Nejsilnější atomovky Severokorejců: v roce 2023 už je čeho se obávat, mezikontinentální rakety doletí s klidem přes půl světa

Ačkoliv dříve byla ohrožena především Jižní Korea, dnes může Severní Korea vyslat atomovku téměř kamkoliv. Zaujala tak místo jaderné velmoci.

Severní Korea, atomovka Hwasong-17 i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Severní Korea s budováním svého jaderného arzenálu v posledních letech značně pokročila, a to zejména v možnostech, jak dopravit jadernou hlavici na delší vzdálenosti. Poslední provedený test z roku 2017 mohl přitom mít sílu až 370 kilotun a experti nevylučují, že se KLDR chystá na další. V posledních letech navíc také otestovala celou řadu balistických raket schopných zasáhnout i Spojené státy, u nichž to pochopitelně vzbuzuje značné obavy.

Balistická raketa středního doletu Hwasong-12

Její existenci režim poprvé přiznal v roce 2017 a dle odhadů má dosah 4 500 kilometrů, ale může to být i o něco více, a je tedy schopna zasáhnout například americký ostrov Guam. Bez problému doletí třeba na jakoukoliv část Japonska. Severokorejská raketa Hwasong-12 může nést konvenční hlavici o hmotnosti až 600 kilogramů a pravděpodobně i hlavici jadernou.

Mezikontinentální balistická raketa Hwasong-14

Severní Korea ji poprvé otestovala na Den nezávislosti Spojených států amerických, který připadá na 4. července 2017. Podle všeho se jedná o Hwasong-12 s druhým stupněm na kapalného paliva. Některé údaje udávají dosah 8 tisíc kilometrů, jiné pak dokonce o 2 tisíce kilometrů delší. V takovém případě by střela mohla zasáhnout i New York ležící na východním pobřeží USA.

Balistická mezikontinentální raketa Hwasong-15

V arzenálu KLDR je ještě další střela s dlouhým dosahem; její první test se uskutečnil v listopadu 2017 a je větší než předchozí raketa. Kromě hlavice by mohla nést dokonce i návratové vozidlo. Odborníci odhadují, že dosah Hwasong-15 je až 13 tisíc kilometrů, což znamená to, že je schopna zasáhnout celé území Spojených států.

Mezikontinentální balistická raketa Hwasong-17

Nejnovější přírůstek ve výbavě Severní Koreje, který dokáže nést více jaderných hlavic naráz, a rovněž i vícenásobné návratové vozidlo. Dolet Hwasong-17 je odhadován na 15 tisíc kilometrů a snese tedy srovnání s ostatními mezikontinentálními raketami dalších jaderných mocností. Představena byla již v roce 2020, ale první úspěšný test proběhl až v listopadu 2022. Je možné, že by s její pomocí mohla země dopravovat i satelity na oběžnou dráhu, kam se ostatně KLDR v budoucnu chystá.

Takticky řízený projektil nového typu

Jedná se o docela nedávný počin KLDR, která raketu odvodila od předchůdce KN-23. Test se uskutečnil v březnu 2021, ale její přesné vlastnosti zůstávají prozatím ne zcela zmapovány. Podle Severní Koreje má hlavice této balistické střely hmotnost až 2 500 kilogramů a dolet 600 kilometrů. Údajně disponuje i schopností manévrovat, aby se mohla vyhnout protiraketové obraně. Vzhledem k dostřelu je určena k útoku na Jižní Koreu, která nedávno uspořádala spolu s Američany vojenské cvičení, aby obě země demonstrovaly svou sílu.

Kolik mezikontinentálních raket dnes může mít Severní Korea?

Zdroj: BBC
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky