Patří k nejlepším na světě, přesto ho Rusové „zapomněli“ odvézt. Specializovaný radar Podlet K1 ohrožuje i americké letectvo

Pokud oponent získá vzorek vaší techniky, může zjistit řadu zajímavých informací. Často nevadí ani jeho poškození, i když funkční je samozřejmě lepší.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když se ruští vojáci před několika dny stáhli z pravého břehu Dněpru, zvládli podle ruské vlády odvézt i všechnu techniku. Toto tvrzení je dosti sporné, téměř s jistotou totiž zapomněli na některé důležité věci. Považovali je za zničené, tedy i nepotřebné. Ukrajinské armádě se tak nejspíše podařilo získat velmi cenný radar, jenž je používán k systémům protivzdušné obrany S-400, případně starších S-300, označovaný jako 48Ya6-K1 „Podlet-K1“.

I poničená technika poskytuje informace

Podle fotografií se tento systém nachází na letišti Černobajevka nedaleko Chersonu, tedy lépe řečeno jeho trosky. Letiště po okupaci pravého břehu ruskými vojáky bylo využíváno, startovaly odtud ruské vrtulníky. Ocitlo se však v dostřelu Ukrajiny, která na něho útočila. Proto nakonec stroje odletěly, ale letiště zůstávalo dlouho důležitou zásobovací základnou a jedním z prioritních cílů odstřelování. Během něho byl systém podle všeho zasažen. Ruští vojáci ho při ústupu nechali na místě spolu s další technikou.

I když je poničený, není bezcenný. Jeho části mohou technikům poskytnout velmi užitečné informace, záleží na míře poškození. Podlet-K1 je automatizovaný 3D radar, který slouží v zachycování objektů letících v nízkých výškách, a to i těch obtížně zachytitelných. Fungovat má i v nepřehledném terénu, kopcích, lesích nebo městské zástavbě. Jeho dosah má být 200 až 300 kilometrů.

Zaměřit může například Tomahawk

Součásti tohoto radaru mohou být zajímavé nejen pro Ukrajinu, ale i pro USA nebo spojence. Například Američané velmi rádi používají střely BGM-109 Tomahawk vystřelované z lodí a ponorek. Ty se pohybují ve výšce 30 až 50 metrů nad zemí právě proto, aby je nepřátelská obrana nedokázala snadno zachytit. Znalost detekčního systému právě těchto cílů, které používá protivzdušný S-400, by mohla pomoci zdokonalit tyto či podobné střely, aby se daly hůře zaměřit a sestřelit.

Systém S-400 je velkou chloubou Ruska, i když do služby již začal vstupovat nový S-500. Každopádně S-400 je protivzdušný systém dlouhého doletu, jenž má být schopen sestřelit všechny druhy vzdušných hrozeb, včetně balistických raket. Je považován za jeden z nejlepších na světě. Do služby vstoupil v roce 2007. Podle druhu používaných střel, kterých existuje větší množství, má dosah až 400 kilometrů do dálky, do výšky údajně až 185 kilometrů.

Kromě Ruska má systém ve výzbroji i Čína. Země podle něho měla vyvinout i svůj protivzdušný systém HQ-9. Také ho získala Indie, Turecko a Bělorusko. Zájem mají i jiné státy, často se mluví o Íránu. I když exportní verze mají některé schopnosti omezené. Nutno podotknout, že S-400 využívá více druhů radarů a 48Ya6-K1 je jenom jedním z nich. I tak alespoň částečné proniknutí do schopností S-400 může být více než vítanou výhodou.

Co by pro Rusko znamenalo odhalení schopností detekce S-400?

Zdroj: DefenceUa
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články