Obrněné vozidlo Senator může odolat i extrémně ničivé sovětské mině TM-62, která si běžně poradí s jakýmkoliv tankem

Konstruktéři začali dělat na základě zkušenosti z posledních desetiletí obrněná vozidla  odolná proto minám, a jak se ukazuje, některá chrání vojáky lépe než tank.

Obrněné vozidlo Senator i Zdroj fotografie: Roshel
                   

Když vedli Američané a další západní státy operace v zemích jako je Irák nebo Afghánistán, jednou z největších hrozeb představovaly miny a nástražná výbušná zařízení u silnic. Když na ně vojenské vozidlo najelo, výbuch ho poničil a mnoho vojáků zahynulo nebo bylo zraněných. Situaci byly proto konstrukce přizpůsobeny a vznikala stále masivnější obrněná vozidla typu MRAP proti minám mimořádně odolná. Jedním z nejlepších na světě je dnes Senator.

Vozidlo Senator odolalo protitankové mině

Odolnost vozidla Senator proti výbuchu miny pod ním je doslova fenomenální. Dokazuje to i případ, kdy najelo na protitankovou minu, jak uvádí Defence-Blog, přičemž mělo být uvnitř miny zhruba 8 kg výbušniny, což napovídá, že by se mohlo jednat o klasickou sovětskou minu TM-62. Wikipedia uvádí, že obsahuje přibližně 7,5 kilogramů explozivní složky a dokáže se poradit s jakýmkoli existujícím tankem – když ho nezničí, alespoň zpřetrhá pás.

V daném případě jelo ve vozidle Senator několik vojáků, a když mina explodovala, nebyl údajně nikdo z nich zabit, což dokazuje odolnost konstrukce. Samozřejmě i na ní si exploze silné výbušniny vybrala svou daň, přičemž a fotografie ze sociálních sítí ukazují, že byla poničena přední část vozidla a výbuch zcela určitě rozerval minimálně jedno kolo. Automobil se tak samozřejmě stal nepojízdným, ale důležitá je záchrana životů vezených vojáků.

Karoserie MRAP Senator odkloní výbuch

Výrobce vozidla, kanadská společnost Roshel, na svých internetových stránkách uvádí, že má vozidlo karoserii ve tvaru V, což je základem jeho odolnosti. Takto konstruovaný spodek vozidla totiž velkou část síly exploze odklání mimo prostor, v němž se nachází lidé. Video pod článkem dokonce ukazuje, že je Senator schopen odolat i bočnímu výbuchu o síle 25 kilogramů TNT. Vedle toho je osádka chráněna proto střelbě z běžných ručních zbraní.

Obrněné vozidlo Roshel Senator

Video: granáty nejsou třeba, o zničení se postará ukrajinský terén, který vyláme třeba kanadský obrněný transportér Roshel Senator

K dalším výhodám vozidla patří, že je postaveno na běžném komerčním podvozku Ford F-550, což samozřejmě zlevňuje výrobu a zjednodušuje údržbu. Janes uvádí, že je Senator 8,84 tun těžké vozidlo, do něhož se vejde až 10 vojáků a může nést náklad o hmotnosti až 2 tun. Dokáže se přitom pohybovat rychlostí až 120 km/h a dojezd má až 800 kilometrů. Ozbrojeno může být dálkově ovládanou zbraňovou stanicí, pravděpodobně s kulometem nebo granátometem, ale existují i verze, z nichž mohou startovat různé drony.

Senator, jak odolává bočnímu výbuchu 25 kilogramů TNT

Jak důležitá je dnes odolnost proti minám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články