S čím bojují odstřelovači ve válce na Ukrajině? Vedle muzeálních kusů a dědictví po Sovětech se objevují i supermoderní pušky

Souboje odstřelovačů na Ukrajině jsou tvrdé a obě strany nasazují proti sobě nejmodernější zbraně.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V bojích na Ukrajině od roku 2014 se objevila a objevuje celá řada zajímavých zbraní. Odstřelovačské zbraně nejsou výjimkou. Mistři střelci si mohou vybrat mezi antikvariátními, ale i mezi spolehlivými kousky. Mohou se ovšem dostat i k supermoderním konstrukcím, které přesně zasáhnou cíl na několik kilometrů. Jaké odstřelovačské zbraně tedy nyní na Ukrajině bojují?

Carské a sovětské stálice

Rozhodně nejstarší zbraní, kterou mají ve výzbroji ukrajinské i ruské síly, je Mosin-Nagant 1891. Zbraň zařazená do výzbroje za vlády cara Alexandra III. má stále velkou roli. Maximální dostřel ráže 7,62 mm je sice 2 000 metrů, ale nejčastěji se používá na cíle do jednoho kilometru, kde vyniká v přesnosti. Kromě jednoduchosti je velkým plusem i dostatek munice. Obě strany dokonce Mosina modernizovaly, a tak často dostává o století mladší tlumiče a optiky.    

Další sovětskou legendou nasazenou oběma stranami je SVD (Snajperskaja Vintóvka systémy Dragunova – Ostřelovačská puška systému Dragunov). Puška zavedená již v roce 1963 má mnoho konstrukčních prvků shodných s řadou útočných pušek AK. Na poloautomatickou zbraň se zásobníkem na 10 nábojů 7,62 mm je k dispozici i noční vidění. Maximální dostřel činí 1 300 metrů. Je velice rozšířená a obě strany ji modernizovaly. Ruská SVDM je vybavena tlumičem a značně odlehčena.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA

Opravdovou specialitu z dílen sovětských zbrojířů představuje Vintovka Snajperskaja Spetsialnaja, tedy zkráceně Vintorez. Tato unikátní zbraň pro speciální jednotky má plně integrovaný tlumič, lze zvolit i plně automatický režim a střílí těžkou podzvukovou munici ráže 9×39 mm. Dostřel zbraně je kolem 400 metrů a palba z ní je téměř bezhlučná. Vintorez se začala vyrábět roku 1987, a proto jich Ukrajincům mnoho nezůstalo. Naopak Rusko v jejich výrobě pokračuje dodnes.

Ukrajinská západní cesta

Po vypuknutí konfliktu na Donbase a po začátku války v únoru 2022 se na Ukrajinu dostala celá řada západních odstřelovačských pušek. Z Velké Británie například přišla Accuracy International Arctic Warfare, poloautomatická puška 7,62 mm NATO s maximálním dostřelem 3,9 km, jež byla speciálně vyvinuta pro boj v extrémním chladu. Vedle toho byly dodány speciály firmy Sauer, Remington Model 700, Barrett Model 98B nebo finské SAKO.

Ukrajina se však snaží být co nejméně závislá, a proto spustila výrobu několika vlastních vysoce zajímavých odstřelovaček. Fort-301 je licenční verze legendární izraelské pušky Galil. ArmaLite AR-10 se stal předlohou pro pušku Zbroyar Z-10 (UAR-10). Samonabíjecí zbraň vážicí 5,5 kg má opět ráži 7,62 mm NATO a efektivní dostřel 800 metrů. Vedle ní je do výzbroje zařazena i originální ukrajinská konstrukce Zbroyar Z-008. 

iZdroj fotografie: KONEVA NV / Creative Commons / CC BY-SA

Největší pozornost v poslední době ovšem vyvolala protimateriální puška Snipex Alligator. Tento samonabíjecí „drobek” koncepce bullpup se zásobníkem na 5 nábojů, měřící 2 000 milimetrů a vážící 25 kilogramů, má ráži 14,5 milimetru. Jedná se o jednu z nejvýkonnějších zbraní své kategorie, která má maximální dostřel kolem 7 000 metrů, efektivní okolo 2 000 metrů. Byl z ní ovšem hlášen zásah na 4 000 metrů.

Ruské speciality pana Lobaeva

I když většinu zbraní stejně jako u Ukrajinců tvoří u ruské armády dědictví po rudém impériu, ani Moskva nelenila. Protějškem Snipex Alligator je VSSK Vychlop. Velkorážní zbraň s podzvukovým nábojem 12,7 mm, schopným na 600 metrů vyřadit i lehce pancéřované vozidlo, byla vyrobena jen v několika desítkách kusech. Ve výzbroji je mají pouze jednotky Specnas. Jeden kus se podařilo ukořisti i Ukrajincům.

Opravdové speciality dodává ruské armádě firma Lobaev Arms, jež byla založena roku 2003 bratry Lobaevovi. Ta přesídlila do Ruska ze Spojených Arabských Emirátů teprve v roce 2014. Mezi speciality firmy patří řada DXL. Opakovačky používají munici od .338 LM (DXT-3 Vozmezdije) přes .408 CT (DXL-4 Sevastopol) až po munici 12×7 mm (DXL-5 Opustošitel). Zbraně jsou vybaveny tlumičem a mají extrémní efektivní dostřel až 2 800 metrů. Řada DXL je označována jako protiodstřelovačské speciály.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA

Mistrovským kusem, jak sám o něm mluví Lobaev, je puška SVLK-145 Sumrak (Soumrak). Jednoranná puška na náboj. 408 CT (10.36×77 mm) je skutečný dálkový speciál s dostřelem přes 3 000 metrů. Roku 2017 s ní její tvůrci dokázali v ideálních podmínkách a se speciální municí zasáhnout cíl 1×1 metr na vzdálenost 4 210 metrů. Ani to však Lobaevovi nestačí a tvrdí, že pracuje na zbrani s dostřelem 6 až 7 kilometrů. Lze pochybovat, zda takovou zbraň půjde nasadit v dohledné době na bojiště.

Znáte další pušky, které jsou na Ukrajině používány?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru