Ruský systém S-500 údajně vidí až 2 000 km daleko. Skvělý má být proti letadlům, balistickým raketám i hypersonickým zbraním

Rusko si již v dobách Sovětského svazu velmi zakládalo na kvalitních systémech protivzdušné obrany. S-500 má být tím nejlepším, co dnes existuje.

S-400 bude doplněn S-500 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rusko si vždy velmi zakládalo na kvalitních systémech protivzdušné obrany – jeho chloubou byl po dlouhá léta systém S-400 někdy označovaný za nejlepší ve světě ve své třídě. Může jít sice do jisté míry o ruské přehánění, ale nelze mu upřít, že je opravdu velice dobrý. Ovšem ani u něj se vývoj nezastavil, Rusko doplňuje S-400 ještě vyspělejším systémem S-500 Prometheus s větším dosahem střel i radaru a možností zasahovat proti dalším typům cílů.

S-500 se nejspíše nachází u Moskvy

Vývoj systému S-500 začal kolem roku 2010, uvádí MissileThreat, a cílem bylo získat zbraň schopnou se ještě lépe než předchozí systémy vypořádat s moderními letouny 5. generace, likvidovat přilétající balistické rakety, řízené střely a hypersonické zbraně, a také zasahovat satelity na nízké oběžné dráze. Sériová výroba S-500 začala v Rusku nejspíše v roce 2021 a zatím nebylo pozorováno jeho nasazení, ale několik kusů je nejspíše u Moskvy.

Systém se částečně podobá staršímu S-400, ale má samozřejmě mnohá vylepšení. Má přitom dva typy odpalovacích zařízení, která se doplňují. První se skládá ze čtyř raket dlouhého doletu s plochou dráhou letu 40N6M, zatímco druhý ze dvou interceptorů 77N6 v tubusech, uvádí NationalInterest. Střely 40N6M používané také u S-400 jsou určené hlavně proti letadlům a řízeným střelám, zatímco druhý typ primárně proti balistickým raketám.

Dosah střel S-500 má být až 600 km

Střely určené proti letadlům by měly mít dosah až 400 km, druhý typ pak až 600 km, a výškový dosah proti balistickým raketám by měl být až 200 kilometrů. ArmyRecognition uvádí, že v únoru 2024 Rusko úspěšně otestovalo S-500 proti balistické raketě R-29RMU2 Sineva odpálené z ponorky. Ke svému fungování pak pochopitelně potřebuje také moderní radary, kterých používá několik typů podle toho, jaké cíle zrovna lokalizuje – jejich dosah má být až 800 kilometrů, a některé zdroje mluví dokonce o radaru s dosahem 2 000 km.

Moskva, posílení protivzdušné obrany

Do Moskvy už nic nepronikne, „vytunila“ svou protivzdušnou obranu: systémy Pancir-S1 na střechách budov, S-300, S-400 i S-500 poblíž

Kolik systému S-500 má Rusko v současné době k dispozici, není veřejně známý údaj, ale pravděpodobně se bude jednat jenom i velice nízký počet. Výrobce Almaz-Antey se navíc musí více soustředit na produkci systému S-400, který je páteří ruské protivzdušné obrany, a ke všemu je S-500 jakožto modernější jistě dražší a náročnější na výrobu. DefenseNews také upozorňuje, že jeho klíčové komponenty pravděpodobně často pochází ze západních zemí a vztahuje se na ně embargo, což může produkci komplikovat.

Test systému S-500

Kolik systému S-500 podle vás může Rusko mít?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články