Video: zabalit ruský tank do „želvího krunýře“ může dávat pro zvýšení ochrany smysl, zároveň ho to však vyřazuje z boje

Tanky a obrněná vozidla lze proti některým hrozbám chránit instalací různých bariér. Ale pokud jich je mnoho, znamená to pro osádku i významnou komplikaci.

Tank T-72B i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Bránit se proti dronům je pro osádky tanků i dalších obrněných vozidel veliký problém. Existují sice různé klece a zábrany, s jejichž pomocí lze překrýt některá exponovaná místa, hlavně střechu, ale zkušení operátoři dronů umí najít mezery a stejně cíl zničit. Teoreticky by mohlo být řešením obrněnec zakrýt ještě více, ale je to z mnoha důvodů nemožné, ačkoliv to neznamená, že se o to vojáci nepokouší a nedávají tak vzniknout až podivným monstrům.

Tank schovaný pod pancéřovým krunýřem

Až přehnanou snahu chránit se před drony ukazuje video pod tímto článkem. Ruští vojáci umístili na tank ochranu připomínající jakousi krabici nebo dokonce želví krunýř, ale o jaký tank se přesně jedná, nelze říci, veškeré jeho prvky jsou totiž skryté. Je také možné, že jsou v přední a zadní části jakési řetězové zábrany, aby se ani tudy drony k tanku nedostaly, uvádí Twz. Taková ochrana může být sice účinná, ale je také nebezpečná.

Nejnovější ochranné klece na tancích T-72B3M a T-90M iZdroj fotografie: Uralvagonzavod
Nejnovější ochranné klece na tancích T-72B3M a T-90M

Problémem je, že osádka tanku potřebuje rozhled a musí mít schopnost používat zbraně. Pokud ale schová tank do jakési krabice, zůstane jí výhled značně omezený. V podstatě bude vidět jenom dopředu, a i tak nejspíše jenom omezeně, zatímco do stran neuvidí vůbec. Jak je patrné, tank má také otočnou věž s kanonem, v případě Ruska nejspíše ráže 125 mm, ale nástavba brání otáčení věže, takže lze střílet jenom dopředu a otáčet celým kolosem.

Tank s krunýřem je jenom protiminový

Video ukazuje, že ruští velitelé poslali tank s krunýřem v čele obrněné kolony, přičemž před sebou má minový pluh. Wikipedia vysvětluje, že jde o zařízení „vyorávající“ nebo převracející miny v minovém poli, takže je patrné, že takto obrněný tank nemá bojovat, ale jenom razit cestu jiným vozidlům určeným k boji. Jenom v tomto případě by mohla taková konstrukce dávat smysl, neb drony jsou dnes takovým nebezpečím, že se může vyplatit zbavit zbraň, jakou je tank, možnosti bojovat jenom z důvodu, aby jim odolal a eliminoval miny.

Tank T-14 Armata

Důvody, proč dosud není možné nasadit ruský „veletank“ T-14 Armata

V koloně za tankem jsou pravděpodobně tři obrněné transportéry MT-LB, což jsou slabě pancéřovaná vozidla odolávající jenom palbě z ručních zbraní. MilitaryToday uvádí, že byla původně určena jako dělostřelecké tahače, ale jsou využívány i k přepravě výsadku. Krom dvoučlenné osádky uvezou 11 dalších vojáků, a i tyto transportéry nad sebou mají ochranu, ale mnohem menší, která je omezuje jenom částečně, takže jsou schopné pomocí těžkého kulometu i nadále bojovat. Přesto se zdá, že kolona jeden transportér nejspíše ztratila.

Tank s želvím krunýřem v čele kolony

Jak smysluplné je tank schovat do takového krunýře?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články