Severní Korea zjevně zkopírovala ruské protitankové střely Kornet: jmenují se Bulsae-3 a jsou nebezpečné i pro nové Západní tanky

Severokorejská protitanková střela je nebezpečím de facto na každém bojišti, neboť je běžně exportována. V praxi nejednou ukázala, že si poradí i s nejlepšími protivníky.

Odpálení střely 9M133 Kornet i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

I když Severní Korea není schopna postavit proti jihokorejské armádě moderní tanky, neplatí totéž o přenosných protitankových zbraních. V případě střetu by se jihokorejské osádky musely vypořádat s relativně účinnou protitankovou střelou Bulsae-3, která má schopnost prorazit i velmi silný pancíř. Severní Korea ale zbraň dle všeho nevyvinula sama, její konstruktéři se totiž spolehli na reverzní inženýrství.

Severokorejci kopírují zbraně často

Bulsae-3 je nápadně podobná ruské protitankové střele 9M133 Kornet-E, což je exportní verze ruské protitankové střely 9M133 Kornet. Do Severní Koreje se tyto moderní ruské střely dostaly někdy kolem roku 2009 a severokorejští inženýři je od té doby dle všeho detailně zkoumali a kopírovali. Stejně tak je předchozí severokorejská střela Bulsae-2 evidentní kopií sovětského systému 9K111 Fagot, bude její nástupce kopií protitankové řízené střely Kornet.

Svoji novou protitankovou zbraň Severní Korea představila v roce 2016, ale předpokládá se, že do výzbroje byla zavedena o něco dříve. A jelikož jsou specifikace střely podobné právě ruské 9K135 Kornet, jedná se o velmi nebezpečnou zbraň i pro odolné západní tanky, které mají např. zamířit na pomoc Ukrajině. Střela Kornet-E má průraznost až 1 200 milimetrů RHAe a disponuje tandemovou hlavicí se schopností obejít reaktivní pancéřování staršího typu.

Střela Bulsae-3 se osvědčila v praxi

O tom, jak mohou být severokorejské střely nebezpečné, svědčí případ z roku 2019, kdy bojovníci hnutí Hizballáh zničili při střetech s izraelskými jednotkami jejich vyspělý tank Merkava Mark IV, který je jedním z nejodolnějších na světě. A ukázalo se, že k tomu použili právě severokorejskou střelu Bulsae-3. Tu podle všeho nekoupilo samotné hnutí, ale v Severní Koreji ji získala syrská armáda, která ji následně bojovníkům Hizballáhu poskytla. Ti ji mj. pomáhali třeba v boji s povstalci.

Má-li Bulsae-3 všechny schopnosti střel Kornet, je schopna zasahovat cíle do vzdálenost až 5,5 kilometrů. Nechybí jí laserové navádění zajišťující vysokou přesnost, ale znamená to, že musí střelec po celou dobu letu střely držet na cíli laserový zaměřovač. Odpalovací trubka a samotná střela mají dohromady přes 29 kilogramů, a i se speciálním stativem pak váží zbraň 63 kilogramů. Kornety proto bývají často umísťovány na vozidla, i když slouží i jako pěchotní zbraně s dvoučlennou obsluhou. Na severokorejských přehlídkách se pak objevují Bulsae-3 umístěné na valnících tažených traktorem.

Jak nebezpečná může být severokorejská protitanková zbraň?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články