Severokorejské dělostřelectvo by v případě války dokázalo zabít statisíce lidí. Pro svět jsou zásadní hrozbou

V dostřelu mnoha severokorejských děl leží i hlavní město Jižní Koreje Soul. Komunistický stát má své systémy pečlivě ukryté.

i Zdroj fotografie: Stefan Krasowski / Creative Commons / CC BY
                   

Každý let severokorejské rakety nebo jaderných zbrani vyvolá ve světě velké napětí. Komunistický režim je často používá jako prostředek k zastrašování nebo nátlaku. Jakkoli jsou testy severokorejských raket znepokojivé, nepředstavují největší hrozbu v případě ozbrojeného střetu mezi ní a jejím jižním sousedem s jeho spojenci. Mnohem nebezpečnější je severokorejské těžké dělostřelectvo.

Tisíce dělostřeleckých hlavních

Když v květnu 2019 odpálil severokorejský režim v několika dnech dvě rakety, které by byly pravděpodobně schopné nést jaderné zbraně, bylo z toho velké pozdvižení. Naopak bez povšimnuté prošel test, který se uskutečnil ve stejný den jako první odpal rakety. Šlo o test účinnosti těžkého dělostřelectva. To je jednou z opor severokorejských ozbrojených sil a podle mnoha nejhrozivější zbraní, kterou režim disponuje.

iZdroj fotografie: Stefan Krasowski / Creative Commons / CC BY
Sonyon 323

Odborníci odhadují, že severokorejská armáda vlastní minimálně třináct tisíc kusů různých typů dělostřeleckých a raketových systémů. Mnohé jsou umístěné jen nedaleko hranic s Jižní Koreou, Pečlivě maskované a chráněné, aby je bylo obtížné objevit a zničit. Nemálo z nich snadno dostřelí až do Soulu, který je jen několik kilometrů od hranic. V něm žije více než deset milionů lidí. Odborníci odhadují, že dělostřelecká palba by jich mohla zabít až čtvrt milionu.

Děla i raketové komplety

Asi nejděsivějším dělem ve výzbroji severní Koreje, které by mohlo ohrozit obyvatele Soulu, je dělo M-1989 Koksan. Má ráži 170 milimetrů a je umístěno na podvozku čínského tanku Typ-59. Přesné specifikace zbraně nejsou kvůli přísnému utajení známé. Nicméně předchozí typ M-1978 byl použitý Íránem za války s Irákem. Zbraň dokázala klasický projektil dostřelit do vzdálenosti 40 kilometrů. Munice s prodlouženým doletem zasahovala cíle až 60 kilometrů daleko.

iZdroj fotografie: Stefan Krasowski / Creative Commons / CC BY
M-1989 Koksan

Nebezpečný je i raketový systém KN-09. Poprvé byl otestován v roce 2013, později se objevil ve výzbroji severokorejské armády. Tvoří ho osm odpalovačů raket ráže 300 milimetrů umístěných na těžkém nákladním automobilu. Odhaduje se, že jedna raketa je schopna dopravit až 190 kilogramů výbušnin do vzdálenosti 180 až 200 kilometrů. Předpokládá se, že jsou naváděny za pomoci ruského Glonass nebo čínského Beidou.

Severokorejské síly mají i směsici starších tažených nebo samohybných děl a raketometů. Z tažených děl například 152 milimetrovou houfnici na principu sovětského děla D-20 a menší 122 milimetrovou postavenou na základě děla M-30. Rakety mohou odpalovat ruské systémy Grad a Severní Korea domestikovala i československé RM-70. V roce 2017 představila i možné vylepšení Kn-09 nazvané KN-15 s údajným dostřelem až 250 kilometrů.

Zdroj: TheNationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články