Rusové se snaží ochránit letité tanky ze skladů. Jejich snaha působí komicky a nejspíše jde jen o divadlo

Moderní protitankovou zbraní dokáže jeden pěšák zničit tank i na několik kilometrů. Snaha posílit pancíř již příliš nefunguje a opravdové řešení je technologicky náročné.

i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruští tankisté čím dál častěji stojí před otázkou, jak své obrněnce chránit proti moderním protitankovým zbraním. Ty se totiž ukázaly být účinné i proti jejich nejnovějším tankům, jakými jsou T-90. Jenže po obrovských ztrátách obrněnců začala ruská armáda ze skladů vytahovat stařičké T-62. Jejich pancíř je mnohem slabší, a ochrana tedy menší. Ruští tankisté s nimi ale stejně musí na frontu.

Na starých tancích je opět střecha

Záběry naznačují, že se zase uchýlili k postupu, který ruská armáda zkoušela na začátku konfliktu. Je jím speciální střecha z kovových mříží, jež má tank chránit před útokem shora. Právě tudy pronikají do tanků nejmodernější protitankové střely Javelin nebo NLAW, protože obrněnce tu tradičně mají pancíř nejslabší. Ovšem již v únoru a březnu se ukázalo, že podobné mřížové střechy nefungují na tancích T-72 a T-80, které mají pancíře lepší než jejich starší kolega.

Zdá se ale, že nová ochrana je o něco jiná než předchozí pokusy. Ty totiž byly tak slabé, že se zoufalí tankisté dokonce pokoušeli jejich sílu vylepšit například pytli s pískem nebo větvemi. T-62 má velmi obdobnou střechu, ale tanky na nových záběrech ji mají pokrytou jakousi plachtovinou či něčím podobným. Novinkou se zdá být kovová bariéra ve tvaru stěny za věží. Ta má dle všeho chránit zadní část věže, nikoli však podvozku. Ovšem může dle všeho bránit otočení děla o 360 stupňů.

Je velkou otázkou, zda taková střecha a zástěna dokážou chránit nyní, když to neuměly u modernějších tanků. Například modernizované T-72 měly na některých místech na vrcholu věže i ochranu v podobě reaktivního pancíře, ale rakety jako Javelin je prorazily. Dá se tedy předpokládat, že u T-62 to dokážou také. Na druhou stranu je nutné přiznat, že taková střecha pravděpodobně tank ochrání proti útoku improvizovanou náloží malého dronu. Na nich Ukrajinci používají staré protitankové granáty.

Vrchní pancíř T-62 je jako papír

Podle dostupných údajů má T-62 vrchní pancíř silný jen 40 milimetrů. To je tloušťka, která nemůže nikoho ochránit. Navíc se nezdá, že by ruská armáda na staré tanky ze skladů umístila reaktivní pancéřování, které je považováno za jakýsi základ obrněnců chránící před kumulativními náložemi. Ty ale nemusí být problém jen při útocích shora, ale i při klasickém zásahu do trupu.

Protože pravdou zůstává, že většina ukrajinských protitankových zbraní nejsou střely Javelin a NLAW, ale mnohem obyčejnější raketomety. Od starých RPG-7 přes velmi silné ukrajinské Stugna-P až po AT-4, které Ukrajinci dostali ve velkých tisícových zásilkách. Tyto švédské raketomety dokážou svými protitankovými projektily podle typu prorazit pancíř 450 až 600 milimetrů RHAe. Například ukrajinské Stugna-P dokonce 800 až 1 100 milimetrů RHAe, a to na vzdálenost až 5 kilometrů.

iZdroj fotografie: Picryl / Public Domain
Palba z AT-4

Slabá je i nejsilnější část tanku

Proti takovýmto zbraním nemají staré tanky bez reaktivního pancéřování šanci a nejspíše by je neochránil ani onen reaktivní pancíř. Hlavně v okamžiku, kdy by se jednalo o tandemovou hlavici určenou k jeho překonání. Stroje T-62 mají na přední části věže pancíř o síle 242 milimetrů, i když jeho sílu o něco zvyšuje naklonění. Přední část korby je chráněna jen 102 milimetry a po stranách tanku maximálně 79 milimetry. Zdá se proto, že ochrana v podobě střechy je hlavně psychologická a má osádky přesvědčit, aby se ve starých strojích vůbec odhodlaly vyjet.

Kolik přesně tanků T-62 nyní Rusko nasazuje, není známo. Podle dostupných údajů jich dorazil minimálně jeden prapor do oblasti Chersonu. Odtud dle všeho pocházejí i zveřejněné záběry. V minulých dnech tu Rusko muselo čelit ukrajinské protiofenzivě. Tyto tanky kromě slabého pancíře a absence moderního zaměřování mají i handicap v podobě slabšího děla. To má ráži jen 115 milimetrů oproti běžně používaným 125 milimetrům na novějších ruských i ukrajinských tancích.

Co si myslíte o možnostech Ruska ochránit v boji staré tanky?

Zdroj: DefenceBlog

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články