Video: civilní pick-up ustál nerovný souboj s tankem lépe, než se čekalo. Ukrajinci je využívají hojně namísto těžké techniky

Test střetu mezi lehkou a těžkou technikou ukázal, že silnější a těžší nemá jednoznačně navrch. V ostrém boji by mohla jediná chyba tank odrovnat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pick-upy jsou oblíbenou součástí autoparku mnohých armád, a to včetně různých „paramilitárních“ skupin. Svižné, odolné a víceúčelové vozidlo má celou řadu předností, kterých lze v bojovém nasazení využít. Nákladový prostor vozidla slouží často pro přepravu osob, případně jsou na něj umisťovány zbraňové platformy. I česká armáda se momentálně chlubí novými přírůstky v podobě speciálně upravených Toyot Hilux. Jak mohou obstát podobná vozidla při střetu s těžkou obrněnou technikou ukázal americký Youtuber.

Nejdříve schytal pick-up pár výstřelů

Mladík ve videu se rozhodl zlikvidovat své staré vozidlo způsobem jako z filmu; za pomoci ikonického druhoválečného tanku M4 Sherman. Z něj Youtuber nejdříve vypálil, ale ocelový projektil jenom prolétl zadním sklem, poškodil střechu, čalounění a čelní okno. Vůz tak zůstal pojízdný a tedy teoreticky bojeschopný. Z provozu ho přitom nevyřadil ani druhý výstřel, pouze poškodil kardan, spodek a přední nárazník. Vyzbrojený pick-up by tedy stále mohl pro tank představovat jistou hrozbu.

M4 Sherman, americký tank iZdroj fotografie: Alan Wilson / Creative Commons / CC BY-SA

V další fázi čelil pick-up nájezdu britského 55tunového tanku FV4201 Chieftain, což je hmotnost násobně vyšší než u „oběti“. Ani to ale na kompletní zničení vozidla nestačilo. Podvozek a pneumatiky vydržely celou tíhu dokonce 2krát za sebou; bojeschopné už by ale pick-up pochopitelně nebyl. Jinak by situace vypadala za použití výbušné kumulativní munice, která by vozidlo rozmetala na kusy. I tak se ale jednalo o jasnou ukázku jednoznačné převahy.

Moderní bojiště jsou podobných situací plná

Probíhající konflikt (válka, chcete-li) na Ukrajině ukazuje, jak velkou hodnotu mají tato vozidla pro těžce zkoušenou armádu napadené země. Například v červenci loňského roku předalo Německo ukrajinským vojákům 80 civilních pick-upů a ti je následně upravili pro své potřeby- Úprava většinou zahrnovala montáž bojové platformy na korbu vozu, ale nejednalo se pouze o kulomety a protiletecké systémy.

Ukrajinský ozbrojený pick-up s raketometem iZdroj fotografie: Ozbrojené síly Ukrajiny / Creative Commons / CC BY

Vzhledem k nedostatku těžké techniky Ukrajinci stále častěji osazují pick-upy raketovými systémy pro boj s obrněnou technikou. Využívají tak kombinace rychlosti a flexibility vozidla se smrtícím potenciálem dané zbraně. Nejčastější taktika je „udeř a uteč“, k čemuž jsou pick-upy naprosto ideální. Ukrajinští vojáci tak po útoku často zmizí dříve, než dokáže nepřítel reagovat.

V případném souboji s tankem i jinou obrněnou technikou mají tato vozidla své výhody a mohou být pro nepřítele „konečnou“, ale stejně tak jsou sama snadnou kořistí, neboť kromě rychlosti (a přidělané zbraně) nemají téměř nic. Což se ale nedá říci třeba o BVP Oshkosh L-ATV, tedy nových amerických náhradách za Humvee, které na Ukrajinu rovněž zamířily. Vedle toho navíc současná válka ukázala, že mnohem lepší výsledky mají v bojích právě rychlé jednotky.

Jak významnou roli mohou pick-upy hrát?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Kulík

Zobrazit další články