidronovou zbraň pokouší. Na nedávném Airshow China 2022 (kde mj. ukázala nový bezpilotní obojživelník) měla asijská velmoc představit laserovou protidronovou zbraň nazvanou LW-30. Americké námořnictvo zase testuje laserovou zbraň Helios, která by měla sloužit nejen proti dronům, ale i protilodním střelám včetně hypersonických. Izrael má otestován systém Iron Beam. Ten umí na vzdálenost 7 kilometrů ničit nejen drony, ale i rakety nebo minometné a dělostřelecké granáty.

Jak reálné je, že Rusko má funkční laserovou zbraň proti dronům?

Zdroj: Techinsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články