Nejsilnější atomovky Severokorejců: v roce 2023 už je čeho se obávat, mezikontinentální rakety doletí s klidem přes půl světa

Ačkoliv dříve byla ohrožena především Jižní Korea, dnes může Severní Korea vyslat atomovku téměř kamkoliv. Zaujala tak místo jaderné velmoci.

Severní Korea, atomovka Hwasong-17 i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Severní Korea s budováním svého jaderného arzenálu v posledních letech značně pokročila, a to zejména v možnostech, jak dopravit jadernou hlavici na delší vzdálenosti. Poslední provedený test z roku 2017 mohl přitom mít sílu až 370 kilotun a experti nevylučují, že se KLDR chystá na další. V posledních letech navíc také otestovala celou řadu balistických raket schopných zasáhnout i Spojené státy, u nichž to pochopitelně vzbuzuje značné obavy.

Balistická raketa středního doletu Hwasong-12

Její existenci režim poprvé přiznal v roce 2017 a dle odhadů má dosah 4 500 kilometrů, ale může to být i o něco více, a je tedy schopna zasáhnout například americký ostrov Guam. Bez problému doletí třeba na jakoukoliv část Japonska. Severokorejská raketa Hwasong-12 může nést konvenční hlavici o hmotnosti až 600 kilogramů a pravděpodobně i hlavici jadernou.

Mezikontinentální balistická raketa Hwasong-14

Severní Korea ji poprvé otestovala na Den nezávislosti Spojených států amerických, který připadá na 4. července 2017. Podle všeho se jedná o Hwasong-12 s druhým stupněm na kapalného paliva. Některé údaje udávají dosah 8 tisíc kilometrů, jiné pak dokonce o 2 tisíce kilometrů delší. V takovém případě by střela mohla zasáhnout i New York ležící na východním pobřeží USA.

Balistická mezikontinentální raketa Hwasong-15

V arzenálu KLDR je ještě další střela s dlouhým dosahem; její první test se uskutečnil v listopadu 2017 a je větší než předchozí raketa. Kromě hlavice by mohla nést dokonce i návratové vozidlo. Odborníci odhadují, že dosah Hwasong-15 je až 13 tisíc kilometrů, což znamená to, že je schopna zasáhnout celé území Spojených států.

Mezikontinentální balistická raketa Hwasong-17

Nejnovější přírůstek ve výbavě Severní Koreje, který dokáže nést více jaderných hlavic naráz, a rovněž i vícenásobné návratové vozidlo. Dolet Hwasong-17 je odhadován na 15 tisíc kilometrů a snese tedy srovnání s ostatními mezikontinentálními raketami dalších jaderných mocností. Představena byla již v roce 2020, ale první úspěšný test proběhl až v listopadu 2022. Je možné, že by s její pomocí mohla země dopravovat i satelity na oběžnou dráhu, kam se ostatně KLDR v budoucnu chystá.

Takticky řízený projektil nového typu

Jedná se o docela nedávný počin KLDR, která raketu odvodila od předchůdce KN-23. Test se uskutečnil v březnu 2021, ale její přesné vlastnosti zůstávají prozatím ne zcela zmapovány. Podle Severní Koreje má hlavice této balistické střely hmotnost až 2 500 kilogramů a dolet 600 kilometrů. Údajně disponuje i schopností manévrovat, aby se mohla vyhnout protiraketové obraně. Vzhledem k dostřelu je určena k útoku na Jižní Koreu, která nedávno uspořádala spolu s Američany vojenské cvičení, aby obě země demonstrovaly svou sílu.

Kolik mezikontinentálních raket dnes může mít Severní Korea?

Zdroj: BBC
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články