S čím bojují odstřelovači ve válce na Ukrajině? Vedle muzeálních kusů a dědictví po Sovětech se objevují i supermoderní pušky

Souboje odstřelovačů na Ukrajině jsou tvrdé a obě strany nasazují proti sobě nejmodernější zbraně.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V bojích na Ukrajině od roku 2014 se objevila a objevuje celá řada zajímavých zbraní. Odstřelovačské zbraně nejsou výjimkou. Mistři střelci si mohou vybrat mezi antikvariátními, ale i mezi spolehlivými kousky. Mohou se ovšem dostat i k supermoderním konstrukcím, které přesně zasáhnou cíl na několik kilometrů. Jaké odstřelovačské zbraně tedy nyní na Ukrajině bojují?

Carské a sovětské stálice

Rozhodně nejstarší zbraní, kterou mají ve výzbroji ukrajinské i ruské síly, je Mosin-Nagant 1891. Zbraň zařazená do výzbroje za vlády cara Alexandra III. má stále velkou roli. Maximální dostřel ráže 7,62 mm je sice 2 000 metrů, ale nejčastěji se používá na cíle do jednoho kilometru, kde vyniká v přesnosti. Kromě jednoduchosti je velkým plusem i dostatek munice. Obě strany dokonce Mosina modernizovaly, a tak často dostává o století mladší tlumiče a optiky.    

Další sovětskou legendou nasazenou oběma stranami je SVD (Snajperskaja Vintóvka systémy Dragunova – Ostřelovačská puška systému Dragunov). Puška zavedená již v roce 1963 má mnoho konstrukčních prvků shodných s řadou útočných pušek AK. Na poloautomatickou zbraň se zásobníkem na 10 nábojů 7,62 mm je k dispozici i noční vidění. Maximální dostřel činí 1 300 metrů. Je velice rozšířená a obě strany ji modernizovaly. Ruská SVDM je vybavena tlumičem a značně odlehčena.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA

Opravdovou specialitu z dílen sovětských zbrojířů představuje Vintovka Snajperskaja Spetsialnaja, tedy zkráceně Vintorez. Tato unikátní zbraň pro speciální jednotky má plně integrovaný tlumič, lze zvolit i plně automatický režim a střílí těžkou podzvukovou munici ráže 9×39 mm. Dostřel zbraně je kolem 400 metrů a palba z ní je téměř bezhlučná. Vintorez se začala vyrábět roku 1987, a proto jich Ukrajincům mnoho nezůstalo. Naopak Rusko v jejich výrobě pokračuje dodnes.

Ukrajinská západní cesta

Po vypuknutí konfliktu na Donbase a po začátku války v únoru 2022 se na Ukrajinu dostala celá řada západních odstřelovačských pušek. Z Velké Británie například přišla Accuracy International Arctic Warfare, poloautomatická puška 7,62 mm NATO s maximálním dostřelem 3,9 km, jež byla speciálně vyvinuta pro boj v extrémním chladu. Vedle toho byly dodány speciály firmy Sauer, Remington Model 700, Barrett Model 98B nebo finské SAKO.

Ukrajina se však snaží být co nejméně závislá, a proto spustila výrobu několika vlastních vysoce zajímavých odstřelovaček. Fort-301 je licenční verze legendární izraelské pušky Galil. ArmaLite AR-10 se stal předlohou pro pušku Zbroyar Z-10 (UAR-10). Samonabíjecí zbraň vážicí 5,5 kg má opět ráži 7,62 mm NATO a efektivní dostřel 800 metrů. Vedle ní je do výzbroje zařazena i originální ukrajinská konstrukce Zbroyar Z-008. 

iZdroj fotografie: KONEVA NV / Creative Commons / CC BY-SA

Největší pozornost v poslední době ovšem vyvolala protimateriální puška Snipex Alligator. Tento samonabíjecí „drobek” koncepce bullpup se zásobníkem na 5 nábojů, měřící 2 000 milimetrů a vážící 25 kilogramů, má ráži 14,5 milimetru. Jedná se o jednu z nejvýkonnějších zbraní své kategorie, která má maximální dostřel kolem 7 000 metrů, efektivní okolo 2 000 metrů. Byl z ní ovšem hlášen zásah na 4 000 metrů.

Ruské speciality pana Lobaeva

I když většinu zbraní stejně jako u Ukrajinců tvoří u ruské armády dědictví po rudém impériu, ani Moskva nelenila. Protějškem Snipex Alligator je VSSK Vychlop. Velkorážní zbraň s podzvukovým nábojem 12,7 mm, schopným na 600 metrů vyřadit i lehce pancéřované vozidlo, byla vyrobena jen v několika desítkách kusech. Ve výzbroji je mají pouze jednotky Specnas. Jeden kus se podařilo ukořisti i Ukrajincům.

Opravdové speciality dodává ruské armádě firma Lobaev Arms, jež byla založena roku 2003 bratry Lobaevovi. Ta přesídlila do Ruska ze Spojených Arabských Emirátů teprve v roce 2014. Mezi speciality firmy patří řada DXL. Opakovačky používají munici od .338 LM (DXT-3 Vozmezdije) přes .408 CT (DXL-4 Sevastopol) až po munici 12×7 mm (DXL-5 Opustošitel). Zbraně jsou vybaveny tlumičem a mají extrémní efektivní dostřel až 2 800 metrů. Řada DXL je označována jako protiodstřelovačské speciály.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA

Mistrovským kusem, jak sám o něm mluví Lobaev, je puška SVLK-145 Sumrak (Soumrak). Jednoranná puška na náboj. 408 CT (10.36×77 mm) je skutečný dálkový speciál s dostřelem přes 3 000 metrů. Roku 2017 s ní její tvůrci dokázali v ideálních podmínkách a se speciální municí zasáhnout cíl 1×1 metr na vzdálenost 4 210 metrů. Ani to však Lobaevovi nestačí a tvrdí, že pracuje na zbrani s dostřelem 6 až 7 kilometrů. Lze pochybovat, zda takovou zbraň půjde nasadit v dohledné době na bojiště.

Znáte další pušky, které jsou na Ukrajině používány?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články